ETZT 2019: Lublin z eko-festynem na Krakowskim Przedmieściu

infotrans
13.09.2019 12:30

W dniach 16 – 22 września w Lublinie odbędzie się EuropejskiTydzień Zrównoważonego Transportu.

Dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiejdarmowe przejazdy, dla jeżdżących rowerem miejskim darmowa godzina, a dlazainteresowanych ekologią weekendowy festyn na jednym z pasów KrakowskiegoPrzedmieścia, który na ten czas zostanie wyłączony z ruchu.

– Lublin jest lideremelektromobilności. Już teraz spełnia najwyższy, 25% próg udziału autobusówzeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności.Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów, którzy korzystają z komunikacjimiejskiej, wzrosła o 74%. Od zeszłego roku z bezpłatnych przejazdów komunikacjąmiejską korzystają uczniowie do 16 roku życia. W 2019 roku rozszerzyliśmyuprawnienia do bezpłatnych przejazdów o osoby, które ukończyły 65 rok życia.Świadomie i skutecznie budujemy w Lublinie zrównoważony transport – mówiKrzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

10 lat z ETZT

Już ponad 10 lat Lublin aktywnie włącza się w EuropejskiTydzień Zrównoważonego Transportu. Slogan tegorocznej edycji wydarzenia, wktórym udział bierze ponad 2200 europejskich miast, brzmi „Chodź z nami!”.Podobnie jak w ubiegłym roku centrum wydarzeń stanie się ul. Krótka, gdzieprezentowane będą zalety wielu nisko-emisyjnych środków transportu, jakimi możemyporuszać się po mieście. Przez cały tydzień mieszkańcy będą mieli okazjęzapoznać się z zaletami transportu publicznego, jakim dysponuje nasze miastoczy porozmawiać z osobami na co dzień zajmującymi się komunikacją miejską.

Ekologiczne środki transportu to także ich użytkownicy,dlatego na przestrzeni ul. Krótkiej specjaliści przybliżą najmłodszymmieszkańcom zagadnienia związane z ekologią w formie przystępnych gier. A skoromottem edycji jest chodzenie, to miejski konserwator zabytków zabierze chętnychna spacer historycznymi traktami komunikacyjnymi Krakowskiego Przedmieścia.

Transportowa wystawa

Ekologiczne pojazdy wykorzystywane w transporcie miejskimpojawią się w weekend, a na dwa dni (21-22 września) część KrakowskiegoPrzedmieścia stanie się „Żywą Ulicą”. Wyłączony z ruchu zostanie jeden pasmiędzy ul. Chopina, a ul. Wieniawską (po stronie ul. Krótkiej). Odbędą się tamkoncerty, gry, zabawy, impro spektakle.

W sobotę będzie też można obejrzećautobus Ekovolt, który na co dzień jeździ ulicami Lublina oraz elektrycznysamochód osobowy, rower cargo, skutery i hulajnogi. Lublinianie odwiedzający”Żywą Ulicę” będą mogli obejrzeć pokazy kulinarne i pokazy mody oraz skorzystaćze strefy gastronomicznej. Partnerzy wydarzenia przygotowali dla uczestnikówkonsultacje fryzjerskie i kosmetyczne. Odbędą się animacje i zawodydeskorolkarzy dla dzieci, a także pokaz deskorolkowy. Wystąpią Dwa Słowa TeatrImprov i zespół Ethnopolia. Do udziału w obchodach ETZT na KrakowskimPrzedmieściu zaproszenie przyjęli okoliczni przedsiębiorcy, którzy aktywniewłączyli się w tworzenie programu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to także dobrzeznane z poprzednich edycji darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniemdowodu rejestracyjnego auta i pierwsza godzina roweru miejskiego w dzień bezsamochodu. Obie akcje odbędą się w niedzielę, 22 września. Na uwagę zasługująrównież akcje edukacyjne prowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego,Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Wydział Ruchu Drogowego KomendyMiejskiej Policji prowadzone na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego MiejskiegoOśrodka Sportu i Rekreacji przy Al. Zygmuntowskich. Do tegorocznego ETZTwłączyły się także: Biuro MAZ, Miejski Konserwator Zabytków oraz StowarzyszenieArchitektów RP.

Bombardowanie Włóczką

Ponadto Bombardowanie Włóczką przygotowuje własnoręczniedekoracje z włóczki do trolejbusu komunikacji miejskiej przez co zamieni środektransportu w kolorowe, radosne i szalone wnętrze. W niedzielę na ulice miastawyjedzie także dobrze znany Lublinianom trolejbus ZIU-tek.

Na 130 autobusach i trolejbusach pojawią się naklejki otreści „Pozwól mi włączyć się do ruchu”. Będą one widniały na tylnej szybiepojazdów i mają przypominać innym uczestnikom ruchu drogowego, aby umożliwićpojazdom komunikacji miejskiej wyjeżdżającym z zatoki przystankowej bezpiecznewłączenie się do ruchu.

Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów komunikacji miejskiejwzrosła o ponad 70% tj. o 56 mln (porównanie roku 2009 do 2018), a w ciąguostatnich 10 lat liczba wozów w ruchu wzrosła o 52%. Lublin posiada największysystem trolejbusowy w kraju. 89 trolejbusów jeździ po ponad 70 km trakcji.Większość trakcji trolejbusowej powstała w ramach projektów unijnychrealizowanych w ostatnich latach.

Pełen program lubelskiego ETZT TUTAJ