Europejski Parlament w obronie praw pasażerów
infotrans
25.10.2012 22:08
Europejski Parlament w obronie praw pasażerów
Pasażerowie wszystkich środków transportu powinni móc w łatwy sposób dotrzeć do informacji i otrzymać pomoc w razie problemów –uważają europosłowie. Parlament Europejski w przyjętej w tej sprawie rezolucji naciska na Komisję Europejską, by ta w propozycji nowych przepisów ulepszyła m.in. procedury składania skarg i podjęła działania zapobiegające nieuczciwym praktykom. –„Punkty informacyjne znajdujące się w miejscach odjazdów i przyjazdów powinny działać sprawniej, a personel w takich miejscach musi być w stanie podjąć szybkie decyzje dotyczące zmiany trasy i zapewnienia pomocy w przypadku zagubienia bagażu oraz roszczeń o odszkodowanie lub zwrot kosztów”- podkreślał europoseł Georges Bach z Luksemburga, który był sprawozdawcą rezolucji PE. Dodał, że zapewniona powinna być również łatwo dostępna i skuteczna pomoc telefoniczna. -„Potrzebujemy również jednolitych formularzy we wszystkich językach urzędowych UE (…), określenia terminu rozpatrywania skarg, jak i centralnego organu odwoławczego rozpatrującego skargi”–apelował Bach podczas debaty w PE. W jego ocenie, ze względu na dobro pasażerów, a także zapewnienie uczciwej konkurencji między firmami przewozowymi, prawa pasażerów powinny zostać wdrożone i stosowane w taki sam sposób we wszystkich państwach członkowskich UE.
Europosłowie wezwali Komisję Europejską, by ta –w swojej propozycji nowych przepisów na temat praw pasażerów samolotów –określiła w jasny sposób pojęcie „okoliczności nadzwyczajnych”, czyli takich, w których przewoźnicy nie ponoszą odpowiedzialności za niewykonaną usługę. W ocenie eurodeputowanych, należy również zapewnić lepszą ochronę pasażerów na wypadek upadłości linii lotniczej. Propozycja KE ma zostać przedstawiona w listopadzie.
W swojej rezolucji PE podkreślił ponadto, że KE powinna wzmocnić kontrolę stron internetowych oraz stworzyć system kar, które zapewniłyby pełne poszanowanie obowiązujących przepisów dotyczących przejrzystości cen. Europosłowie domagają się również ustanowienia jednego standardu przewozu bagażu podręcznego i wprowadzenia zakazu dodawania kosztów obowiązkowych związanych z użyciem kart kredytowych na koniec rezerwacji.
KE powinna promować podróże łączące różne środki transportu poprzez oferowania „biletów zintegrowanych”i rozwijając unijny multimodalny mechanizm planowania podróży online –uważają europosłowie. Jak oceniają, takie rozwiązanie pozwoli m.in. na porównanie cen i czas podróży, uwzględniając różne środki transportu. W swojej rezolucji PE napisał także, że bilety powrotne powinny być ważne nawet wtedy, gdy pasażer nie skorzystał z usługi wylotu.