Będą nowe linie autobusowe w Zakopanem

infotrans
22.05.2017 11:23

18 maja 2017 rokuRada Miasta Zakopane przyjęła plan transportowy. Ma on doprowadzić do wzrostuznaczenia komunikacji publicznej oraz ograniczenia ruchu samochodowego.

„Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportuzbiorowego dla Zakopanego na lata 2017 – 2025 z kierunkiem do 2030 r.” topierwszy dokument w historii Zakopanego, który tak szczegółowo określaproblematykę transportu zbiorowego. Opisuje sposób jego organizacji, przebieglinii użyteczności publicznej (czyli takich, na których funkcjonowanie władzemiasta mają wpływ), standardy jakościowe jeżdżących po nich autobusów, a nawetmaksymalne odległości dojścia do przystanków. Po przegłosowaniu przez RadęMiasta, plan stał się aktem prawa miejscowego, co oznacza, że opisane w nimcele i działania będą musiały zostać zrealizowane do 2025 roku.

Rozwój transportupublicznego jest dla nas niezwykle ważny. Pierwsze linie komunikacji miejskiej uruchomiliśmyjeszcze przed uchwaleniem planu, teraz mamy szczegółowo opisane działania,które Urząd Miasta musi podjąć, by udział transportu zbiorowego zaczął rosnąć,a samochodowego spadać – mówi Leszek Dorula, burmistrz miasta Zakopane.

W planie transportowym przewidziano między innymiuruchomienie miejskiej linii autobusowej z przyszłego parkingu zaporowego naSpyrkówce do Kuźnic przez dworzec, ulice Kościuszki, Tetmajera, Grunwaldzką,Makuszyńskiego, Piłsudskiego, Bronisława Czecha; uruchomienie liniiużyteczności publicznej z dworca do Doliny Strążyskiej przez ulicę Kościuszki,al. 3 Maja, ulice Tetmajera, Grunwaldzką i Orkana. Linia będzie obsługiwanaprzez przewoźnika prywatnego. Będą w niej obowiązywać bilety komunikacjimiejskiej, Urząd Miasta będzie ustalał rozkłady jazdy, a pojazdy będąprzypominać te, które znane są z linii obsługiwanych przez komunalnegoprzewoźnika. Ponadto po wybudowaniu drogi przez Furmanową ma zostać uruchomionenowe połączenie autobusowe z dworca na Gubałówkę, które zostanie poprowadzoneprzez ulicę Kościuszki, Aleję 3 Maja, ul. Nowotarską, Szkolną, Tatary iCiągłówkę. Taki przebieg zapewni mieszkańcom ulic dotychczas odciętych odtransportu publicznego możliwość podróżowania autobusem, a także ułatwi dojazddo aż trzech szpitali.

Przygotowanie planu zostało poprzedzone wykonaniemszczegółowych badań ruchu, podczas których sprawdzano, w jakich kierunkachprzemieszczają się najczęściej pasażerowie i kierowcy, przeprowadzono wywiadyankietowe dotyczące między innymi oczekiwań wobec transportu zbiorowego, anawet zinwentaryzowano miejsca parkingowe w mieście. Ponadto od 8 marca do 3kwietnia trwały konsultacje społeczne. Liczne wnioski zostały uwzględnione wostatecznym brzmieniu Planu.