Centrum Komunikacyjne w Kielcach gotowe do końca czerwca 2020 roku
Do końca czerwca 2020r. powinny zakończyć się prace związane z przebudową dawnego dworcaautobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał, że przyszłecentrum będzie głównym węzłem komunikacyjnym dla autobusów miejskich,podmiejskich oraz dalekobieżnych (w komunikacji z miastami powiatowymi i pozawojewództwo świętokrzyskie). „Ten budynek, związany z przeszłością miasta,nabiera w tej chwili innego wymiaru, zachowując elementy historycznej konstrukcji”– zaznaczył Wenta.
Wskazał, że przedsięwzięcie jest realizowane zgodnie „zterminami”. Cała inwestycja ma się zakończyć w czerwcu 2020 r.
Inwestycja której realizację oszacowano na ok. 68,7 mln zł,w 85 proc. będzie finansowana z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego”Polska Wschodnia” na lata 2014-2020. Wkład własny zapewni samorząd.
Bryła dworca z charakterystyczną kopułą – porównywaną zewzględu na kształt do spodka czy UFO – zostanie zachowana. Po przebudowie wbudynku oprócz kas biletowych pojawią się ruchome schody, windy, poczekalnie, wtym jedna dla matki z dzieckiem, oraz punkty gastronomiczne. Przewidziano takżepowierzchnię na miejskie wystawy i multimedialną bibliotekę.
Umowę dotyczącą realizacji przebudowy, rozbudowy i modernizacjidworca autobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne podpisano pod koniecsierpnia ub. r. Inwestorem przedsięwzięcia jest zarządzający dworcemautobusowym Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.
Wykonawcę inwestycji – Budimex – wybrano w drugim przetargu.Pierwszy unieważniono, bo oferty dwukrotnie przewyższyły kwotę, jaką pierwotnieprzeznaczono na modernizację obiektu. Aby obniżyć koszty realizacjiprzedsięwzięcia, w kolejnym przetargu zdecydowano m.in. o wydłużeniu czasutrwania inwestycji. Zmieniono także założenia dotyczące niektórych materiałów,które będą używane do wykończenia gmachu dworca.
Jak wyjaśniał w środę kierownik kontraktu GrzegorzTomporowski, zgodnie z założeniami inwestycji, do tej pory dokonano rozbiórkistarego budynku dworca; zachowano jedynie żelbetową konstrukcjęcharakterystycznej bryły obiektu. „Dokonaliśmy skanowania pozostałegoobiektu w technologii 3D, aby potwierdzić założenia projektantów” – dodał.
Dobiegają końca prace związane z odtwarzaniem stropów wbudynku dworca. Podczas prac wyburzono i odbudowano dwa tunele – wejście dobudynku. Na jednej ze ścian we wnętrzu tej kondygnacji zachowano – z dawnegowystroju dworca – ozdobną porcelanowa mozaikę oraz lastrykowe pokrycie jednegoze słupów podpierających strop.
Powierzchnia dolnej kopuły dachu dworca jest już w całośćpokryta nową miedzianą blachą. „W górnej części kopuły sukcesywniemontowane są świetliki. Tu także rozpoczęło się pokrywanie blachą. Prace tepowinny być sfinalizowane do końca września” – opisywał Tomporowski.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Do tej pory przebudowano także stację trafo na potrzebynowego przyłącza elektrycznego. Rozpoczęto też roboty drogowe oraz związane zinstalacją sanitarną i teletechniczną.
Do końca października ma być wykonana elewacja budynku. Zkolei prace wykończeniowe wewnątrz gmachu mają się rozpocząć późną jesienią. Wprzyszłym roku, poza finalizacją tych prac, ma być wykonane zagospodarowanieotoczenie dworca – m.in. aranżacja zieleni czy oznakowanie organizacji przyszłegoruchu pojazdów.
Przy dworcu powstaje także parking dla autobusów na ok. 80miejsc. Inwestycja ta jest finansowana przez miasto.
Przyszłe Centrum Komunikacyjne ma kompleksowo rozwiązaćproblem korzystania z komunikacji publicznej w Kielcach – do tej pory autobusyPKS oraz autobusy i busy prywatnych przewoźników odjeżdżają z kilku dworców wmieście. Od 1 stycznie ub. roku do czasu zakończenia inwestycji pasażerowiekorzystają z tymczasowego dworca autobusowego, zlokalizowanego na PlacuNiepodległości – przed budynkiem dworca PKP.
Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć latwcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziejcharakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście.Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami.Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającegobudynek.
Gmach nie był remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia 2016r. władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki, która nie chciaładłużej utrzymywać działalności dworcowej.
„