ETM 2022: Trójmiasto z grą „W Świat Zagadek Linią 101″
W tegoroczne obchody Europejski Tydzień Mobilności tradycyjnie włączy się także Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.
Największa atrakcja to bezpłatna dla pasażerów linia 101 (nawiązująca do linii historycznej o tym samym numerze), która ściśle wiązać się będzie z grą miejską pt. "W ŚWIAT ZAGADEK LINIĄ 101", do której wszystkich zapraszamy – dzieci, młodzież i dorosłych!
autobusy i trolejbusy
Linia 101 kursować będzie na trasie Gdańsk (Śródmieście SKM) – Sopot – Gdynia Dworzec Główny PKP. Pojazdy kursować będą w godz. ok. 10:00-18:30, z częstotliwością 30-minutową. W stosunku do poprzednich lat nowością będzie wyjątkowe zróżnicowanie pojazdów zaangażowanych do obsługi linii – nie będą to wyłącznie autobusy spalinowe. I tak, na trasy wyjadą:
- 3 autobusy Mercedes-Benz Citaro O530G C2 z Gdańskich Autobusów i Tramwajów;
- 1 autobus Man Lion’s City G (zasilany CNG) z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni;
- 1 autobus elektryczny Mercedes-Benz eCitaro G z Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni;
- 1 trolejbus Solaris Trollino 18M z Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.
Będzie więc sporo okazji, aby przejechać się rozmaitymi pojazdami (a także sfotografować je) w miejscach, których one na co dzień nie odwiedzają. Trasa linii 101 będzie identyczna jak w ubiegłym roku, tzn. pojazdy pojadą ulicami:
- w Gdańsku: Okopową, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, al. Zwycięstwa, al. Grunwaldzką;
- w Sopocie: al. Niepodległości;
- w Gdyni: al. Zwycięstwa, Świętojańską, 10 Lutego, Dworcową.
W ŚWIAT ZAGADEK
Z linią 101 ściśle wiązać się będzie gra miejska pt. "W ŚWIAT ZAGADEK LINIĄ 101", do której wszystkich zapraszamy – dzieci, młodzież i dorosłych. Nieważne, ile masz lat i czym się zajmujesz. Nieważne czy wolisz trolejbus, tramwaj, czy hulajnogę – zapraszamy wszystkich! W pojedynkę, z rodziną, albo z paczką znajomych – wszyscy są mile widziani.
Czeka na Ciebie rywalizacja, trochę ruchu, ale przede wszystkim… dobra zabawa!
Celem gracza będzie przejście trzech etapów gry – po jednym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. W trakcie każdego z etapów do rozwiązania będą zadania mniej lub bardziej związane z komunikacją. Do ukończenia gry musisz zaliczyć wszystkie trzy etapy, jednak w dowolnej kolejności. Może nie będzie łatwo, ale wierzymy w uczestników, że świetnie sobie poradzą!
Najważniejsze informacje organizacyjne:
Gra odbędzie się 17 września 2022 r. (sobota), w godzinach od 11:00 – 16:00.
Aby zagrać, należy mieć naładowany telefon z:
• systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) albo Android (w wersji 4.2 i wyższej)
• uruchomioną funkcją GPS
• zainstalowaną aplikacją ActionTrack (bezpłatna)
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
• mobilnym dostępem do Internetu i włączoną usługą lokalizacji
Skrócona instrukcja gry:
1. Pobierz na swój telefon aplikację ActionTrack.
2. Zadbaj o: dostęp do Internetu, włączoną funkcję GPS, odpowiedni poziom naładowania baterii.
3. Pobierz grę "W świat zagadek linią 101” – skanując kod QR (ze strony mzkzg.org albo z plakatu w autobusie/trolejbusie linii 101 albo z najnowszego numeru gazety "Przystanek Metropolitalny").
4. Rozpocznij grę w jednym z trzech etapów (Gdynia – "Żwirki i Wigury", Sopot – "Sopot Reja", Gdańsk – "Śródmieście SKM"). Wejście do poszczególnych etapów możliwe jest przez odczyt specjalnego kodu QR, umieszczonego na rozkładzie jazdy, na w/w przystankach.
5. Do ukończenia gry musisz zaliczyć wszystkie trzy etapy, jednak w dowolnej kolejności.
6. Aplikacja będzie Cię prowadzić do miejsc, w których są ukryte zadania do rozwiązania.
7. Gdy skompletujesz całe hasło – podaj je hostessie. Na otrzymanym od hostessy bilecie będzie kolejny kod QR, pod którym kryje się informacja o tym, gdzie znaleźć metę i punkt odbioru nagród.
8. Gra będzie aktywna tylko w godzinach 11:00-16:00, a odbiór nagród możliwy do godziny 17:30.
KOD QR umożliwiający pobranie gry "W świat zagadek linią 101":
ETM 2022
Europejski Tydzień Mobilności (dawniej obchodzony jako: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to międzynarodowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem. ETM tradycyjnie zwieńczy Dzień Bez Samochodu.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Lepsze połączenia” - przesiadaj się i jedź! Hasło to obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, co można podsumować pięcioma słowami: ludzie, miejsca, przesyłki, polityka i planowanie. Swój udział w tegorocznych obchodach zgłosiło prawie 1,6 tys. miast z 36 krajów. Więcej o Europejskim Tygodniu Mobilności można przeczytać na mobilityweek.eu.