Dobre praktyki IGKM (4): Olsztyn
Podczas wrześniowej konferencji IGKM pt. „Komunikacja miejska –czyste powietrze dla wszystkich!”zaprezentowano doświadczenia Olsztyna w zakresie stosowania ekologicznych norm spalin w autobusach.
Olsztyn należy do miast, które strategię swojego rozwoju powiązały z rozwojem turystyki. Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o czyste środowisko naturalne, będące jednym z warunków sukcesu w tym zakresie. Problemy niewydolności systemu komunikacyjnego podobne do innych dużych miast spowodowały nacisk na rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej. I dlatego Olsztyn – jako pierwszy w Polsce – sprowadził nowoczesne autobusy spełniające najwyższe normy emisji spalin na długo przed ich wprowadzeniem. Komunikacja miejska wpisuje się w politykę miasta jako ważne narzędzie do łagodzenia występujących zjawisk. Jednak efektywność przewozów zbiorowych w dużej mierze zależy od ich konkurencyjności wobec transportu indywidualnego. Aby to osiągnąć należy zbudować system priorytetów dla pojazdów komunikacji miejskiej w ruchu drogowym i ograniczyć dostępność najbardziej zatłoczonych rejonów miasta dla transportu indywidualnego. Skalę problematyki związanej z organizacją ruchu można określić wskazując na prawie 50% wzrost liczby samochodów osobowych w ostatnich 5 latach – ich liczba osiągnęła w Olsztynie prawie 60 tysięcy. By podjąć skuteczne działania w celu obniżenia skutków zatłoczenia ulic zdecydowano o wykreowaniu modelu komunikacji miejskiej pozwalającego na konkurowanie z transportem indywidualnym w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Przyjęty program działania objął modernizację i budowę nowej infrastruktury dla komunikacji publicznej (dworce, pętle, zatoki, węzły przesiadkowe). Przy budowie i modernizacji dróg zwrócono uwagę na wydzielenie pasów dla komunikacji miejskiej oraz tworzenie preferencji dla pojazdów komunikacji miejskiej na skrzyżowaniach sterowanych sygnalizacją świetlną. Założono również integrację przewoźników wykonujących transport zbiorowy. W programie zawarto również plany możliwie szybkiej wymiany taboru z zastrzeżeniem, że będzie to tabor możliwie najbardziej ekologiczny.
Nie wykluczając budowy linii tramwajowej lub sieci trolejbusowej uznano, że aktualnie to zbyt kosztowna, długotrwała i skomplikowana inwestycja. Przymierzano się również do zakupu autobusów napędzanych gazem lub biopaliwami, ale istotnym ograniczeniem był tu brak infrastruktury technicznej i rozwiązań logistycznych pozwalających mieć pewność ciągłości dostaw tego paliwa po stałej cenie w dłuższym okresie czasu, dający gwarancje uniknięcia ewentualnych perturbacji ekonomicznych. Ostatecznie zdecydowano o zakupie autobusów spełniających najbardziej wyśrubowane normy emisji spalin. Silnik spalinowy spełniający normę EURO 5 ma bowiem zbliżone parametry emisji spalin do pojazdów napędzanych gazem czy bioetanolem. Nie wymaga natomiast żadnych kosztów dodatkowych instalacji (np. butli gazowych czy systemów tankowania). Bezpośrednią przesłanką zakupu autobusów o lepszych parametrach emisji spalin był też rachunek ekonomiczny. Pojazdy o najwyższych paramentach były bowiem w Olsztynie – wzorem miast niemieckich – zwolnione z opłat miejscowych za środki transportu. Zakupienie już teraz pojazdów EURO 5 przełoży się więc na wymierne efekty ekonomiczne w przyszłości, gdyż norma ta zastąpi EURO 4. Szczególnie, że oferta na zakupione autobusy była na poziomie cen za produkty z EURO 4.
W 2005 r. przystąpiono do opracowywania aplikacji do funduszy unijnych. W ramach zrealizowanego projektu Modernizacja infrastruktury transportu publicznego wraz zakupem taboru współ-finansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostało zakupionych 8 autobusów przegubowych niskopodłogowych. Projekt ten poza zakupem taboru obejmował również przebudowę infrastruktury dla potrzeb transportu zbiorowego. W efekcie 3 stycznia 2007 r. po raz pierwszy na ulice Olsztyna wyjechało osiem nowych przegubowych autobusów Solaris Urbino 18. Były to pierwsze w Polsce autobusy z silnikiem Diesla spełniające normę emisji spalin EURO 5, która zacznie być wymagana dopiero od października 2009 roku. Potwierdzeniem słuszności decyzji jest fakt, że zakupione przegubowce mają niższe zużycie paliwa od porównywalnych z silnikami EURO 3. Europejskie regulacje dotyczące emisji spalin w ciężkich pojazdach, zawarte w Dyrektywie 1999/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstwa Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają zostać podjęte przeciwko emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez silniki wysokoprężne stosowane w pojazdach oraz emisji zanieczyszczeń gazowych z silnikiem z wymuszonym zapłonem napędzanych gazem ziemnym lub gazem płynnym stosowanych w pojazdach, znane są jako normy EURO 3, EURO 4 i EURO 5. Od października 2006 r. wszystkie nowe autobusy muszą spełniać normy emisji spalin EURO 4. Kolejna norma, EURO 5, będzie obowiązywać od października 2009 roku. Zakupienie autobusów spełniających normy emisji spalin EURO 5 wiązało się także z wprowadzeniem systemu SCR (Selective Cata-lytic Reduction) wymagającego zastosowania środka AdBlue. Jest to produkt chemiczny w 32,5 % składający się z roztworu mocznika. Środek ten dodawany jest do paliwa w procesie spalania. Jego zastosowanie powala na spełnienie norm emisji spalin EURO 4 i EURO 5 w szczególności poprzez obniżenie znajdujących się w spalinach pojazdów tlenków azotu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania osiągnięty został niezwykle wysoki poziom czystości spalin. Przyjęty kierunek polityki taborowej jest kontynuowany w ramach zakupu nowego taboru przez olsztyńskie MPK. Miejski przewoźnik zakupił w 2007 roku kolejnych 10 szt. autobusów Solaris Urbino 12 z silnikami spełniającymi normę EURO 5 czystości spalin. Aktualnie na 166 autobusów miejskich ponad 10% z nich spełnia powyższą normę, co stawia Olsztyn na pozycji krajowego lidera w tym zakresie.
Na opisywanych doświadczeniach została oparta decyzja miasta o opracowaniu przez miasto i zgłoszeniu do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego projektu pn. „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie’ o wartości ponad 100 mln euro. Projekt będzie aplikował o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Istotą planowanych rozwiązań jest stworzenie zintegrowanego w zakresie funkcji, przewoźników i taryfy systemu transportu zbiorowego osób uwzględniającego niezbędne preferencje dla pasażerów, taboru w ruchu i ochrony środowiska. W dążeniu do maksymalizacji efektów środowiskowych studium wykonalności projektu obejmuje ocenę możliwości budowy autonomicznej linii tramwajowej na kierunku północ – południe. Uzupełnieniem tego byłby transport autobusowy oparty o najnowszy tabor w tym oparty o paliwa alternatywne i napędy hybrydowe
Mówi Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta w Olsztynie:
Szczególnym elementem pracy samorządów jest takie gospodarowanie posiadanymi zasobami gminy, aby jak najlepiej służyły jej mieszkańcom. W przypadku Olsztyna ważnym zasobem jest środowisko przyrodnicze obfitujące w lasy i jeziora. Aby nie pogorszyć jego walorów przy jednoczesnym intensyfikowaniu wykorzystania podjęto niezbędne działania ochronne. Wiele lat realizowana jest z powodzeniem rekultywacja jezior zagrożonych beztlenowcami, a obecnie uwaga zwrócona została na zanieczyszczenie atmosfery, gdyż badania wykazały, że w dwóch miejscach centralnych miasta stężenie dwutlenku azotu przekroczyło 37 |jg/m3 a dwutlenku siarki osiągnęło 8,5 |jg/m3. Ponieważ istotny udział w tym stanie rzeczy ma natężenie ruchu pojazdów postanowiono podjąć kroki zmierzające do zmniejszenia udziału podróży indywidualnych samochodami osobowymi na rzecz komunikacji zbiorowej. Formalna strona i kierunki działań zostały ujęte w uchwalonym przez Radę Miasta Olsztyn „ZINTEGROWANYM PROGRAMIE ROZWOJU TRANSPORTU PUBLICZNEGO W OLSZTYNIE NA LATA 2004-2013′. W ramach programu podjęto modernizację infrastruktury komunikacyjnej a uzupełnieniem efektów z tego tytułu jest przyjęcie kierunku na zakup dla komunikacji miejskiej autobusów spełniających najwyższe normy czystości spalin. Aktualnie wielkie szanse na poprawę stanu środowiska atmosferycznego upatrujemy w projekcie przewidującym budowę linii tramwajowej jako alternatywy do przewozów autobusowych.