Elektromobilnością w transportowy smog

infotrans
17.01.2017 13:51

Jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest rozwój elektromobilności – przekonuje Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

PKEE, organizacja zrzeszająca największe firmy branży energetycznej w kraju, przypomniała we wtorek, że za smog odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja. Jest to emisja zanieczyszczeń powietrza ze źródeł znajdujących się na wysokości do 40 m. W przypadku Polski są to przede wszystkim niskie kominy – domowych pieców, kominków, małych lokalnych kotłowni, niewielkich zakładów produkcyjnych – oraz samochody.

Transport drogowy ma bardzo duży udział w niskiej emisji oraz jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w Polsce (największym w przypadku tlenków azotu, w których przypadku udział transportu samochodowego wynosi aż 30,5 proc.). Na dodatek emisja zanieczyszczeń w jego przypadku bardzo wolno spada. Np. emisja tlenków azotu przez transport drogowy w naszym kraju zmniejszyła się w latach 2005-2014 tylko o 1,5 proc.

Dlatego kolejną metodą walki z niską emisją jest elektromobilność, czyli transport szynowy oraz auta i autobusy elektryczne z zerową emisją zanieczyszczeń powietrza.

-„Najlepszym rozwiązaniem tego problemu, przy uwzględnieniu gospodarczych interesów Polski, byłoby stopniowe zastępowanie aut i autobusów z silnikiem spalinowym pojazdami elektrycznymi. Taka transformacja jest częścią programu gospodarczego polskiego rządu. Włączyły się w nią już również największe polskie firmy elektroenergetyczne: PGE, Tauron, Enea, Energa i Innogy Polska. Pierwsze cztery założyły spółkę Electromobility Poland, która zajmie się rozwojem rozwiązań technologicznych w tej dziedzinie” – podkreślił PKEE.

Kolejnym rozwiązaniem pomagającym w walce ze smogiem jest t tzw. ciepło systemowe, czyli zaopatrywanie budynków w energię cieplną (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa) dostarczaną ? ciepłociągami ? z elektrociepłowni i ciepłowni. oraz pompy ciepła, służące ? przy wykorzystaniu energii odnawialnej i elektrycznej – do ogrzewania budynków i zaopatrywania ich w ciepłą wodę użytkową. Pompy ciepła, podobnie jak pojazdy elektryczne, nie emitują żadnych zanieczyszczeń i jako jedyne spośród urządzeń grzewczych osiągają najwyższe klasy energetyczne. (PAP)