EURO 2012: Bezproblemowy transport na granicach

infotrans
12.06.2012 12:22

Specjalne rozwiązania na Mistrzostwa Europy UEFA Euro2012, takie jak: zielone pasy Euro2012, tzw. wspólna kontrola, odprawy podczas jazdy pociągu, eBooking Bus oraz karty szybkiej identyfikacji kibiców zdają egzamin. Kibice przekraczający granice w związku z Euro2012 odprawiani są sprawnie i na bieżąco. Pierwsze dni turnieju UEFA Euro2012 na granicy przebiegły bardzo sprawnie. Odprawy graniczne kibiców na lotniskach, na kolejowych i drogowych przejściach granicznych dokonywane były i nadal są na bieżąco. Najwięcej kibiców skorzystało z transportu lotniczego. Kibice rosyjscy przyjechali także pociągami i autokarami. Zorganizowane grupy podróżujące busami i autokarami mogły skorzystać z eBookingu BUS, czyli elektronicznej rezerwacji czasu odprawy granicznej. Skorzystało z tej możliwości kilkadziesiąt grup autokarowych. Odprawa celna autokarów z rosyjskimi kibicami, które przyjechały głównie z Obwodu Kaliningradzkiego trwała maksymalnie 15 min. Pociągi z rosyjskimi kibicami, którzy wybrali transport kolejowy odjeżdżały ze stacji w Terespolu zgodnie z rozkładem jazdy. Odprawę graniczną przeprowadzało kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej. Trwała ona nawet 15-20 minut. Część specjalnych pociągów jechało bezpośrednio do stacji docelowych – wcześniej (w Brześciu, po stronie białoruskiej) w całych składach takich pociągów są wymieniane wózki podwozia na inną szerokość torów. Inne dojeżdżały do Terespola i tu kibice mogli przesiąść się do pociągów podstawionych przez PKP.
Głównym środkiem transportu, którym przemieszczali się kibice przez granice polsko-ukraińską były samochody osobowe, a w dalszej kolejności autokary. Przez przejście graniczne w Korczowej z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 2 tys. pojazdów a przez przejście graniczne w Medyce ok. 1 tys. Kibice byli odprawiani na zielonym pasie Euro 2012 przez polskie i ukraińskie służby graniczne w jednym miejscu, czyli zatrzymywali się do kontroli granicznej tylko jeden raz (tzw. wspólna kontrola). Służby graniczne stosowały wobec kibiców maksymalnie uproszczone procedury kontrolne. Odprawa kibiców na zielonych pasach Euro2012 trwała od kilku do kilkunastu minut. W momencie chwilowej kumulacji ruchu na przejściu granicznym w Korczowej, 9 czerwca, w godzinach popołudniowych kibice zostali skierowani na wszystkie dostępne pasy ruchu. Największy ruch kibiców Służba Celna zaobserwowała na przejściach w Korczowej i Hrebennem (głównie kibiców z Niemiec, Portugali, Anglii, Francji i Holandii). W Dorohusku, drugim najważniejszym przejściu granicznym z Ukrainą w województwie lubelskim, w sobotę przeważali kibice ze Szwecji. Dominującą grupą kibiców przekraczających granice samochodami i autokarami byli obywatele Niemiec – ok. 70 %. Pozostali kibice to obywatele Portugalii, Polski, Danii, Włoch i inni.
Przed samymi przejściami granicznymi funkcjonowały mobilne patrole Służby Celnej, a funkcjonariusze wręczali zbliżającym się do granicy kibicom specjalne karty identyfikujące oraz kierowali ich na zielony pas Euro2012. Kibice umieszczali karty za szybą samochodu i to pozwalało na szybką identyfikację i skierowanie na odpowiedni pas. Z kart szybkiej identyfikacji korzystali nawet motocykliści. Kibice mogli również wydrukować karty pobierając je ze stron internetowych Służby Celnej i Izb Celnych w Przemyślu i Białej Podlaskiej.