ETZT 2014: Łódź walczy o miejską przestrzeń
Dzisiaj Łódź zainaugurowała kolejną edycję ETZT. Tegoroczne hasło brzmi “Nasze ulice, nasz wybór”. Dlatego miasto chce stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego, taką, w której chce się żyć. Można to osiągnąć m.in. wybierając alternatywny środek lokomocji. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w 2014 roku w Łodzi jest organizowany przez Fundację Normalne Miasto – Fenomen, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Poniżej program wydarzeń związanych z ETZT 2014:
– 16 września (wtorek)/ Publiczne zobowiązanie / ul. Piotrkowska 104, godz. 12:00–17:00. Równo w południe nastąpi otwarcie wystawy na temat zrównoważonego transportu. Jednocześnie będzie to moment, w którym rozpocznie się zbieranie publicznych deklaracji mieszkańców Łodzi na temat podjęcia wyzwania zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń transportowych. Wszystkie zobowiązania będą wisieć na wystawie w trakcie całego Tydzień Mobilności, a ich autorzy otrzymają drobne upominki. Do akcji można włączyć się również na portalu Facebook lub poprzez – Twittera, używając #ETZT2014.
– 17 września (środa) / Spotkanie nt. bezpieczeństwa przy szkołach w ramach projektu Bezpieczne miasto –inna droga / Szkoła Podstawowa nr 173, ul. Sienkiewicza 46, godz. 17:00–19:00. Zapraszamy rodziców, nauczycieli, a także członków spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot do udziału w spotkaniu i rozmowie na temat zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu w drodze do/ze szkoły. Podczas warsztatów będzie można zaprojektować wymarzony wygląd ul. Sienkiewicza oraz jej najbliższej okolicy przy użyciu specjalnych klocków, przedstawiających m.in. chodniki, drzewa, place zabaw, jezdnię. Prezentacja pomysłów mieszkańców odbędzie się podczas Park(ing) Day oraz zostanie zamieszczona w Internecie. Warsztaty odbędą się w 2 grupach – zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba miejsc ograniczona. Rejestracja: [email protected] lub tel. 531-157-000. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, wieku oraz numeru kontaktowego.
Happening na tle pięknej architektury przemysłowej pokaże różnice w ilości przestrzeni zajmowanej przez autobus z 50 pasażerami, 50 rowerów oraz 40 samochodów z 50 pasażerami (według różnych badań –w Polsce samochody osobowe wożą 1,3–1,5 osoby). Zapraszamy mieszkańców w roli obserwatorów, aby na własne oczy mogli zobaczyć różnicę.
20 września (sobota) / Park(ing) Day / ul. Zachodnia 47 (przy COM Łódź-Bałuty), godz. 10:00–16:00
Na jeden dzień zmieniamy jeden z łódzkich parkingów w miejsce przyjazne ludziom. Podczas wydarzenia tworzona będzie mapa barier przestrzennych Łodzi. Uczestnicy otrzymają mapy piesze miasta, pokazujące czas potrzebny do przemieszczenia się pomiędzy głównymi punktami w centrum. Rowerzyści mogą skorzystać z serwisu rowerowego i znakowania rowerów przez Straż Miejską. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza tego dnia na stoisko miasteczka ruchu drogowego. Zachęcamy wszystkich do wzięcia ze sobą koszulek lub płóciennych toreb –za darmo będzie można nadrukować sobie grafikę związaną z Tygodniem Mobilności.
Inauguracja Akademii Kulturalnego Pasażera / ul. Małachowskiego 5/7, godz. 10:00–14:00.
MPK-Łódź zaprasza na Dzień Przedszkolaka na stadion miejski MOSiR. Nastąpi tu inauguracja VI sezonu Akademii Kulturalnego Pasażera –cyklu zajęć, podczas których najmłodsi pasażerowie uczą się prawidłowego i bezpiecznego zachowania w tramwajach i autobusach.
VIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej / ul. Wierzbowa 51, godz. 08:00–14:00
Muzeum Komunikacji Miejskiej zaprasza na giełdę, która odbędzie się w siedzibie muzeum. Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską. Zwiedzający –wstęp wolny, wystawcy –6 zł.
– 21 września (niedziela) / Drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus / ul. Konstantynowska 115, godz. 12:00–20:00
W przyszłym muzeum transportu prezentowanych będzie ponad 25 zabytkowych tramwajów i autobusów. Czynne będą ekspozycje tematyczne. Na trasie Plac Wolności –Zajezdnia Brus kursować będzie linia S1 obsługiwana przez wagon 803N z 1973 roku. Będzie to też ostatni dzień kursowania Tramwajowej Linii Turystycznej na malowniczej trasie linii 43 pomiędzy Łodzią a Lutomierskiem. Linię obsługuje zabytkowy tramwaj typu 5N z przełomu lat 50. i 60. W środku można spotkać konduktorów wyposażonych w oryginalne akcesoria z epoki. Odjazd z krańcówki przy ul. Telefonicznej: godz. 11:21, 14:39, 18:07.
– 22 września (poniedziałek) / Dzień bez samochodu /
W tym dniu właściciele samochodów osobowych mogą bezpłatnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej w Łodzi. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu. Piesi, rowerzyści i pasażerowie komunikacji miejskiej mogą liczyć tego dnia na drobne upominki w kilku najbardziej uczęszczanych punktach na terenie Łodzi.
Więcej informacji TUTAJ