Czego mieszkańcy Torunia oczekują od komunikacji miejskiej?

infotrans
03.01.2018 11:04

Urząd Miasta Toruń rozpoczynakonsultacje społeczne w sprawie organizacji linii autobusowych i tramwajowych wmieście.

W ostatnich latach w Toruniu nastąpiły istotne zmiany -powstały nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. tzw. osiedle JAR, zwiększyła sięliczba osób zamieszkujących lewobrzeżną część miasta, pojawiły się nowe odcinkiszkieletowego układu drogowego: most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej czy trasaśrednicowa północna. Wpłynęło to znacząco na sposób przemieszczania się pomieście, w tym także na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Zaszły też ważnezmiany w ofercie biletowej – wprowadzono bilety czasowe, a od roku 2018 mamynowe bilety okresowe i nowy regulamin przewozowy w komunikacji. Już za kilkalat, bo od 2021 roku, będziemy mogli korzystać z trasy tramwajowej naChełmińskim Przedmieściu, która poprowadzi aż do nowego tzw. osiedla JAR.

W związku z tym podjęta zostanie „remarszrutyzacja” -zestaw działań związanych z rozbudową i modyfikacją organizacji miejskiegotransportu publicznego, czyli komunikacji miejskiej. Jej głównym celem wToruniu jest podniesienie efektywności podróżowania komunikacją miejską poprzezrealizację następujących działań:

• uwzględnienie wsieci transportowej Torunia nowej linii tramwajowej – do tzw. osiedla JAR,

• wprowadzeniemodułowych częstotliwości kursów (np. co: 10, 12, 15, 20, 30 i 60 minut) -dzięki temu autobusy konkretnych linii kursowałyby w poszczególnych godzinach wtych samych odstępach czasowych, np. autobus linii nr 15 kursowałby co 20 minutw godzinach: 7:10, 7:30, 7:50, 8:10, 8:30,. 8:50, itd.),

• wprowadzenieprzemienności odjazdów na wspólnych odcinkach tras, tj. cykliczniepowtarzających się, w miarę możliwości równych odstępów pomiędzy odjazdamiposzczególnych autobusów z danegoprzystanku,

• wyeliminowaniedublowania się tras tramwajowych i autobusowych,

• zwiększenieczęstotliwości kursów na głównych ciągach komunikacyjnych,

• wprowadzenielinii osiedlowych dowożących do linii tramwajowych lub autobusowych o wysokichczęstotliwościach kursów.

W ramach konsultacji społecznych ratusz chce poznać opinięmieszkańców na temat tych zagadnień.

Konsultacjom poddany zostanie także wniosek, jaki wpłynął doUrzędu Miasta, zawierający propozycję rozdzielenia komunikacji na lewym orazprawym brzegu Wisły i uruchomienia wahadłowej linii autobusowej przez most im.J. Piłsudskiego. Według tej koncepcji autobusy kursujące po lewobrzeżudojeżdżałyby na przykład do Dworca Głównego. Stąd zaś – do alei Solidarności,funkcjonowałaby linia wahadłowa. Natomiast autobusy na prawym brzegu Wisłydojeżdżałyby tylko do alei Solidarności. Zatem podróże wykonywane obecniejednym autobusem należałoby pokonać przynajmniej z jedną przesiadką.

Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy spisać swojeopinie, uwagi i propozycje i przesłać je mailem na adres: [email protected].

Można też poczekać na rozpoczęcie cyklu spotkań PrezydentaTorunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami i przekazać swoje uwagi na jednym ztych spotkań – podczas dyżurów konsultacyjnych (będą się one odbywać w drugiejpołowie lutego i w marcu 2018 r.).

Na opinie ratusz czeka do 30 kwietnia 2018 roku.