Carpooling – nowa forma transportu zbiorowego
Carpooling –czyli nowy sposób na korki. Ma on na celu obniżenie kosztów codziennych dojazdów, skrócenie czasu podróży, zapewnienie lepszych warunków transportu, zmniejszenie samochodów na drogach. Dodatkowo oferuje możliwość nawiązania nowych znajomości…
W podróży po mieście mamy do wyboru pojazdy komunikacji miejskiej oraz transport indywidualny. Nie ma co, komunikacja miejska ma niewątpliwie wiele zalet, ale ma również swoje wady. Często zalety nie pokrywają wad i dlatego wybieramy własne cztery koła. Każdego dnia jedziemy własnym samochodem do pracy, korzystamy z niego również w drodze powrotnej. Podobnie robią koleżanki i koledzy z pokoju, biura, firmy, czy też sąsiedzi. Każdy jedzie w jednym kierunku, o podobnej porze, każdy – własnym samochodem. Często spotykają się w korkach. Niestety, w większości aut w mieście jest tylko jeden pasażer. Właśnie dzięki temu mamy korki uliczne, wciąż rosnący apetyt na infrastrukturę drogową –drogi, parkingi, wzrost zanieczyszczenia powietrza. Jak to zmienić?
Najprościej jest przekonać ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej. Niestety nie każdy docenia walory takiego rozwiązania i wciąż wybiera samochód. Czy jest alternatywa dla takich osób? Okazało się, że jest! Carpooling…Co to takiego? Tłumacząc wprost z języka angielskiego słowo Carpooling oznacza wypełnianie auta. Główną ideą jest to, że jeżeli posiadasz wolne miejsce w aucie to możesz zabierać osoby jadące w tym samym kierunku i o tej samej porze.
Zasada działania Carpoolingu jest prosta. Jedziesz samochodem –weź dodatkowego pasażera. W ten sposób zamiast dwóch, trzech, czterech aut –jedziecie jednym. Dzięki Carpoolingowi:
– Redukuje się koszty –wszyscy zrzucają się na jeden samochód, a nie płacą każdy z osobna za swój.
– Skraca się czasu podróży –zamiast jechać autobusem, czy tramwajem jedziemy samochodem, a więc bez zbędnych przystanków i postojów. Część europejskich miast traktuje na równi samochody, w których jest 4, 5 osób z pojazdami komunikacji miejskiej.
– Otrzymuje się lepsze warunki transportu –zamiast podróży zatłoczonym autobusem czy tramwajem jedziemy wygodnie samochodem.
– Zmniejszają się korki drogowe –gdy 4 osoby jadą jednym samochodem, a nie każda swoim, oznacza to, że na ulicy jest o trzy samochody mniej –a więc liczba aut w mieście maleje. Powoduje to szybszą podróż, większe bezpieczeństwo, mniej korków i mniej spalin.
– Zmniejsza się zapotrzebowanie na infrastrukturę drogową –mniej samochodów w mieście oznacza mniejsze zapotrzebowanie na drogi czy parkingi.
– Możliwość nawiązania nowych znajomości –aby zastosować ideę Carpoolingu zabieramy współpasażerów, z którymi możemy konwersować podczas wspólnej podróży.
Co zrobić aby skorzystać z Carpoolingu? Wystarczy porozumieć się z koleżankami i kolegami z biura –nie jedziemy swoimi samochodami tylko razem jednym. Aby było sprawiedliwie jednego dnia jedziemy moim, drugiego dnia twoim itd., albo jeździmy jednym i wspólnie rozliczamy się za paliwo. Gdy nie mamy takiej możliwości możemy dołączyć do serwisów społecznościowych, które właśnie służą do kojarzenia kierowców i pasażerów. W ten sposób możemy pozyskać wiele nowych przyjaciół, z którymi czas podróży na pewno nie będzie się nam dłużył.
W Polsce ruch Carpoolingu dopiero rozkwita. W sieci znajdziemy forum Krisshuttle.pl, na którym póki co przeważają internauci ze śląska. Umawiają się na wspólne podróże z Katowic do Warszawy. Działa również portal Superdojazd (www.superdojazd.pl), który umożliwia wyszukiwanie osób dojeżdżających do pracy na tych samych trasach. Każdy zainteresowany może wprowadzić informacje o własnej trasie dojazdu oraz wyznaczyć ją graficznie. Ma to na celu umożliwienie łączenia się w grupy. Zarejestrować mogą się osoby dojeżdżające do pracy samochodem, poszukujące innych osób, które pokonują tą samą trasę i nie dysponują autem. Zarejestrować mogą się również osoby dojeżdżające do pracy komunikacją miejską, poszukujące innych osób, które pokonują tą samą trasę i dysponują samochodem. W analogiczny sposób działa portal Carpooling Portal. Autorzy serwisu przedstawili także ofertę specjalnie przygotowaną dla pracodawców. Zachęcają ich nawet do najprostszych sposobów –umieszczenie specjalnej tablicy informacyjnej z możliwością zamieszczania karteczek. Na nich pracownicy wpisywaliby godzinę, miejsce i trasę dojazdu oraz kontakt służbowy. Inną propozycją jest zrobienie dużej mapy, na której pracownicy przyczepialiby karteczki w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Oczywiście nic nie zastąpi, po prostu, korzystania z serwisów internetowych.
Co ciekawe portale dotyczące Carpoolingu to nie tylko efektywniejsze wykorzystywanie codziennych dojazdów do pracy i do domu. Na takiej samej zasadzie można korzystać planując jednorazową trasę. Kilkanaście miesięcy temu Gazeta Wyborcza organizowała giełdę wolnych miejsc. Kto miał wolne miejsce oraz kto poszukiwał miejsca mógł zamieścić swoje ogłoszenie.
Czy rozwiązania Carpoolingu się sprawdzają? Przykład płynący zza oceanu, a dokładniej rzecz biorąc z USA, wskazuje na to, że tak. Samochody, w których jedzie więcej niż dwie osoby, mogą liczyć na specjalne przywileje w ruchu miejskim. Podobnie działa system „taksówek”w Rosji. Tam, można zatrzymać każdy samochód i poprosić o odpłatne podwiezienie. Jeżeli kierowca się zgadza z kierunkiem zaproponowany przez pasażera dochodzi do transakcji.
Carpooling jest doskonałym uzupełnieniem komunikacji miejskiej. Tam gdzie, ze względu na zbyt małe potoki podróżnych, wprowadzanie komunikacji miejskiej, nie jest racjonalne, należałoby wykorzystać carpooling. Czy rozwinie się ten system transportu zbiorowego w Polsce? Wkrótce przekonamy się o tym…