Dobre praktyki KM (7): Warszawa
Podczas wrześniowej konferencji IGKM pt. „Komunikacja miejska –czyste powietrze dla wszystkich!”zaprezentowano system warszawskich parkingów „Park &Ride”.
Parkingi typu park &ride, działające w stolicy pod nazwą „Parkuj i Jedź’ lub P+R są stosunkowo nową ofertą Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Idea ich funkcjonowania jest prosta: kierowca samochodu prywatnego zostawia swój pojazd na monitorowanym miejscu postojowym po czym przemieszcza się do ścisłego Śródmieścia za pomocą środków komunikacji miejskiej. Opłata za pozostawienie samochodu wliczona jest w cenę biletu okresowego ważnego w dniu korzystania z usług.
Między 7:00 a 9.30 parkingi zapełniają się. Samochody zostawiają tu głównie osoby dojeżdżające z dalszych miejsc aglomeracji, którzy pracują w centrum miasta. Zwykle w kilkanaście minut dojeżdżają komunikacją miejską do celu. Ta podróż staje się bardziej przewidywalna, bo nie jest aż tak uzależniona od warunków ruchowych na ulicach. Nie muszą też nerwowo szukać wolnego miejsca parkingowego, o które czasem trudno, mimo, że za bilety parkingowe trzeba by zapłacić za cały dzień aż 17 zł (26 zł po podwyżce od września br.). Nie dziwne więc, że parkingi P+R stają się coraz popularniejsze.
Pierwszy parking P+R został otwarty w Warszawie w kwietniu 2007 roku. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Włościańskiej i Słowackiego – na 3 poziomach utworzonych zostało 400 miejsc dla samochodów (w tym 10 miejsc przeznaczonych dla niepełnosprawnych) oraz 20 stanowisk dla rowerów. Początkowo lokalizacja ta była mocno krytykowana w prasie ze względu na bliskość Centrum -parking w pierwszych tygodniach świecił pustkami. Wydawało się, że szeroko zakrojona akcja promocyjna (oferta półrocznego korzystania z parkingu bez żadnych opłat wsparta akcją reklamową w mediach lokalnych) nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Jednakże należy zaznaczyć, że obiekty tego typu potrzebują czasu, by osiągnąć docelowe zapełnienie (np. w Niemczech okres ten waha się od dwóch do czterech lat). Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na funkcjonalność parkingów jest satysfakcjonująca oferta komunikacji miejskiej -dopiero pełne uruchomienie obsługi stacji Metro Marymont pozwoliło osiągnąć docelowe wykorzystanie obiektu. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest wielopoziomowy parking „P+R Metro Wilanowska’ wybudowany obok funkcjonującego od dawna węzła przesiadkowego. Jak ważną rolę odgrywa umiejętne zaplanowanie lokalizacji miejsc postojowych pokazuje parking „P+R Połczyńska’. Mimo największej liczby miejsc postojowych (500 stanowisk dla samochodów oraz 20 dla rowerów) oraz zapewnienia wygodnego dojazdu z trasy wylotowej dzięki zainstalowaniu nowej sygnalizacji świetlnej, okazało się, iż istniejące połączenia tramwajowe i autobusowe nie zapewniają satysfakcjonującego czasu przejazdu do Śródmieścia. Sytuację można poprawić np. wydzieleniem odrębnych pasów dla autobusów w ciągu ulic Połczyńskiej, Kasprzaka i Prostej, uprzywilejowaniem tramwajów na skrzyżowaniach lub uruchomieniem stacji szybkiej kolei miejskiej. Na dzień dzisiejszy jednak zainteresowanie parkingiem pozostaje na niskim poziomie.
Wspomnieć należy również o zupełnie nowej odmianie oferty, czyli okresowych parkingach uruchamianych np. na czas uciążliwych remontów. Taką formę wyeliminowania korków zastosowano przy modernizacji Mostu Ponia-towskiego, adaptując do tego celu nieużywany parking na błoniach Stadionu X-lecia (350 miejsc dla samochodów). Dzięki zamknięciu dla ruchu kołowego obu jezdni mostu możliwe było uruchomienie tymczasowych przystanków tramwajowych umiejscowionych na wysokości miejsc postojowych. Jednakże ze względu na relatywnie niewielkie uciążliwości drogowe (remont przeprowadzany jest w okresie wakacyjnym) większość kierowców zdecydowała się jednak dojeżdżać samochodami do Śródmieścia, a zapełnienie parkingu nie osiągnęło satysfakcjonującego poziomu. Tym niemniej ZTM liczy, iż w przyszłości uda się przekonać większą liczbę prowadzących pojazdy do korzystania z takiej oferty.
Władze Warszawy traktują parkingi P+R jako inwestycję długoterminową. Jednakże nie można przekonywać kierowców do idei park &ride dysponując tylko trzema parkingami. Kompletną ofertę stanowić może jedynie sieć parkingów rozmieszczonych równomiernie na obszarze całej aglomeracji, umiejscowionych w miejscach umożliwiających atrakcyjną przesiadkę do komunikacji zbiorowej. Oferta zostanie więc w niedługim czasie uzupełniona o miejsca parkingowe na Młocinach (duży terminal przesiadkowy przy ostatniej stacji metra, planowany do oddania w czwartym kwartale 2008 roku), Ursy-nowie (w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra) oraz Wawrze (przy stacjach kolejowych Warszawa Wawer i Warszawa Falenica oraz przystanku kolejowym Warszawa Anin).
Współczesne trendy dotyczące rozwiązań komunikacyjnych w najbardziej rozwiniętych metropoliach bezwzględnie zakładają, że w centrum miast priorytetowo traktuje się komunikację miejską. Dlatego podjęliśmy decyzję o wyznaczeniu w Warszawie specjalnych pasów dla komunikacji naziemnej, rozbudowujemy i zagęszczamy sieć transportu publicznego w stolicy poprzez budowę nowych tras tramwajowych oraz wymianę taboru. Nasze działania są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i mają charakter systemowy. Sukcesywnie rozwijana jest sieć parkingów typu „Parkuj i Jedź’ usytuowanych na obrzeżach całego miasta, w pobliżu stacji metra, przystanków tramwajowych, autobusowych czy Szybkiej Kolej Miejskiej. Kierowcy dojeżdżający do Warszawy mogą więc zostawić swój samochód na parkingu i wygodnie przesiąść się do pojazdów komunikacji miejskiej . Dzięki takim rozwiązaniom – uprzywilejowaniu transportu publicznego przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb kierowców staramy się optymalnie zarządzać ruchem w obrębie całego miasta. Pierwsze efekty już widać, ale zmniejszenie problemu korków, poprawa stanu dróg i komfortu komunikacji miejskiej jeszcze przed nami.