Będzie modernizacja dworca w Częstochowie
W połowie br.zarządca kolejowych nieruchomości, spółka PKP SA, zamierza ogłosić konkursarchitektoniczno-urbanistyczny dotyczący modernizacji dworca kolejowego wCzęstochowie. Przebudowany – przy współpracy z miastem – kompleks dworcowy mabyć gotowy w 2022 r.
Dworzec w Częstochowie to jedna z sześciu inwestycji w woj.śląskim, które będą realizowane w prowadzonym przez spółkę Programie InwestycjiDworcowych. Cały program zakłada budowę, modernizację, przebudowę do 2023 r.blisko 200 dworców w całym kraju – za prawie 1,4 mld zł. Inwestycje w woj.śląskim mają pochłonąć blisko 10 proc. zabezpieczonych w programie środków –ok. 130 mln zł.
W poniedziałek PKP SA poinformowały o zakończeniu prac nadstudium wykonalności dla częstochowskiej inwestycji. Zgodnie z przyjętymdokumentem, ogłoszony zostanie dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcjiarchitektonicznej dla przebudowy obiektu z lat 90 ub. wieku oraz koncepcjiurbanistycznej na zagospodarowanie zlokalizowanej pod nim działki.
„Wyboru zwycięskiej koncepcji dokonają przedstawiciele PKPSA, władz miasta i lokalnej społeczności. Realizowana przez PKP SA inwestycja będziestanowić uzupełnienie dla planowanego przez miasto małego węzła przesiadkowegood strony wschodniej dworca i dla koncepcji rozwoju terenu po stroniezachodniej” – napisała spółka w poniedziałkowej informacji.
Jak mówił w połowie kwietnia br. na konferencji prasowej wKatowicach pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu Robert Sobczak,spółce zależy na funkcjonalnym powiązaniu częstochowskiego dworca z miejskimiinwestycjami transportowymi. Jeszcze w tym półroczu złożony ma też zostać wnioseko dofinansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zgodnie z planami PKP SA ogłoszenie konkursuarchitektoniczno-urbanistycznego dla dworca w Częstochowie planowane jest napołowę br., a zakończenie całej inwestycji i udostępnienie obiektu – na 2022 r.Podobny termin realizacji dotyczy także części kolejnych inwestycji dworcowychspółki w regionie.
W woj. śląskim, gdzie znajduje się blisko 40 czynnychdworców kolejowych, zmodernizowanych ma zostać jeszcze pięć obiektów: wCzechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej Gołonogu,Raciborzu oraz Sosnowcu Maczkach (pierwotna lista programu obejmująca ponad 460potrzebujących interwencji dworców w kraju uwzględniała dalszych 20 w woj.śląskim).
Według kwietniowych informacji Sobczaka, w przypadkuCzechowic-Dziedzic PKP SA miały nadzieję, że prócz środków własnych w dużejczęści prace wesprą środki budżetu państwa. Przebudowa tego rozległegozabytkowego obiektu (też do 2022 r.) nie będzie przewidywała zmiany kubatury;kolej zapowiadała współpracę z samorządem przy zagospodarowaniu jegopowierzchni.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dwa zabytkowe budynki dworcowe w Dąbrowie Górniczej zostanąodnowione w perspektywie 2022 r. na gruncie porozumienia z lokalnym samorządem(który planuje w ich pobliżu centra przesiadkowe), a także spółką PKP PLK(która przebuduje w ich rejonie układy torowe). Dla obu obiektów w tym samymmomencie zlecane mają być prace projektowe i wykonawcze.
Do początku 2023 r. potrwać ma przebudowa dworca wRaciborzu. Także w tym przypadku PKP SA liczy na współpracę z samorządem wzakresie zagospodarowania budynku. W ten czwartek w Raciborzu mają odbyć się poświęconesprawie warsztaty kreatywne. Spółka zaprosiła na nie: pasażerów, lokalnespołeczności, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców orazspołeczników.
W Programie Inwestycji Dworcowych umieszczona jest ponadtoprzebudowa monumentalnego zabytkowego obiektu w dzielnicy Sosnowcu – Maczkach.W poprzednich latach PKP SA współpracowały z Politechniką Śląską – pod kątemumieszczenia tam ośrodka kształcenia kadr kolejowych. Po przerwaniu tegoprojektu rozpoczęte prace budowlane zostały wstrzymane.
Do końca ub. roku inwestycja została zabezpieczona izinwentaryzowana. Od kilku miesięcy PKP SA prowadzą poszukiwania nowegonajemcy. Ostateczny zakres inwestycji po stronie PKP SA ma zależeć m.in. odtego, czy przyszły partner spółki będzie oczekiwał doprowadzenie prac do stanudeweloperskiego, czy też będzie miał inne oczekiwania.
PKP SA współpracują z samorządami woj. śląskiego pod kątemm.in. zagospodarowywania kolejowych nieruchomości. W latach 2015-17 spółkam.in. zbyła na rzecz gmin regionu dziewięć dworców (Jeleśnia, Żory, ChorzówMiasto, Bieruń, Wodzisław Śląski, Koszęcin, Ruda Śląska Chebzie, Toszek iRydułtowy), ostatnio prowadząc rozmowy nt. sześciu kolejnych.
„