BiT City czyli rewolucja w komunikacji
Finiszuje BiT City -grupa powiązanych i uzupełniających się inwestycji dzięki którym Bydgoszcz iToruń stają się sobie komunikacyjnie bliższe. Na koordynowane przez samorządwojewództwa kompleksowe przedsięwzięcie składają się między innymi budowa liniitramwajowej do bydgoskiego Fordonu, rewitalizacja głównego dworca kolejowego wToruniu, stworzenie zintegrowanych platform przesiadkowych w obu miastach orazzakupy nowoczesnych pojazdów szynowych. Wartość wszystkich projektów przekraczamiliard złotych.
– BiT City zmieniło nasze myślenie o komunikacji publicznej.Przestaliśmy ją postrzegać w kategorii obciążeń i problemów, dostrzegliśmyzwiązane z nią możliwości i wygody. Komunikacja zbiorowa to także ekologicznakonieczność i właściwa odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności.Kluczem jest funkcjonalne powiązanie wielu środków transportu, w naszymprzypadku przede wszystkim kolei i transportu miejskiego ? podkreśla marszałekPiotr Całbecki.
Prawdziwa rewolucja komunikacyjna dokonuje się w Bydgoszczy,gdzie w ciągu najbliższych tygodni zostanie uruchomiona linia tramwajowa zcentrum miasta do Fordonu. Prace na największym w mieście placu budowy już sięzakończyły. Spore partie torów są położona na efektownej estakadzie nad toramiw rejonie stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód, gdzie powstał spektakularnie podwzględem architektonicznym rozwiązany zintegrowany węzeł przesiadkowy. Inwestorczeka obecnie na dostawę samych tramwajów, które powinny przewieźć pierwszychpasażerów na początku przyszłego roku.
Zintegrowanymi platformami przesiadkowymi – łączącymi wspójnie działający system transport kolejowy i autobusowy, komunikacjęsamochodową i rowerową oraz ruch pieszy – będą też bydgoskie przystankikolejowe Leśna, Bielawy i Błonie, gdzie obecnie trwają intensywne pracebudowlane. Inwestycje na Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy to gruntownamodernizacja istniejącej infrastruktury, stacja Bydgoszcz Błonie jest budowanaod podstaw. Wszystkie powinny się zakończyć do końca roku, natomiast napoczątku przyszłego roku podobne platformy, z punktami obsługi podróżnych,zostaną otwarte w Solcu Kujawskim w powiecie bydgoskim i w Cierpicach wpowiecie toruńskim. Obie miejscowości leżą przy linii kolejowej nr 18Bydgoszcz-Toruń, gruntownie w ramach BiT City wyremontowanej. Platformypowstają w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktów kolejowych. Ten w Solcu jestnowy, został oddany do użytku dwa lata temu, ten w Cierpicach przeszedł w ramachBiT City poważną przebudowę.
Pisząc o BiT City nie sposób pominąć budowy nowego dworcakolejowego Bydgoszcz Główna. Przedsięwzięcie nie należało co prawda do grupyprojektów BiT City, ale o jego realizacji przesądził właśnie ten koordynowanyprzez samorząd województwa pakiet projektów, zakładający rozwój i integracjęsystemów komunikacji publicznej obu stolic regionu. Będący realizacją odważnejwizji architektonicznej kompleks dworcowy – dwa budynki: nowy i większy zprzeszkleniami oraz odbijający się w tych przeszkleniach odrestaurowanyXIX-wieczny ? należy do najnowocześniejszych w kraju.
W Toruniu BiT City to przede wszystkim starannarewitalizacja dworca kolejowego Toruń Główny połączona z gruntowną modernizacjąwnętrz oraz podziemnych ciągów komunikacyjnych. Odnowione zabytkowe elewacjenadają budynkom stacji nobliwy wygląd, za to w środku pełna nowoczesność ?ruchome schody i windy, przeszklone pomieszczenia dla podróżnych na peronach,świetlik dachowy doświetlający poczekalnię na antresoli, wydłużone przejściepodziemne, działający już od kwietnia hostel w budynku dawnej poczty dworcowej.W Toruniu także powstał ułatwiający życie pasażerom zintegrowany węzełprzesiadkowy (przy dworcu Toruń Miasto). Toruński magistrat zakupił 17nowoczesnych tramwajów, ostatnie cztery z nich zostaną dostarczone do końcagrudnia.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Inwestycja którą samodzielnie przeprowadził samorządwojewództwa to zakup taboru do obsługi połączeń kolejowych BiT City. Kupionopięć wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie czteroczłonowych pociągów typu elf,wyposażonych między innymi w klimatyzację i bezprzewodowy internet, a takżeudogodnienia dla podróżnych z dziećmi i rowerzystów.
W planach jest już BiT City 2 w perspektywie do roku 2020.Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem,Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położony zostanie na usprawnieniepowiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi iregionalnymi.
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego 9 grudnia w UrzędzieMarszałkowskim odbyła się konferencja podsumowująca BiT City, w którejuczestniczyli też wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak oraz radniwojewództwa Anna Janosz i Waldemar Przybyszewski.
„