Być kontrolerem biletów w Polsce [FILM]
To nie jest łatwyzawód. Tylko we Wrocławiu odnotowano w ubiegłym roku aż 114 napaści nakontrolerów biletów.
W tym roku, mimo żez powodu pandemii kontroli prawie nie było, zdarzyło się 11 takich sytuacji.
W ubiegłym roku weWrocławiu kontrolerzy biletów pojawili się na 225 213 kursach. Wystawionoprzy tym 46 tysięcy mandatów. W styczniu, w ciągu jednego miesiąca – przedwybuchem pandemii koronawirusa przeprowadzono około 80 tysięcy kontrolibiletów.
Blaski i cienie
Praca jak każdainna? Niekoniecznie. Jeśli jesteś obrażany, szarpany, bity. Dlaczego? Bowypowiadasz zdanie: „poproszę bilet do kontroli”.
Oczywiście,rewizorzy też nie są święci.
-„Owszem dostajemyzażalenia pasażerów na sposób kontroli, czasem ludzie skarżą się, że kontrolerbył nieuprzejmy – takich skarg było w 2019 roku 118. O 118 za dużo, nawet jeśliprzeprowadzono aż 1,5 miliona kontroli – wylicza Krzysztof Balawejder, prezesMPK Wrocław. – Każda taka skarga jestprzez nas weryfikowana, dyscyplinujemy naszych pracowników. Ale na agresję słownączy fizyczną nie ma zgody. Po żadnej ze stron. Dlatego od tego tygodniarozpoczęliśmy specjalistyczne szkolenia z technik rozmowy z pasażerem,rozładowywania agresji oraz samoobrony.”
Wrocławscy kontrolerzymają w centrum szkoleń przy Obornickiej zajęcia z technik negocjacyjnych, atakże z podstawowych elementów pasywnej samoobrony. Spotykają się zespecjalistami od negocjacji, psychologami, policjantami i trenerami walki. Wtakich zajęciach dobrowolnie będą też mogli wziąć udział prowadzący pojazdy, boincydentalnie również oni są narażeni na atak pasażerów.
-„Jest dla nasistotne, by nasi pracownicy byli wobec pasażerów po prostu w porządku.Uprzejmi, mili, sympatyczni. Tego ich uczymy i tego wymagamy z całąstanowczością – podkreśla Balawejder. Przeglądamy monitoringi z pojazdów podkątem pracy rewizorów, sprawdzamy też w praktyce, jak ta praca wygląda. Mamyzatrudnionych w firmie „tajemniczych klientów”. Ludzi, którzy wsiadają doautobusów i tramwajów i obserwują, jak pracują motorniczy i kierowcy, jakprowadzą pojazd, jak odnoszą się do pasażerów. To samo dotyczy kontroli pracyrewizorów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kontrolerskiehistorie
-” Poprosiłam obilet. Chłopak wyrwał mi telefon, wyrzucił z pojazdu. Wysiadłam z autobusu, onwyskoczył za mną. Na przystanku zaczął mnie bić, szarpać. Cztery miesiące byłamna zwolnieniu lekarskim.
-„Dwa tygodnie temupoprosiłem o bilet. Gość najpierw mnie zwyzywał, a ponieważ stałem pomiędzy nima drzwiami autobusu to dostałem pięścią w twarz.
Tak opowiadająkontrolerzy MPK Wrocław. To grupa 43 osób. Każdy ma niejedną taką historię.Trzy z nich MPK umieściło w filmie opisującym pracę rewizorów. Zobaczcie to na filmie:
{https://www.youtube.com/watch?v=fjRykKRZ2uM}
„