Francuskie doświadczenia dla polskiego transportu
Za tydzień, 2 i 3 czerwca 2008 w hotelu Novotel Centrum w Warszawie odbędzie się seminarium dotyczące transportu kolejowego i miejskiego. Seminarium to kreatywna forma promocji francuskich firm działającyh w branży transportu publicznego, a jego orgaznizacji podjęła się Agencja ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw UBIFRANCE oraz Misja Ekonomiczna Ambasady Francji w Polsce, we współpracy z polskim Ministerstwem Infrastruktury i francuskim Ministerstwem Ekologii, Energetyki, Zrównoważonego Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego.
Seminarium skierowane jest do polskich decydentów, przedstawicieli samorządów loaklnych, instytucji państwowych, firm i specjalistów sektora transportu kolejowego i miejskiego transportu publicznego. Pozwoli ono wzmocnić polsko-francuską współpracę w dziedzinie transportu, wpisującego się w politykę zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji, warsztatów i debat uczestnicy będą mogli spotkać się z przedstawicielami czołowych francuskich przedsiębiorstw działających w tych dziedzinach. Następujące firmy potwierdziły już swój udział : ALSTOM, BALOGH, CERYX, CNIM, COTEBA, EGIS RAIL, KEOLIS, LOHR, RATP, RFF, SATEBA, SNCF, SYSTRA, THALES, TRANSDEV, VEOLIA, VINCI, VOSSLOH.
W pierwszym dnia seminarium, 2 czerwca, zostanie przedstawiona polityka transportu publicznego we Francji i w Polsce oraz zagadnienia transportu miejskiego, ilustrowane przykładami z życia samorzadów lokalnych. Drugi dzień, 3 czerwca, będzie całkowicie poświęcony tematyce transportu kolejowego i zakończy się konferencją dotyczącą kolei dużych prędkości, która, w kontekście polskiego projektu KDP, będzie miała na celu podzielenie się doświadczeniami francuskich firm, będących światowymi liderami w dziedzinie szybkiej i superszybkiej kolei. Na zakończenie seminarium, 3 czerwca o godz.16.15 w hotelu Novotel Centrum odbędzie się briefing podsumowujący z udziałem pana Cezarego Grabarczyka, Ministra Infrastruktury Rzeczyspospolitej Polskiej oraz pana Dominique’a Bussereau, Sekretarza Stanu d/s Transportu Republiki Francuskiej. Plan seminarium można pobrać tutaj – link
Francja na rzecz ekologiczneg transportu
Francja obrała kurs na nowy model rozwoju, który zapewnia poszanowanie dla środowiska bez rezygnacji ze wzrostu gospodarczego. Celem przyjętym przez Wspólnotę Europejską jest ograniczenie o 20% emisji dwutlenku węgla do atmosfery do roku 2020, w celu sprowadzenia go do poziomu z roku 1990. Francja wyznacza sobie zatem jako główny cel walkę z globalnym ociepleniem klimatu i przeciwdziałanie wyczerpywaniu się zasobów naturalnych, przy jednoczesnym promowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, który chroni bioróżnorodność. Wypełnienie tego zobowiązania, czego pragnie również Prezydent Republiki, opiera się na ogólnokrajowej mobilizacji. Wszystkie siły społeczne kraju połączyły się dla zaproponowania rozmaitych działań. Tę właśnie serię spotkań, przeznaczonych na dokonanie wszelkich uzgodnień, nazwano „Grenelle na rzecz środowiska”, odnosząc się w ten sposób do historycznych porozumień społecznych, podpisanych w roku 1968 przy ulicy Grenelle w Paryżu. Wkrótce pod głosowanie poddana zostanie ustawa mająca na celu wprowadzenie w życie konkretnych działań: oszczędności energii, rozwoju energii odnawialnych i energetyki jądrowej, ochrony bioróżnorodności, ochrony obszarów naturalnych, odpowiednich działań z zakresu urbanistyki, wprowadzania nowych sposobów produkcji i konsumpcji, przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym i technologicznym, itp.
Transport odgrywa zasadnicze znaczenie dla powodzenia tej przemiany ukierunkowanej na zrównoważony rozwój. Aby została uwieńczona sukcesem, podjęte zostaną liczne, szeroko zakrojone przedsięwzięcia, a zwłaszcza rozpoczęcie budowy 2000 km nowych linii szybkiej kolei do roku 2020 i przedłużenie linii komunikacji miejskiej z wydzielonym pasem ruchu, z istniejacych 329 km do 1800 km w ciągu 15 lat. Ponadto, rząd zaproponuje wprowadzenie od roku 2011 podatku od kilometra przejechanego przez wszystkie duże ciężarówki, który ma na celu ograniczenie wpływu transportu towarowego na środowisko. Chodzi tu o zniechęcenie do wykorzystywania frachtu drogowego poprzez zwiększenie jego kosztu przy wprowadzeniu odpłatności dróg krajowych. Promowane będą również alternatywne w stosunku do samochodu osobowego sposoby przemieszczania: wspólne przejazdy samochodami osobowymi przez kilku organizujących się pasażerów, ruch pieszy i rowerowy, zwłaszcza po przyjęciu nowego, specjalnego kodeksu drogowego. Wszystkie te działania wpisują się w całościową wizję transportu: ogólnokrajowy schemat infrastruktury transportowej wytyczy kierunki obrane przez władze państwowe i sprzyjać będzie korzystaniu z bardziej ekologicznych sposobów przemieszczania.
Francja pragnie promować ten nowy model rozwoju na arenie międzynarodowej. Będzie to priorytetem dla jej Prezydencji w Unii Europejskiej w drugim półroczu roku 2008. Jest to również zasadniczy kierunek jej współpracy z Polską. W dziedzinie transportu Polska również podjęła bezprecedensowy wysiłek modernizacyjny, zarówno w odniesieniu do swojej sieci kolejowej, jak i do własnej oferty w dziedzinie transportu miejskiego. Seminarium odbywające się w dniach 2 i 3 czerwca umożliwi zacieśnienie współpracy polsko-francuskiej na rzecz zrównoważonej polityki w dziedzinie transportu.
Więcej informacji na temat spotkania udziela Ewa Zielińska z Misji Ekonomicznej Ambasady Francji, tel: 022 529 31 38, Ewa.Zielinska@missioneco.org.