Gdynia ma pierwsze fotowoltaiczne przystanki w Polsce

infotrans
05.12.2019 08:30

Innowacyjne wiaty przystankowe z ładowarkami indukcyjnymi ielektronicznymi rozkładami jazdy pojawiły się na razie w czterech miejscach w Gdyni.

Czekasz na autobus? Naładuj baterię w swoim telefonie,korzystając z energii wytworzonej przez… przystanek! Zarząd KomunikacjiMiejskiej Gdynia ustawił cztery inteligentne wiaty, które korzystają z panelifotowoltaicznych, e-papierowych ekranów z aktualizowanym na bieżąco rozkłademjazdy czy adaptacyjnego oświetlenia. Pojawi się też 9 nowych, tradycyjnychwiat.

Dają dużo więcej możliwości niż tylko schronienie się przeddeszczem. Na czterech przystankach autobusowych w Gdyni pojawiły sięnowoczesne, inteligentne wiaty, które są pierwszymi instalacjami tego typu wPolsce.

Energia ze słońca

Korzystają z nowych technologii zasilanych z odnawialnegoźródła energii – na ich dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Energiasolarna jest magazynowana, przez co wiata jest samowystarczalna. Co oznacza todla pasażerów? Możliwość skorzystania z ładowarki indukcyjnej i z klasycznymwejściem USB do telefonu, ekrany e-papierowe z rozkładem jazdy, który jestaktualizowany i zawiera informacje o zmianach oraz utrudnieniach, a takżeadaptacyjne oświetlenie uruchamiające się po wykryciu użytkownika, któregopoziom natężenia światła dopasowuje się do pogody i pory dnia.

Cztery lokalizacje

Nowoczesne rozwiązania działają na czterech przystankachautobusowych: Chylonia Centrum 03 (przy ulicy Kartuskiej), Morska – Estakada 04(przy Estakadzie Kwiatkowskiego), skwer Kościuszki – InfoBox 04 (przy ulicy 10Lutego) oraz Wybickiego 02 (przy ul. Świętojańskiej).

– Przy wdrażaniu tejinnowacji przyświeca nam idea Smart City. Dziś komunikacja miejska to już nietylko podróż z punktu A do punktu B, pasażerowie cenią sobie komfort. Podróżzaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonuprzez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską – mówiKatarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Bezemisyjne wiaty

Wykorzystanie energii solarnej sprawia, że wiaty sąbezemisyjne. Technologia pomoże też w ich codziennej obsłudze – aktualizowanienp. rozkładów jazdy będzie odbywać się z jednego miejsca. Dodatkowo dziękiekranom pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją, gdy przez zerwanie kartkinie zobaczą rozkładu. W konstrukcji użyto też szkła hartowanego, które ma byćodporne na próby wandalizmu.

– Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnegodesignu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta z szeregiemfunkcjonalności dla ich użytkowników – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektorZarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. – Każda z wiat podpięta jest do zdalnegopanelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania panelifotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panelsterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami czyoświetleniem – wymienia dyrektor ZKM.

To nie wszystkie zmiany dla pasażerów gdyńskiej komunikacjipublicznej. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na dziewięciu innychprzystankach zamontowane zostaną też nowe wiaty w tradycyjnym wydaniu.

Na czterech zastąpią stare konstrukcje (Filipkowskiego 01 iFilipkowskiego 02, Oksywie Dickmana 01, Zwycięstwa – Wielkopolska 04), a napięciu będą nowością (Akademia Marynarki Wojennej 02, Górnicza – Damroki 02, SkarbkaI 01, Spokojna – Cmentarz 01, Szczeblewskiego 02).