Dobre praktyki KM (8): Zielona Góra
Podczas wrześniowej konferencji IGKM pt. „Komunikacja miejska –czyste powietrze dla wszystkich!”zaprezentowano zielonogórski system informacji pasażerskiej.
Europejska polityka dofinansowania projektów inwestycyjnych wyraźnie preferuje projekty, które, w przeciwieństwie do projektów odtworzeniowych, systemowo i trwale zmieniają obszar inwestycji. MZK Zielona Góra, będąc jednym z niewielu już budżetowych zakładów komunikacyjnych w Polsce, oprócz konsekwentnej wymiany taboru, realizuje inne zadania inwestycyjne poprawiające jakość i konkurencyjność komunikacji miejskiej. Jest pierwszym i jedynym miejskim przewoźnikiem w naszym kraju, który doprowadził do pełnej automatyzacji sprzedaży biletów w pojazdach. Opisywane tablice informacji pasażerskiej stawiają zielonogórskie przedsiębiorstwo w ścisłej czołówce krajowych liderów praktycznego zastosowania systemowych rozwiązań z branży IT w komunikacji miejskiej. Osiągnięcie tak spektakularnych efektów jest wynikiem wzorcowej współpracy samorządu województwa, władz miasta i kierownictwa MZK Projekt pt. „Poprawa jakości i konkurencyjności komunikacji miejskiej w Zielonej Górze’ jest kontynuacją stałej troski Władz Miasta i MZK o to, by Zielona Góra miała sprawną, nowoczesną i przyjazną mieszkańcom komunikacj ę miej ską.
31 sierpnia 2004 roku Rada Miasta uchwaliła „Strategię Rozwoju Transportu w Zielonej Górze’, która pozwoliła sfinalizować prace nad projektem pt. „Poprawa jakości i konkurencyjności transportu miejskiego w Zielonej Górze’ i ubiegać się jednocześnie o jego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W projekcie wyodrębniono pięć zadań :
- Budowaobiektu do obsługi pasażerów przy ul. Bema (okolice Dworca PKP i PKS) Modernizacjazakładowej stacji paliw i dostosowanie j ej do przepisów unijnych wzakresie ochrony środowiska.
- Modernizacjamyjni autobusowej.
- Zakup15 nowoczesnych, niskopodłogowych dwunastometrowych autobusów wyposażonychw monitoring wewnętrzny, automat biletowy i klimatyzację kabiny kierowcy. Monitoringbezpieczeństwa we wszystkich pozostałych autobusach oraz system informacjiprzystankowej w czasie rzeczywistym.
Najwięcej problemów sprawiła realizacja ostatniego zadania. Ogłoszono przetarg nieograniczony na realizację obu podzadań, dopuszczając możliwość składania ofert na jedno z nich. Wpływało wiele zapytań, na które trudno było udzielić jednoznacznych odpowiedzi ze względu na nowatorski charakter zadania i brak doświadczeń w tym przedmiocie. W związku z powyższym unieważniono prowadzone postępowanie i rozpoczęto dwa nowe, odrębne postępowania w trybie negocjacji z ogłoszeniem.
Ostatecznie w zakresie realizacji systemu monitoringu w autobusach solo (12-metrowych) zainstalowano po trzy kamery, a w przegubowych – po cztery. Kamery są umieszczone tak, że widzą się nawzajem obejmując całe wnętrze pojazdu. Na pokładzie autobusu znajduje się również rejestrator. System ten, oprócz zapewnienia większego poczucia bezpieczeństwa zarówno pasażerom jak i kierowcom, pozwala na obiektywne badanie obciążeń poszczególnych linii wg różnych wariantów (pory dnia, dni tygodnia, odcinków itp.). Zapisy z kamer pozwalają również na obiektywną ocenę różnych zdarzeń, w tym skarg pasażerów na zachowanie kierowców, czy kontrolerów.
Podczas negocjacji w postępowaniu na system informacji przystankowej w czasie rzeczywistym, cztery firmy zaprezentowały różne koncepcje systemu. Ostatecznie wpłynęła jedna ważna oferta złożona przez fińską firmę Seasam House Oy. W sumie zainstalowano 20 tablic na 11 przystankach. Na dwóch przystankach znajdują się tablice pojedyncze, a na pozostałych po dwie tablice połączone „plecami’, widoczne z dwu stron. Autobusy wyposażono w GPS. Pojazd jest lokalizowany drogą satelitarną, a informacja o jego położeniu względem przystanku jest przesyłana za pomocą GPRS przez komputer pojazdu do serwera na zajezdni. Informacje te są przetwarzane i drogą radiową przesyłane do tablic. Okazało się, że informacje o położeniu pojazdu względem kolejnych przystanków nie wystarczają do precyzyjnego określenia czasu dojazdu do następnego przystanku np. w sytuacji gdy po drodze występuje sygnalizacja świetlna. Zdarza się bowiem, że autobus opuści skrzyżowanie płynnie, a innym razem (o tej samej godzinie i w takim samym dniu tygodnia) dopiero w trzecim czy czwartym cyklu. W związku z tym utworzono w takich przystanki wirtualne – jest ich czternaście. Jest to system inteligentny, który się „uczył’ poprzez przetwarzanie zebranych danych historycznych, obecnie odsetek rozbieżności jest znikomy – praktycznie niezauważalny dla pasażera. Na tablicach oprócz informacji dotyczącej odjazdów trzech najbliższych autobusów w czwartym wierszu pojawiają się przemiennie data i godzina oraz informacje (komunikaty) o objazdach, zmianie rozkładu jazdy lub inne.
Po początkowym dziewięciomiesięcznym okresie eksploatacji systemu postanowiono udostępnić klientom informacje o odjazdach w czasie rzeczywistym z wszystkich przystanków – takie informacje były już w systemie, ale nie były ogólnie dostępne. Finowie zaproponowali możliwość dostępu do tych informacji na stronie internetowej MZK oraz z telefonu komórkowego mającego łącze internetowe. Od września 2007 roku można za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego uzyskać informacje dotyczące odjazdów autobusów z wszystkich przystanków, a jest ich 400 (221 na terenie Zielonej Góry i 179 na terenie przyległych Gmin).
Na tablicach wyświetlają się informacje o trzech najbliższych odjazdach autobusów, natomiast na stronie internetowej w tzw. „wirtualnym monitorze’ i w „wirtualnym monitorze GSM’ jest informacja o 10 najbliższych odjazdach autobusów z wybranego przystanku. W związku z udostępnieniem tych dodatkowych informacji na stronie internetowej na planie komunikacji miejskiej dla uproszczenia wyszukiwania wszystkie przystanki zostały ponumerowane – bo po numerze przystanku najłatwiej jest wybrać interesujące nas kursy autobusowe. Istnieje możliwość wyboru dowolnej pory odjazdu autobusu -czy to w aktualnym czasie, czy też w określonym czasie. W dalszym ciągu jest możliwość lokalizowania interesującego nas przystanku czy to po numerze linii bądź nazwie ulicy.
Niezależnie od wsparcia unijnego realizowane są inne działania, takie jak uzupełniający zakup używanego taboru niskopodłogowego, czy wprowadzenie własnej sieci sprzedaży biletów. 112 biletowych automatów przewoźnych zainstalowanych w każdym autobusie (w autobusach przegubowych po dwa) oraz 17 stacjonarnych, zlokalizowanych w newralgicznych punktach miasta pozwoliło na całkowite uniezależnienie się od dystrybucji biletów w sieciach zewnętrznych. Dzięki odejściu od stosowania marży dla kioskarzy osiągnięto przy tym zauważalne efekty ekonomiczne.
Kolejnymi etapami będą między innymi zwiększenie ilości tablic przystankowych, wprowadzenie nowego systemu biletowego opartego na bezstykowej karcie elektronicznej, która byłaby w przyszłości kartą miejską, wymiana tablic kierunkowych we wszystkich autobusach i zainstalowanie urządzeń głośnomówiących oraz wymiana kolejnych 14 najstarszych autobusów na nowe, nowoczesne, spełniające co najmniej normę EURO 4 w zakresie emisji spalin. Jako dalsze etapy rozwoju komunikacji publicznej przewiduje się również modernizację bazy pod kątem przystosowania jej do eksploatacji autobusów o napędzie alternatywnym, wymianę oraz unowocześnienie hardware’u i software’u wspomagającego zarządzanie oraz uatrakcyjnienie oferty przewozowej poprzez zróżnicowane formy usług. Zamiary miejskiego przewoźnika po przedstawieniu władzom miasta oraz Radnym, znalazły się w wieloletnim planie ubiegania się o środki pomocowe z Unii Europejskiej
Mówi Barbara Langner, Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze:
Jesteśmy gotowi, po ogłoszeniu przez Marszałka naboru, do aplikowania o unijne wsparcie II etapu projektu. Mamy również założenia i pracujemy już nad III etapem, w którym chcielibyśmy stworzyć opracowany na podstawie opinii naukowej zespołu prof. Olgierda Wyszomirskiego korytarz wysokiej jakości obsługi pasażerskiej. Będzie to ciąg linii priorytetowych obsługiwanych przez pojazdy o napędzie elektrycznym tzw. „duobusy’. Pojazdy te na odcinkach z trakcją elektryczną pojadą jak trolejbus, a tam gdzie nie ma trakcji, poruszać się będą przy pomocy silnika dieslowego, produkującego energię elektryczną. Jest to dość odległa przyszłość, ale już o niej myślimy.