ETZT 2020: Opole otworzy rowerowy most
Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta do czynnego udziału w kolejnej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16 – 22 września 2020 roku pod hasłem: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.
Pierwsze dwa dni opolskie ETZT to przede wszystkim wizyty strażników miejskich w szkołach. Będą prowadzili kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa w komunikacji autobusowej. W piątek tradycyjnie dojdzie do tego darmowy dzień w autobusach MZK. Kierowcy z prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym z ważnymi badaniami samochodu nie będą musieli płacić za bilety.
Na niedzielę zaplanowano otwarcie nowego mostu rowerowego na wyspie Bolko. Od godz. 11 do 15 w parku 800-lecia będzie trwał Festyn Rodzinny z konkursami i nagrodami. O godz. 11 rozpocznie się I Opolski Rajd Rowerowy.
Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się we wtorek dniem bez samochodu. Czyli przejazdy autobusami MZK znów będą darmowe.
Przy okazji prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wystosował apel do mieszkańców, w którym czytamy m.in:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej „zeroemisyjna mobilność” to przede wszystkim promocja ruchu rowerowego, ruchu pieszego oraz użytkowania niskoemisyjnego oraz neutralnego emisyjnie transportu publicznego. W związku z tym, to także dobra okazja, by mieszkańcy Opola aktywnie korzystali z nowo powstających każdego roku w mieście ścieżek rowerowych oraz pozostałej infrastruktury rowerowej (w tym np. nowego mostu rowerowego, czy zmodernizowanego mostu im. I.Sendlerowej na Wyspę Bolko). Uzupełnieniem ww. mobilności może być także korzystanie z nowej oferty wypożyczalni rowerów miejskich.
Ważnym aspektem wpływającym także na poprawę stanu powietrza w mieście są realizowane na szeroką skalę w tym roku nasadzenia zieleni (zwłaszcza wysokiej) w ciągach komunikacyjnych oraz powiększający się stale areał terenów zieleni urządzonej w mieście (np. Park 800-lecia), czy wprowadzanie rozwiązań zwiększających powierzchnie biologicznie czynne (np. kwietniki i łąki kwietne w mieście).
Zachęcam również Państwa do korzystania z ciągle modernizowanego taboru autobusowego transportu zbiorowego, który w znaczący sposób ogranicza emisję zanieczyszczeń komunikacyjnych do powietrza.”