Czy zapłacisz 10 zł za dostawę biletu do domu? [SONDA]
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pyta pasażerówkomunikacji miejskiej, czy są skłonni zapłacić 10 zł za dostawę do domówŚląskiej Karty Usług Publicznych, która jest tam nośnikiem biletów okresowych.Obecnie nie ma możliwości takiej dostawy, odbiór osobisty kart jest darmowy.
O sondzie poinformowała w poniedziałek rzeczniczka GZMKamila Rożnowska. Jak przypomniała karty, umożliwiające korzystanie z systemuŚKUP, mają oznaczony termin ważności (w przypadku kart spersonalizowanych to 4lata). O wydanie nowej karty można wnioskować na 3 miesiące przed upływemterminu.
Rozeznanie sytuacji
„Dotychczas możliwość zamówienia karty ŚKUP do domu byłaniedostępna, ponieważ system ich produkcji i dystrybucji był planowany wielelat temu i wówczas nie zdecydowano się na wprowadzenie tej opcji. Z tegowzględu w tej chwili nie mamy możliwości uruchomienia bezpłatnie tej usługi dlapasażerów” – wyjaśniła Rożnowska.
Dodała, że taka usługa wymaga również wprowadzeniaodpowiednich płatnych modyfikacji w systemie (obsługiwanym przez jego dostawcę)oraz przygotowania odpowiedniego procesu aktywacji i wysyłki kart.
„Odpowiadając jednak na pojawiające się pytania pasażerów,dotyczące możliwości wysyłki karty pod wskazany adres, chcielibyśmy poznaćszacowaną skalę zainteresowania uruchomienia tej dodatkowej usługi, gdyby byłapłatna. Dlatego zapraszamy do udziału w sondzie, która będzie dla nas ważnąwskazówką przy podejmowaniu decyzji” – zadeklarowała Rożnowska.
Czas do 4 maja
Elektroniczna sonda – przewidziana do 4 maja br. – znajdujesię na https://metropoliagzm.pl/2020/04/25/wysylka-nowej-karty-skup-do-domu-zaglosuj-w-sondzie/.
Jednocześnie Metropoliaprzypomina, że nadal podstawowa forma zamawiania i odbioru kart jest bezpłatna.Wnioski o wydanie nowej karty można składać online za pośrednictwem PortaluKlienta lub stacjonarnie w Punktach Obsługi Klienta oraz Punktach ObsługiPasażera.
Odbiór kart jest możliwy w Punktach Obsługi Klienta (obecnieczynnych jest 40 takich miejsc). Metropolia zachęca, aby nie czekać z wymianąkarty do ostatniej chwili. Podczas wymiany karty wszystkie aktywne bilety lubdoładowania są przenoszone na nową kartę i zachowują swoją ciągłość.
Jednocześnie w czasie epidemii Metropolia wdrożyła aplikacjęna urządzenia mobilne, mającą ułatwiać korzystanie z kart ŚKUP.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nieidealny ŚKUP
Wdrożony w 2015 r. (z kilkuletnim opóźnieniem) system ŚKUPkrytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. Wzałożeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacanieróżnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktycewykorzystywana jest głównie w komunikacji publicznej, jako nośnik biletów,szczególnie okresowych.
Ponieważ system działa offline, co umożliwia natychmiastowekasowanie kartą biletu w kasowniku (bez łączenia z siecią), przekazywanie nakartę kupionych przez portal ŚKUP biletów trwa zwykle wiele godzin.
W kontekście tych i innych niedogodności ZTM, który od 1stycznia 2019 r. przejął w GZM organizację komunikacji miejskiej od trzechdotychczasowych organizatorów, zapowiadał pracę nad modyfikacją i docelowozastąpieniem obecnego ŚKUP nowym rozwiązaniem. Zapowiadano też aplikację, która– jako nakładka na ŚKUP – miałaby zniwelować jego główne wady.
W efekcie powstała Mobilna Aplikacja Pasażera – MobilnyŚKUP. Narzędzie wykorzystuje radiowy standard komunikacji na krótką odległośćNFC. Dzięki temu, aby zakodować bilet na karcie ŚKUP, wystarczy przyłożyć ją dotelefonu (czytnik NFC posiada większość współczesnych smartfonów) i czekać napotwierdzenie.(PAP)
„