Będzie zmiana ustawy o cenach prądu dla JST

infotrans
31.05.2019 11:30

Będzie zmiana ustawy o cenach prądu. Żeby skorzystać z rekompensat, samorządy będą składać wnioski. Nowe przepisy będą dotyczyć drugiego półrocza 2019 roku.

Kwestia cen energii i ustaleń w tej sprawie kierownictwa Ministerstwa Energii z przedstawicielami Komisji Europejskiej była jednym z tematów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

-„Zgodzono się, abyśmy mogli rozliczyć pierwsze półrocze zgodnie z aktualnym stanem prawnym, który przewiduje ceny prądu na poziomie z roku 2018” – poinformował Paweł Koroblowski, zastępca dyrektora departamentu energetyki i ciepłownictwa ME.

Drugie półrocze

W drugim półroczu wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o grupę beneficjentów.

-„Od połowy roku stabilizacją cen energii elektrycznej objęte będą gospodarstwa domowe oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Udało nam się też przekonać Komisję, aby można było rozszerzyć również na jednostki sektora finansów publicznych zdefiniowane w ustawie o finansach publicznych plus szpitale, niezależnie od formy funkcjonowania” – powiedział Korobolewski.

Te podmioty nadal będą uprawnione do tego, by nadal na poziomie z 2018. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw pomoc będzie udzielana na zasadach de minimis.

„W drugim półroczu, aby móc uczestniczyć w mechanizmie stabilizacji cen, odbiorcy końcowi, którzy są do tego uprawnieni, będą musieli złożyć oświadczenie, że spełniają ustawowe wymagania” – podkreślił przedstawiciel ME.

Czerwiec w Sejmie

Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Sejm w połowie czerwca, a na początku lipca resort planuje wydanie odpowiedniego rozporządzenia, tak by pierwsze rekompensaty były wypłacane ok. 20 sierpnia.

-„W pierwszym półroczu samorządy otrzymają rekompensatę, w rezultacie będziemy płacić za energię elektryczną według ceny z 30 czerwca 2018. Czy ta obniżka obejmuje również samorządowe osoby prawne?” – dopytywał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. „Kluczowe było dla nas to, aby spółki komunalne, które są wykluczone z sektora finansów publicznych, żeby także były objęte takim wsparciem” – podkreślił.

-„Potwierdzam ten stan rzeczy” – skomentował minister Skobel.

Samorządowy apel

Na prośbę samorządowców przedstawiciele ME wyjaśniali szczegóły rozliczeń.

-„Sprzedawcy energii i przedsiębiorstwa obrotu będą miały obowiązek dostosowania umów do przepisów ustawy. W stosunku do tych odbiorców, którzy są uprawnieni do stabilizacji cen w ciągu całego roku, ta zmiana umowy będzie musiała dotyczyć właśnie całego roku. Dla tych, którzy będą uprawnieni do tego mechanizmu w przeciągu pierwszego półrocza, zmiana umów będzie dotyczyć pierwszego półrocza” – wyjaśniał wicedyrektor z ME. „Rozliczenie, czyli pojawienie się korzyści po stronie odbiorców, przewidujemy w ramach mechanizmu rozliczania już dokonanych płatności w kolejnych fakturach wystawionych przez przedsiębiorstwa obrotu” – dodał.

Samorządowcy zaapelowali, by jak najszybciej przedstawić im projekty nowych rozwiązań prawnych i by ME pilnie przystąpiło do prac nad cenami energii w przyszłym roku.

-„Zakres możliwych zmian w tym dokumencie, który się pojawił, jest już niewielki, bo by generował kolejne rozmowy z Komisją Europejską, a już chcemy tego uniknąć, chcemy wreszcie te rozwiązania wprowadzić” – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skóbel. „Jeśli będzie potrzeba wprowadzenia samorządów w szczegóły tych dokumentów, zapraszam do ME. Co do roku 2020, dajmy sobie chwilę, wprowadźmy to, o czym w tej chwili mówimy, i będziemy rozmawiać o tym, jak może wyglądać rok 2020” – dodał.

Ustawa z grudnia 2018 roku ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku. Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.