ETZT 2019: Gdańsk z Kongresem i Ulicą Pełna Życia
W Gdańsku właśnie rozpoczął się Europejski TydzieńZrównoważonego Transportu, w którym miasto uczestniczy od 14 lat. To dobraokazja, by przekonać się do innych niż samochód środków transportu.
Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest wEuropie od 2002 roku. Podobnie jak w latach poprzednich, odbywa się w dniach 16- 22 września, a jego głównym celem jest przekonywanie i zachęcanie mieszkańcówdo korzystania z ekologicznych środków podróżowania.
– My w Gdańsku także przypominamy, co roku (od 14 lat -red.), o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, którechcemy promować i wspierać w naszym mieście – podkreślał podczasponiedziałkowego briefingu Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. – Dlategoprzygotowaliśmy sporo atrakcji z tej okazji.
Ulica pełna życia, 9-22 września, Dolne Miasto
Ideą tego projektu jest przekształcenie skrzyżowania ulicJaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkańsąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na aktywne działania artystyczne,kreatywne i sportowe. Ma to uświadomić mieszkańcom, że ulica nie jest wyłączniemiejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącądo mieszkańców, z której każdy może korzystać w aktywny sposób. Na tymskrzyżowaniu pojawiła się więc strefa relaksu z usypaną „plażą” naśrodku ulicy, leżakami i beczkami z egzotycznymi roślinami, stojącymiwcześniejna terenie Szafarni, a także instalacje florystyczne. Znajdują się tumiejsca do zabawy i zajęć plastycznych dla najmłodszych. Organizowane są tum.in. warsztaty budowy mebli, w ramach których uczestnicy przekonają się, żewspólnymi siłami można stworzyć własną przestrzeń.
– Chodzi o to, by zwrócić uwagę na to, że ulica która jestwokół nas, nie musi być przeznaczona jedynie na cele transportu indywidualnego.Jako uczestnicy ruchu nie musimy korzystać z ulicy jedynie jako miejsca dotransportu indywidualnego, ale jako miejsca do życia – zaznaczał wiceprezydentGrzelak. – Ten projekt to również element drugiego etapu rewitalizacji DolnegoMiasta, która także realizowana jest ze środków europejskich.
– Chcemy przede wszystkim pokazać, że to, w jaki sposóbbędziemy korzystać z przestrzeni publicznej zależy tylko i wyłącznie od nas.Mogą to być przestrzenie zajęte przez ruch samochodów, mogą to być teżprzestrzenie, które będą służyły do tego, aby wspólnie spędzać czas, bawić sięczy wypoczywać. W ten sposób nasza akcja ma zachęcić do tego, by zmienić trochęoblicze ulic, które nas otaczają, ale też zmienić nasz sposób myślenia o tym,jak możemy wykorzystywać ulicę – tłumaczy Remigiusz Kitliński, kierownikReferatu Aktywności Mobilnej. – Gdańsk jest jednym z wielu miast, któreorganizują taką akcję.
Akcja Ulica Pełna Życia realizowana jest przez Miasto Gdańskw ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego ze środków programuInterreg Region Morza Bałtyckiego. Koszty akcji w 85 proc. pokryte są ześrodków EU. Odbywa się ona we współpracy z GZDiZ, Szkołą Podstawową nr 65,Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz lokalnymi stowarzyszeniami mieszkańcówi działającymi w okolicy zakładami usługowymi i instytucjami.
Testy autonomicznego busa, 6-30 września, ul. Karwieńska
Po Kongsbergu, Helsinkach i Tallinie, Gdańsk jest kolejnymmiastem, które w ramach projektu Sohjoa Baltic: „Przejście do ekologicznego iautonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie MorzaBałtyckiego” oswaja mieszkańców z nowoczesną technologią. D
o Gdańskiego OgroduZoologicznego kursuje bowiem od kilku dni autonomiczny pojazd bez kierowcy, niewytwarzający spalin. Projekt dofinansowany jest z programu Interreg RegionuMorza Bałtyckiego oraz w 85 proc. ze środków UE, w ramach realizacji projektuSohjoa baltic.
Bus będzie kursował do końca września, nieodpłatnie przewożącpasażerów przez siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00 – 15.00, średnio co półgodziny. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanekpośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul.Spacerowej, i z powrotem.
Eko-piknik Komunikacyjny, 21 września, Europejskie CentrumSolidarności
Sobotni piknik, organizowany przez Zarząd TransportuMiejskiego, odbędzie się pod hasłem „Chodź z nami – będziesz EKO”, w godz.10.00-14.00, na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności. Wśród atrakcjizaplanowano: przejażdżki historycznymi autobusami i tramwajami, pokazy robotówi zawody sportowe. Będzie można też oddać krew w mobilnym krwiobusie.
Gra Rowerowa „Kręć Kilometry dla Gdańska”
Zabawa, której celem jest zmotywowanie mieszkańców doregularnej jazdy na rowerze, np. do pracy, poza sezonem letnim. Polega ona nazbieraniu punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowychpodróży. Tegoroczna, 7. edycja kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska wystartowała1 września i potrwa do końca października. Akcja już po raz drugi odbywa się wokresie jesiennym. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację”Activy” i przez cały wrzesień i październik używać roweru jako środka transportuw codziennym podróżowaniu po mieście. Wszystkie „wykręcone” kilometry będąprzeliczne na punkty, a na tych, którzy zdobędą ich najwięcej czekają nagrody.
Europejski dzień bez samochodu, 22 września
W niedzielę, 22 września, przypada Europejski Dzień BezSamochodu. Tego dnia każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego,który legitymuje się ważnym dowodem rejestracyjnym (warto mieć również przysobie dowód osobisty), będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacjąmiejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo orazpociągami SKM i PR na obszarze województwa pomorskiego. Ta akcja będziewieńczyć Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Specjalna edycja biletów ZTM
W tym roku, z okazji Europejskiego Tygodnia ZrównoważonegoTransportu, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wyemitował biletyokolicznościowe, nawiązujące do tego wydarzenia. Bilety, 250 tys. sztuk nalinie dzienne, z każdego nominału, dostępne są w sprzedaży w Punktach ObsługiKlienta ZTM w Gdańsku już od poniedziałku, 16 września. Tegoroczna emisja jestjuż drugą. Na rewersie biletów znajduje się logo tegorocznego ETZ wraz zhasłem: „Chodź z nami” i logiem Unii Europejskiej. Bilety będą w sprzedażydo wyczerpania zapasów.
X kongres mobilności aktywnej, 24 i 25 września – StadionEnerga / ECS
Kongres Mobilności Aktywnej poświęcony będzie szerokimaspektom mobilności – ze szczególnym naciskiem na ruch rowerowy i pieszy, orazdobrym praktykom budowania przestrzeni miejskiej pod kątem wysokiej jakościżycia. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, instytucjirządowych, firm, szkół, organizacji pozarządowych i innych instytucjidziałających w zakresie transportu i mobilności oraz zagospodarowaniaprzestrzeni publicznych.
– To jest to miejsce, do którego zjeżdża się całaśrodkowo-wschodnia Europa, by dyskutować o tym, w jaki sposób zmieniaćzachowaniamobilnościowe w naszych miastach. Wiemy, że transport indywidualnynie jest jedynym możliwym transportem, który jest w stanie zapewnić sprawnąkomunikację w dużych europejskich metropoliach – zaznaczał Piotr Grzelak.
Więcej informacji o Xkongresie mobilności TUTAJ
„