Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017 [WYWIAD]
O tym, kto jest krajowym koordynatorem EuropejskiegoTygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są plany nategoroczną edycję, rozmawialiśmy z Szymonem Huptysiem, rzecznikiem MinisterstwaInfrastruktury i Budownictwa.
TransInfo.pl: Kto jest krajowym koordynatorem EuropejskiegoTygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są jego zadania?
Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastrukturyi Budownictwa: Od ubiegłego roku ETZT na poziomie krajowym koordynują wspólnieMinisterstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) i Ministerstwo Środowiska (MŚ).W tym roku MIB zwiększyło zaangażowanie w prace koordynacyjne, dlatego też jakoKrajowy Koordynator został wyznaczony pracownik tego resortu. Do jego zadańnależy współpraca z europejskim sekretariatem kampanii, propagowanie idei ETZTwśród polskich miast, szerzenie dobrych praktyk i wsparcie miast w procesierejestracji. Wszystkie materiały dot. organizacji kampanii dostępne są w językupolskim.
TransInfo.pl: Czy w tym roku odbędą się jakieś centralnewystąpienia w zakresie ETZT czy EDBS? Czy przewidziana jest konferencja prasowaw Ministerstwie czy też ogólnopolska akcja propagująca to wydarzenie?
Szymon Huptyś: Idea ETZT jest propagowana za pomocądostępnych narzędzi – informacje na ten temat pojawiają się na stronieinternetowej MIB www.mib.gov.pl, www.etzt.pl, a także profilu FBhttps://www.facebook.com/zrownowazonytransport/. W związku z tym, żeorganizatorami kampanii są władze lokalne, minister infrastruktury ibudownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister środowiska Jan Szyszko wystosowaliwspólny list do miast i gmin, zachęcający do organizacji kampanii lokalnych irejestracji miast na stronie www.mobilityweek.eu.
W tym roku podjęto także współpracę z urzędamimarszałkowskimi, mającą na celu propagowanie wiedzy wśród władz lokalnych oorganizacji kampanii. Organizowane są spotkania w stolicach województw, podczasktórych samorządy są informowane o ETZT. Ponadto niektóre urzędy publikująinformacje dot. ETZT na swoich stronach internetowych.
W organizację wydarzeń i promocję ETZT włączą się także, jakco roku, spółki oraz przewoźnicy kolejowi.
Szczegółowy plan wydarzeń na dni 16-22 września cały czasjest uzupełniany. Należy tutaj wyróżnić konferencję „Autonomiczna przyszłośćtransportu” Instytutu Transportu Samochodowego, której patronuje MIB (więcejinformacji: https://www.avpoland.com/).
Zachęcamy do śledzenia strony www.mib.gov.pl orazwww.etzt.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat wszystkichwydarzeń. Ponadto, na stronie www.mobilityweek.eu można na bieżąco śledzićzarejestrowane przez polskie podmioty wydarzenia.
TransInfo.pl: Jak w tym roku wygląda liczba polskich miast organizujących swoje obchody na tle 2016 roku? Czy mamy tutaj wzrost / spadekich liczby? Czy zmienia się też charakter przeprowadzanych imprez?
Szymon Huptyś: W 2016r. zarejestrowało się więcej miast niż w latach 2014 i 2015. W tym roku mamynadzieję na znacznie większą frekwencję – o dokładnej liczbie będziemy moglimówić po zakończeniu tygodnia, gdyż rejestracja cały czas trwa.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
TransInfo.pl: Tegoroczne hasło w tłumaczeniu na j. polski brzmi “Dzielmy się mobilnością”. Jak to rozumieć?
Szymon Huptyś: Tematem tegorocznej kampanii jest „Mobilność czysta,współdzielona i inteligentna”, a hasłem „Dzielmy się mobilnością”. Zgodnie zWytycznymi Tematycznymi, wydanymi przez KE, promują one rozwiązania z zakresumobilności współdzielonej oraz podkreślają korzyści płynące z czystszych formtransportu. Inteligentne technologie transportu mogą również ułatwiać wspólnekorzystanie ze środków transportu. Mieszkańców zachęca się do poruszania się pomieście oraz do podróżowania między miastami, gminami i terenami podmiejskimi zwykorzystaniem dostępnych opcji mobilności współdzielonej.
TransInfo.pl: Nieodłącznym elementem ETZT są przyznawanepóźniej nagrody. Tutaj Polska wypada dość słabo. Jak to zmienić?
Szymon Huptyś: Udział miast w ETZT w skali ogólnoświatowejsystematycznie rośnie, zatem wzrasta także konkurencja. W zeszłym roku wkampanii wzięło udział 2426 miast, a o nagrodę aplikowało 63 z 23 państw, w tym3 podmioty z Polski. Od 2002 r. żadne polskie miasto nie zostało laureatemEuropejskiej Nagrody ETZT. Warto jednak podkreślić, że w ubiegłym rokuBiałystok znalazło się na tzw. short list 10 najlepszych kampanii.
Realizując kampanię skupiamy się na systematycznymzwiększaniu świadomości i udziału polskich samorządów w ETZT, a także naefektach kampanii. Pamiętajmy, że celem kampanii jest promocja transportupublicznego i każde działanie, które zwiększa świadomość społeczną w tymzakresie trzeba traktować jako sukces. Wiele polskich miast w zakresiepromowania zrównoważonej mobilności miejskiej jest w ścisłej czołówce światoweji należy im się za to uznanie.
MIB stara się zapewnić jak najwyższy udział polskich miast igmin w ETZT, tak aby kampania odniosła sukces. Zabiegamy także o rejestracjęwydarzeń na stronie www.mobilityweek.eu, co jest warunkiem koniecznym staraniasię o nagrodę. Mamy nadzieję, że zwiększona liczba rejestracji w tym rokuprzełoży się także na większą liczbę aplikacji z Polski i ich wysoką pozycję wrankingu. W naszej ocenie kampanie ETZT organizowane przez polskie miastazasługują na dalszą promocję. Wierzymy, że niezależne jury doceni wysiłkipolskich miast w promowaniu zrównoważonego transportu.
MIB stara się także promować wśród miast dobre praktyki – wramach wspomnianych spotkań w Urzędach Marszałkowskich prezentowane sąprzykłady interesujących wydarzeń, które mogą zorganizować także mniejszemiejscowości. Uczestnicy mają również okazję do wymiany pomysłów i doświadczeń.Planujemy ponadto organizację konferencji podsumowującej ETZT, skierowanej dolokalnych organizatorów kampanii, by pomnażać pomysły. Przed nami nie tylkokampania 2017, ale także kolejne lata i mamy nadzieję, że każdy kolejny rokbędzie lepszy pod poprzedniego.
TransInfo.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
„