Białystok z umową na 8 zielonych przystanków

infotrans
12.07.2021 16:00
Znamy dostawcę ośmiu zielonych wiat przystankowych dla Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Do tego zamówienia Urzędu Miejskiego w Białymstoku zgłosiła się tylko jedna firma.

z Budżetu Obywatelskiego

Przedmiotem zamówienia była dostawa i montaż 8 wiat przystankowych z funkcją retencjonowania wody opadowej do zadania z Budżetu Obywatelskiego 2021 „Zielone Przystanki Białostockiej Komunikacji Miejskiej” wraz z pielęgnacją posadzonych roślin.

Miasto otrzymało tylko jedną ofertę od FPP Enviro Sp. z o.o. z Warszawy, którą jednocześnie wybrano jako najkorzystniejszą. Koszt inwestycji to 634.156,00 PLN brutto.

Produkcją i montażem elementów konstrukcyjnych wiat zajmie się Arret Sp. z o.o. z Zabrza.

Okres realizacji całego zamówienia to 17 miesięcy od mementu podpisania umów (17.06.2021).

4muziu0w
4muziu0w 1

Zielona historia

Przypomnijmy, że na początku br. Białystok nagrodzony został w konkursie „Innowacyjny Samorząd” właśnie za zielone przystanki z funkcją retencjonowania wód opadowych.

W kategorii duże miasta nagrodzono Lublin, Gdynię, Wrocław i Białystok. Białystok, który wraz z Wrocławiem zajął trzecie miejsce, ujął jury projektem zielonych przystanków z funkcją retencjonowania wód opadowych. W ramach tej inwestycji w wybranych lokalizacjach pojawiły się trzy wyjątkowe wiaty przystankowe.

Ideą budowy zielonych przystanków było przystosowanie Białegostoku do zmian klimatu poprzez miejscowe obniżenie temperatury, ograniczenie tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz retencję wody opadowej. Planując inwestycję, poszukiwano rozwiązania, które połączy ze sobą wiele aspektów: środowiskowych, estetycznych, bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oczekujących na autobus. Każda wiata wyposażona została w zielony dach o powierzchni 10 m2, zieloną ścianę boczną, pnącza na tylnej ścianie oraz donicę z kompozycją traw. Innowacyjność projektu polega na wielofunkcyjności wiat przystankowych. Mają one zielony dach, są otoczone roślinnością, a do tego zatrzymują wodę opadową, która w 90% jest wykorzystywana przez rośliny. Nadmiar wód opadowych z dachu jest odprowadzany do pojemników zlokalizowanych pod przystankiem.

-„Nasze zielone przystanki już po raz kolejny zostały docenione. Specjalne wiaty doskonale sprawdzają się tam, gdzie istnieje potrzeba zatrzymywania wody opadowej i wprowadzenia zieleni w miejskiej przestrzeni. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Warto wiedzieć, że podczas opadów dach wiaty potrafi zatrzymać jednorazowo 250 litrów cennej deszczówki. Rocznie jest to ok. 6750 litrów wody opadowej, która nie trafia do kanalizacji deszczowej.

Teraz – dzięki głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 – białostoczanie będą mieli dodatkowo osiem takich wiat.