E-dowód już działa. Ponad 10 tys. wniosków

infotrans
05.03.2019 09:30

-„System obsługujący wydawanie nowych e-dowodów działa sprawnie, w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków” – zapewnił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniemsystemu do obsługi nowych e-dowodów, minister cyfryzacji zapewnił, że wszystkoprzebiegło sprawnie i bez zakłóceń.

-„Historia e-dowodu jest długa, bo prawie 11 lat. W ciągumniej więcej 12 miesięcy, od kiedy za ten projekt odpowiadam udało nam się tenproces doprowadzić do tego momentu kiedy możemy powiedzieć, że wbrew wszystkimobawom, że system się zawali, że powtórzone zostaną scenariusze z innychwdrożeń systemów, system działa sprawnie” – powiedział Zagórski.

Minister zaznaczył, że proces wdrażania i przełączaniasystemów był bardzo skomplikowany i trwał kilkadziesiąt godzin. Pracowało przynim ok. 100 osób w COI i Centrum Personalizacji Danych PWPW. „Chciałbym tymwszystkim osobom podziękować za ich sprawną pracę” – podkreślił szef MC.

Zagórski poinformował też, że w poniedziałek do godz. 13złożono ok. 11 tys. wniosków o wydanie nowego dowodu z warstwą elektroniczną, ztego ok. 1,5 tys. wniosków złożono online. Minister zwrócił uwagę, żedotychczasowa średnia dla tej usługi wynosiła ok. 250 wniosków. „Tak więc jestbardzo duże zainteresowanie i to zainteresowanie nie powoduje jakiegoś paraliżusystemów, nie mamy żadnej informacji, żeby w gminach były problemy zrejestracja wniosków. I żeby była jakiekolwiek problemy z wydajnością systemuobsługującego wydawanie dowodów osobistych” – zapewnił minister.

Dodał, że dotychczas, w starym systemie, dziennie wydawanook. 8 tys. dowodów.

Szef MC poinformował też, że ci, którzy złożyli wnioski, wciągu kilku lub kilkunastu dni powinni otrzymać swoje dowody z warstwąelektroniczną.

 E-dowód z warstwą elektroniczną.

Zewnętrznie e-dowód wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Czyli:

  • e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)

  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).