ETZT 2020: Rząd zaprzepaszcza świetną okazję na powrót pasażerów do komunikacji

infotrans
16.09.2020 10:00

Zamiast działań promocyjnych, rząd chwali się rekordową liczbą samorządów w ETZT 2020.

-„Wyzwanie „Zeroemisyjnej mobilności dla każdego” podjęła rekordowa liczba samorządów w Polsce – wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby nasze miasta i gminy stały się przyjazne dla środowiska – dodał.

Jakie są realne potrzeby?

Po pandemii komunikacja publiczna nie oczekuje kolejnych rekordów i pozornych akcji, ale realnego wsparcia od Ministerstwo Infrastruktury. O tym finansowym możemy już chyba zapomnieć, natomiast wiele jest do zrobienia w zakresie promocyjnym. W marcu i kwietniu rząd skutecznie zniechęcał Polaków do korzystania z transportu publicznego, dlaczego więc teraz nie może powiedzieć, że komunikacja zbiorowa jest już bezpieczna i można bez obaw z niej korzystać? Czy nie byłoby lepszego momentu do uruchomienia takiej promocyjnej akcji niż tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu?

Naszym zdaniem byłby to idealny moment, natomiast brak jakiejkolwiek zaangażowania Ministerstwa Infrastruktury w tym zakresie, pokazuje brak pomysłu rządu na transport publiczny – poza kolejnymi inwestycjami w kolej. To także niewerbalny sygnał do wszystkich operatorów i organizatorów – musicie sobie radzić sami!

MI: Rekordowy rok

Tymczasem szef resortu infrastruktury, cytowany w środowym komunikacie, odniósł się do rozpoczynającego się 16 września corocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Motyw kampanii ETZT w 2020 r. to „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”, który wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu – wyjaśniono.

„Wyzwanie +Zeroemisyjnej mobilności dla każdego+ podjęła już rekordowa liczba samorządów w Polsce” – wskazał Adamczyk.

Dodał, że to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby nasze miasta i gminy stały się przyjazne dla środowiska i dostępne dla wszystkich.

-„W wydarzeniu uczestniczą wszystkie największe miasta, ale do akcji przyłączają się też małe gminy wiejskie” – zaznaczyło MI, które jest Krajowym Koordynatorem ETZT.

Promowane są wszelkie zrównoważone formy mobilności, m.in. transport publiczny, rower czy ruch pieszy.

-„Władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia” – tłumaczy resort. Kulminacyjnym momentem w trakcie ETZT jest dzień bez samochodu, przypadający 22 września – przypomniano.

MI zwróciło uwagę, że mimo wyzwań związanych z istniejącymi ograniczeniami ze względu na pandemię COVID-19, „już 214 miast zadeklarowało swój udział w ETZT”.

-„Pokazuje to, jak ważne dla władz samorządowych są kwestie zrównoważonego transportu oraz poprawa jakości życia mieszkańców” – zaznaczono.

Dodano, że do kampanii mogą przyłączyć się również inne podmioty, takie jak firmy, szkoły, uczelnie, fundacje czy organizacje pozarządowe. Rejestracja trwa do końca września na stronie http://mobility-action.mobilityweek.eu/login.php. (PAP)