Czas wymienić stare wiaty!

infotrans
05.12.2015 12:23

Standardowe, stylowe, premium… – Kraków wymienia wiatyprzystankowe, które mają już ponad 15 lat i są mocno wyeksploatowane. Do 2029roku wymiana obejmie ponad 500 sztuk, a miasto nie zapłaci za to ani złotówki.Najnowsze, w metalicznym kolorze, można zobaczyć np. pod Centrum KongresowymICE Kraków oraz na miasteczku studenckim.

– Wymiana wiat przystankowych dotyczy 519 istniejących wiat,w zamian których zostanie zamontowane 500 nowych. Różnica 19 sztuk wynika ztego, iż tam gdzie obecnie są zamontowane dwie wiaty, zostanie zamontowanajedna odpowiednio większa ? wyjaśniają inspektorzy ZIKiT.

W tym roku wymiana miała objąć pierwszych 50 wiat, a 25zostało ustawionych dodatkowo w nowych lokalizacjach. 74 już zamontowano, zpełnym wyposażeniem ?liniówkami, ławkami i koszami na śmieci i tam gdzie byłoto możliwe z podświetlannymi ledowo gablotami.

Nowe wiaty znajdują się m.in. na ul. Obrońców Krzyża,Brożka, Monte Cassino, Conrada, Czarnowiejskiej, Kapelance, Andersa, Teligi,Kocmyrzowskiej, Meissnera, Wysłouchów, Królowej Jadwigi. Ostatnia tegorocznawiata jest właśnie montowana przy ul. Żeromskiego w Nowej Hucie. Jak widaćmodernizacja obejmuje wszystkie krakowskie dzielnice.

Są wśród nich tradycyjne konstrukcje, ale też obiektypremium (minimum 100 sztuk w okresie trwania całej umowy) ? m.in. CentrumKongresowe ICE Kraków, Armii Krajowej, Miasteczko Studenckie AGH, Szwedzka),wpisujące się w nowoczesną tkankę miasta. Mają metaliczny kolor i inny kształtdachu niż dotychczasowy. Są też bardziej przestronne.

Trzecim typem są wiaty stylowe i stylizowane dopasowane dohistorycznego centrum. Tych ostatnich będzie w sumie 60, czyli trzy razy więcejniż do tej pory i będą zarezerwowane dla Śródmieścia, w kolorze zielonym (np.na tle Plant) i metalicznym (nie dominującym na tle elewacji kamienic).Kolorystyka wiat, styl oraz charakterystyka były konsultowane oraz uzgadniane zPlastykiem Miasta oraz Wojewódzkim i Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Wiaty, które w pierwszej kolejności są wymieniane, wyraźnienadgryzł już ząb czasu. Miały skorodowane elementy konstrukcji m.in. słupkiwsporcze, które były zakopane w ziemi i dlatego na pierwszy rzut oka nie byłoto widoczne. W niektórych zaważono uszkodzone konstrukcje dachu, a jeszcze innezostały trwale uszkodzone przez wandali.

Wymiana wiat jest dla miasta bezkosztowa, bo wykonuje jąprywatna firma: – W przeprowadzonym postępowaniu został wyłonionykoncesjonariusz – firma AMS, która w zamian za dochód z reklam umieszczonych wgablotach reklamowych zintegrowanych z wiatami wymieni 500 sztuk zadaszeń orazprzez cały okres trwania umowy (tj. 250 miesięcy) będzie dbała o ich utrzymaniei ewentualne naprawy ? mówi Luiza Krajnik z ZIKiT.

Nowe wiaty będą dopasowane też do liczby pasażerów. Wnajwiększych punktach przesiadkowych staną nawet dwukrotnie większe. Takichpowiększonych przystanków Kraków zyska 70. W innych lokalizacjach, w którychnp. mieszkańcy wnioskowali o ustawienie wiat, ale brakowało tam miejsca natradycyjna wersję, znajdą się wiaty wspornikowe, pozbawione bocznych szyb, alez większym dachem, tak aby jak najlepiej chronić przed np. opadami deszczu.

Najwięcej wiat, bo blisko 200, wymienionych będzie wnajbliższych czterech latach ? po 50 rocznie do 2018 roku (w tym ostatnimwymienionych będzie 48). W latach 2015-2018 zamontowanych zostanie też 100dodatkowych nowych wiat (25 rocznie). W pozostałych latach, do 2029 roku,rokrocznie wymienianych będzie od kilku do kilkunastu wiat. Terminy wymianyzwiązane są z obowiązującymi zapisami umów z podmiotami prywatnymi na podstawiektórych zostały posadowione dotychczas funkcjonujące wiaty przystankowe, któreod bieżącego roku przekazywane są na stan Gminy Miejskiej Kraków.

– Koncesja obejmuje również odremontowanie i posadowienie wnowych lokalizacjach, wybranych przez mieszkańców i ZIKiT – 125 wiat,zdemontowanych w ramach wymiany, które zostaną odnowione i posadowione w nowychlokalizacjach ? dodaje Luiza Krajnik.

Obecnie w Krakowie jest 1800 przystanków, z czego około 1000zadaszonych. Jest już gotowa lista na 2016 rok, na której znajduje się 50kolejnych lokalizacji, m.in. na terenie Salwatora, Nowego Kleparza, Bronowic,Podgórza i Nowej Huty