Gdańsk w żółtej strefie. Co to oznacza dla komunikacji?
W związku z objęciem Gdańska tzw. żółtą strefą, miasto zapowiada większą liczbę kontroli w pojazdach komunikacji miejskiej.
Pracownicy Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego, atakże służby mundurowe, będą sprawdzać czy w tramwajach i autobusachpasażerowie mają prawidłowo zasłonięte usta i nos oraz czy pojazdy sązapełnione do połowy – to maksymalna, dopuszczalna liczba.
Żółta strefa
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku dysponuje też danymiz tzw. bramek liczących, które zamontowane są przy wejściach do niektórychpojazdów. Dzięki tym urządzeniom ZTM na bieżąco otrzymuje informacje o tym,jakie jest zapełnienie danego pojazdu.
-„Takie „bramki” zainstalowane są we wszystkichfabrycznie nowych, zamawianych przez GAiT (miejską spółkę Gdańskie Autobusy iTramwaje – dop.red.) autobusach i tramwajach. Aktualnie w taborze GAiT jest 15składów tramwajowych wyposażonych w bramki zliczające. Natomiast liczbaautobusów, w których zamontowano bramki zliczające, wynosi 118 spośród 252,którymi łącznie dysponuje GAiT – informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZarząduTransportu Miejskiego w Gdańsku.
Zaznacza też, że weekendowe obserwacje wykazały, iż liczbapasażerów na wielu liniach nawet nieco zmalała, dlatego nie ma, póki co,potrzeby zwiększenia liczby pojazdów w ruchu.
Plus dezynfekcja
Miejskie autobusy i tramwaje są regularnie myte idezynfekowane, każdego dnia, od wielu lat. To standardowa procedura. Panującapandemia koronawirusa nie miała wpływu na wprowadzenie takich działań. Jednakze względu na jej rozprzestrzenianie się, dezynfekcja została jeszcze bardziejwzmożona. Zanim do danego pojazdu wejdzie ekipa sprzątająca, wchodzi pracownik,który dokładnie rozpyla środek o działaniu grzybobójczym, bakteriobójczym, i coważne – wirusobójczym, we wnętrzu tramwaju bądź autobusu.
-„Operatorzy, wykonujący na rzecz Miasta Gdańska usługitransportowe, od zawsze dbają o utrzymanie czystości w swoich pojazdach,zgodnie z zapisami umów przewozowych, zawartych z ZTM w Gdańsku. Autobusy itramwaje stanowiące tabor spółki GAiT są codzienne czyszczone i dezynfekowane.Jest to standard praktykowany od lat. Zawsze szczególny nacisk kładziony jestna dezynfekcję elementów i powierzchni dotykanych przez pasażerów, w tymuchwytów, poręczy i przycisków – dodaje Zygmunt Gołąb z ZTM Gdańsk. -Dezynfekcja jest integralną częścią codziennego sprzątania pojazdów. W okresiepandemii działania te zostały dodatkowo zintensyfikowane. Podobnie rzecz ma sięu drugiego operatora, firmy BP Tour. Tam również autobusy, obsługującepołączenia międzygminne, są codziennie czyszczone i dezynfekowane. Również wprzypadku firmy BP Tour, w okresie pandemii działania te zostały dodatkowozintensyfikowane.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Sprzątaniem pojazdów zarządzanych przez miejską spółkęGdańskie Autobusy i Tramwaje zajmuje się zewnętrzna firma. Standardowosprzątane są również krzesełka, szyby i obudowa pojazdów.
Każdy kierowca i motorniczy, prowadzący pojazd, wyposażonyjest w rękawice i środek dezynfekujący.
Przypominamy, że autobusach i tramwajach miejskich możepodróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejscsiedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejscsiedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonychmiejsc siedzących.