Częstochowa też inwestuje w SDIP
Kolejne polskie miasto budujesystem dynamicznej informacji pasażerskiej. Tym razem jest to Częstochowa.
MZDiT szuka wykonawcy w trybie przetargu nieograniczonego wedługprocedury „zaprojektuj i dostarcz”. Zadanie przewidziane jest dowspółfinansowania przez Unię Europejską w ramach Regionalnego ProgramuOperacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zamówienie to stanowiczęść większego zadania pod nazwą: „Budowa węzłów przesiadkowych na terenieSubregionu Północnego, zlokalizowanych w Częstochowie: I. przy dworcuCzęstochowa Główna ul. Piłsudskiego; II. przy dworcu PKP Stradom; III. przydworcu PKP Raków; oraz infrastruktury rowerowej obsługującej węzły”.
CzęstochowskiSDIP
System ma na celu zwiększeniedostępności informacji dla pasażerów, co niewątpliwie wpłynie na atrakcyjność ibezpieczeństwo komunikacji miejskiej. W ramach systemu powstanie rozbudowanastrona internetowa wraz z aplikacją mobilną z możliwością śledzenia pojazdów wczasie rzeczywistym oraz planowania podróży. Na 50 tablicach dynamicznejinformacji pasażerskiej, zlokalizowanych na wyznaczonych przystankach, będziemożliwość umieszczenia komunikatów dotyczących czasowych utrudnień w ruchukomunikacji miejskiej, alarmów dotyczących sytuacji szczególnych lub stanuzagrożenia. SDiP będzie systemem otwartym, udostępnionym wszystkimprzewoźnikom, wykonującym przewozy transportem zbiorowym, o ile będą oniposiadać w swoich pojazdach urządzenia niezbędne do włączenia się w ten system.
Zakres zamówienia
Zakres inwestycji obejmuje międzyinnymi:
– zaprojektowanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej iprzedstawienie do akceptacji zamawiającemu,
– dostawę i montaż tablic i przyłącza elektryczne do tablic nawyznaczonych przystankach,
– podłączenie do systemu dynamicznej informacji pasażerskiejjednostek miejskich w siedzibach: Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wCzęstochowie, Straży Miejskiej w Częstochowie, Miejskiego PrzedsiębiorstwaKomunikacyjnego w Częstochowie,
– wdrożenie informatycznej części SDIP wraz z doposażeniemserwerowni oraz szkoleniami,
– wykonanie interfejsów komunikacyjnych pozwalających napodłączenie do systemu SDIP przewoźników komunikacji miejskiej, którzyposiadają w pojazdach transportu zbiorowego niezbędne do komunikacji z systememurządzenia,
– uruchomienie strony internetowej oraz aplikacji mobilnej,
– przekazanie pilotów do zdalnegouruchamiania na tablicach zapowiedzi głosowych o najbliższych odjazdach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Etapyzamówienia
Powyższe prace będą wykonywane etapami:
– Ietap: zaprojektowanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej iprzedstawienie do akceptacji zamawiającemu,
– II etap: dostawa, montaż i testowe uruchomienie minimum 10tablic SDIP w terminie do 15 października 2018 roku,
– III etap: dostawa, montaż i uruchomienie pozostałych 37 tablicoraz aplikacji mobilnej i strony internetowej w terminie do 30 czerwca 2019roku.
TabliceSDIP
Wykonawca, który wygra zamówieniebędzie musiał dostarczyć, skonfigurować i zainstalować 50 tablic dwustronnych,6 – wierszowych, wykonanych w technologii LED SMD z diod koloru bursztynowego.Tablice muszą być wyposażone w czujnik natężeni światła zewnętrznego, któryautomatycznie dobierze jasność świecenia w zależności od występujących warunkówpogodowych i pory dnia. Informacje prezentowane na tablicach mają dotyczyćnajbliższych 30 minut. Informacje jakie mają być wyświetlane na tablicach to:numer linii, kierunek, czas do odjazdu, aktualny czas. W przypadku braku danycho rzeczywistym czasie odjazdu tablice będą wyświetlały informację rozkładową. Ostatniwiersz ma zapewnić wyświetlanie informacji tekstowych i komunikatów. Tablicemają umożliwić również uruchamianie informacji głosowych o wyświetlanychodjazdach za pomocą przycisku znajdującego się na konstrukcji wsporczej, atakże pilota. Zadaniem wykonawcy będzie również dostarczenie i montaż słupów,na których mają być posadowione tablice.
Warunkiprzetargu
Zamawiający ustalił termin otwarciaofert na dzień 27 sierpnia. Zostaną one poddane ocenie z uwzględnieniem 2kryteriów: ceny (60%), terminu udzielanej rękojmi oraz gwarancji jakości wmiesiącach (40%).
„