Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Dzień MPK Wrocław

infotrans
10.06.2008 22:02
7 czerwca br. obchodzony był Dzień MPK Wrocław. Dokładnie 62 lata wcześniej, na ulicach zniszczonego Wrocławia wyjechał pierwszy autobus miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Z tej okazji w Teatrze Lalek odbyła się uroczysta akademia, podczas której podsumowano miniony rok, a także zapowiedziano kolejne inwestycje miejskiej spółki. Podczas uroczystości były poczty sztandarowe, przemówienia przedstawicieli władz miejskich, wojewódzkich, zarządu spółki oraz oczywiście odznaczenia. W imieniu Ministra Infrastruktury wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej”, a w imieniu rady miejskiej –„Zasłużony dla MPK Wrocław”. Dodatkowo MPK uhonorowało swoich najbardziej kreatywnych pracowników odznaczeniami „Zasłużony Pracownik Komunikacji Miejskiej w Wrocławiu”. Na zakończenie akademii swoje medale wręczyły także organizacje: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz PTTK.
7 czerwca br. obchodzony był uroczyście Dzień MPK Wrocław
Zmiany MPK
Podczas swojego przemówienia Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialnym za drogi i komunikację, podkreślił dwie ważne sprawy. Pierwsza z nich to nowa struktura prawna miejskiej spółki, która pod koniec ubiegłego roku zmieniła akt założycielski spółki, w którym bardziej precyzyjnie określono cel działalności MPK. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Wrocławia obecnie przedsiębiorstwo jest powołane do realizacji zadań komunikacyjnych na terenie Wrocławia, a gmina co roku będzie wskazywać spółce konkretne zadania przewozowe. To w dalszej perspektywie pozwoli spokojne funkcjonować MPK na wrocławskim rynku przewozowym bez konieczności startowania co jakiś czas w przetargach na obsługę linii komunikacyjnych. Zdaniem przedstawicieli miasta i MPK takie postanowienie jest zgodne z prawe unijnym i zgodne z zasadami udzielenia pomocy publicznej. Dodatkowo Wojciech Adamski podkreślił fakt, że w perspektywie ostatnich miesięcy to rozwiązania się sprawdza, nie ma mowy o obniżeniu komfortu podróżowania, a nawet zauważalna jest tendencja wzrostowa w zakresie napełnień pojazdów MPK. Zdaniem wiceprezydenta coraz więcej miast w Polsce jest mocno zainteresowanych wprowadzeniem podobnych zmian w statuach miejskich spółek przewozowych, które tym samym uchronią je od konieczności ogłaszania przetargów na wykonywanie usług komunikacyjnych i wpuszczania na ten rynek firm prywatnych. Wrocław charakteryzuje się doskonała współpracą między Prezydentem a Radą Miejską, dlatego ten model mógł być wprowadzony stosunkowo szybko –jako pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.
Druga istotna sprawa, o której wspomniał Wojciech Adamski to ogłoszenie przetargu na budowę inteligentnego systemu sterowania komunikacją we Wrocławiu, która zapewni płynny przejazd środków komunikacji publicznej w mieście. Szacunkowy termin budowy systemu to 2-3 lata, a jego koszt to ok. 100 mln PLN. –„Tylko w taki sposób możemy konkurować z samochodami osobowymi –oferując wysoki komfort i odpowiednio szybki czas przejazdu”–zakończył swoje wystąpienie Wojciech Adamski.
7 czerwca br. obchodzony był uroczyście Dzień MPK Wrocław
Dziś i jutro MPK Wrocław
Prezentację wyników MPK Wrocław poprzedził całkiem atrakcyjny film o codziennym życiu spółki. Pojawiły się w nim również wizualizacje przyszłych rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Warto tutaj dodać, że już ogłoszony pierwszy przetarg w ramach projektu Tramwaj Plus (dwie zupełnie nowe linie szybkiego tramwaju), który zapewni odpowiednią komunikację miastu podczas imprezy EURO 2012. Niestety błąd formalny spowodował unieważnienie przetargu i czekamy teraz na jego powtórzenie. Po tym reklamowym spocie głos zabrał prezes MPK Wrocław –Witold Turzański, który podziękował wszystkim pracownikom za dobrą współpracę, a następnie przedstawił zeszłoroczne wyniki przedsiębiorstwa. Najważniejsze wydarzenia w ostatnim roku to:
– zakup 17 niskopodłogowych nowoczesnych wagonów tramwajowych Skoda,
– zakup 4 niskopodłogowych trójczłonowych wagonów tramwajowych typu Protram 205 WrAs,
– zakup 4 wagonów typu Protram 204 WrAs,
Łączne te zakupy nowego taboru tramwajowego pochłonęły sumę 77 779 900 PLN. Kolejne ważne inwestycje to modernizacja 24 wagonów typu 105 N (13 041 100 PLN);zakup 2 mikrobusów FORD Transit do przewozu osób niepełnosprawnych (268 400 PLN);budowa systemu informacji pasażerskiej –Etap 1 (Rondo Reagana oraz Powstańców Wlkp.) –1 501 200 PLN oraz budowa stacji prostownikowej „Grabiszyńska Bis’ (4 137,600 PLN). Łącznie inwestycje wrocławskiego MPK w 2007 r. zamknęły się imponująca kwotą 101 503 300 PLN. Jak podkreślił prezes Turzański –to jest już drugi rok z rzędu, kiedy inwestycje firmy przekraczają poziom 100 mln zł. A w 2008 r. czekają spółkę zakupy nowego taboru autobusowego, także na pewno wysokie nakłady inwestycyjne spółki zostaną utrzymane.
Jeżeli chodzi o wyniki eksploatacyjne to w 2007 r. autobusy MPK przejechały 23 073 200 wzkm (tj. 576 x okrążyły kulę ziemską), a tramwaje –21 039 200 wzkm, co przekłada się na 525 okrążeń wokół kuli ziemskiej. Przychody spółki wyniosły w 2007 r. 258 825 300 PLN, w tym z działalności przewozowej 250 001 000 zł. Zatrudnienie w 2007 r. wyniosło ogółem 2317 etatów, w tym 820 kierowców i 548 motorniczych.
Zamierzenia MPK na rok 2008 są podobne do dotychczasowych. Firma zamierza kontynuować politykę odnowy taboru komunikacyjnego, w tym poprzez zakupy nowych autobusów oraz zakupy i modernizacje tramwajów, modernizować obiekty zaplecza, infrastrukturę techniczną oraz zwiększać efektywność poszczególnych obszarów działalności. W tym celu zamierza pozyskać środki z Unii Europejskiej.
Z okazji Dnia MPK Wrocławia życzymy przedsiębiorstwu dalszych sukcesów, a pracownikom jak największego zadowolenia z pracy.