Bydgoszcz jak Madryt czy Londyn. Z nowym systemem biletowym

infotrans
09.10.2018 14:46

W Bydgoszczy działaćbędzie najnowocześniejszy system biletowy, na wzór tego, który funkcjonuje m.in. w Londynie czy Madrycie. Zamiast tradycyjnego biletu komunikacji miejskiej,za przejazd autobusem lub tramwajem pasażer zapłaci zwykłą kartą płatniczą.

Bydgoszcz stanie się drugim miastem w Polsce, po Wrocławiu,z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całemiasto. Podobne rozwiązania działają m. in. w Londynie, Barcelonie, Mediolanie,Madrycie i Ostrawie i są bardzo wygodne zarówno dla mieszkańców, jak iturystów.

Na czym polegać będzie rewolucja biletowa w Bydgoszczy?Zamiast kasować tradycyjny bilet, będzie możliwość płacenia za przejazdkomunikacją miejską swoją kartą płatniczą, która także posłuży podczaskontroli. Natomiast samo przyłożenie karty bankowej do kasownika jestrównoznaczne ze skasowaniem biletu, a indywidualny numer transakcji w systemie– potwierdzeniem jej dokonania – zamiast tradycyjnego biletu papierowego.

Bydgoszcz stawia nakomunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstająspecjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów –Swingów, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, którewyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskaniapierwszych elektrobusów. Dzisiejszewprowadzenie systemu do elektronicznegozakupu biletów, to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. Toduży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów oraz dla turystów– mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Open Payment System, w ramach którego realizowana będziedystrybucja biletów, to przede wszystkich uproszczenie procesu zakupuuprawnienia do przejazdu komunikacją miejską. Działanie opracowanego przezMennicę Polską rozwiązania ogranicza się do dwóch kroków – wyboru odpowiedniegobiletu na dotykowym ekranie, a następnie zbliżenia karty płatniczej doczytnika, które równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu, a tym samymuzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowymkartom bankowym podwójnej funkcji – pełnią one jednocześnie rolę środkapłatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie zaprzejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lubNFC.

Decyzja o wdrożeniuOpen Payment System przez miasto Bydgoszcz jest przejawem troski o wygodępasażerów oraz dbałości o optymalną alokację środków budżetowych. Koszty jego utrzymania są niższe w stosunkudo tradycyjnych rozwiązań, a wykorzystana technologia gwarantuje zabezpieczenieprzed oszustwami i uszczelnienie siatki dystrybucji. OPS to jednak przedewszystkim uproszczenie procesu zakupu biletów komunikacji miejskiej dlapodróżnych oraz włączenie nowoczesnych form płatności do tradycyjnych metod,które jest reakcją na tendencje rynkowe. Co więcej, rezygnacja z papierowegobiletu stanowi działanie proekologiczne – mówi Grzegorz Zambrzycki, PrezesMennicy Polskiej S.A.

System zacznie działać w nocy z wtorku na środę (z 9 na 10października) – na razie w kilku pojazdach i będzie wdrażany stopniowo wewszystkich autobusach i tramwajach. Całość gotowa będzie do końca października.

W okresie wdrażania systemu wszystkie pojazdy bydgoskiejkomunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić pasażeromzlokalizowanie automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczonezostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupubiletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej.

Jak kupić bilet?

Wybór biletu (lub biletów) jaki chcemy kupić na ekraniekasownika. Naciśnięcie przycisku KUPUJĘ;

Przyłożenie do czytnika zbliżeniowej karty płatniczej (bezpodawania PIN) bądź smartfona obsługującego technologię NFC/HCE;

Zakup biletu w tej formie jest równoznaczny z jegoskasowaniem.

Kontrola biletu

Urządzenia nie będą drukowały papierowych biletów,potwierdzeniem dokonania zakupu będzie indywidualny numer (token) zapisany wsystemie centralnym. Karta będzie służyć do zapłaty za przejazd i jednocześniebędzie identyfikatorem w przypadku kontroli.Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczyprzyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę, którą przeprowadziliśmytransakcję. Warto podkreślić, że nie ma potrzeby oddawania karty kontrolerowi -tak jak nie jest niezbędnym przekazanie jej kasjerowi przy płaceniu zbliżeniowow terminalu sklepowym.

Kontroler nie będzie mieć dostępu do żadnych danych nakontrolowanej karcie płatniczej. Za pomocą czytnika dostanie z SystemuCentralnego jedynie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty, którastanowi wyłącznie identyfikator płatności.

Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowychkart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie odpojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne wodniesieniu do biletów czasowych umożliwiających pasażerom przesiadki.