Atrakcje w Gnieźnie ruszą? pełną parą!
infotrans
09.05.2016 13:29
Atrakcje w Gnieźnie ruszą? pełną parą!
Zwiedzanie największej w Europie parowozowni, wystawa pamiątek kolejowych, akcja krwiodawstwa i Muzyczna Niedziela ? to tylko kilka punktów programu tegorocznych Dni Pary w Gnieźnie. VII edycja imprezy odbędzie się w dniach 12-15 maja 2016 i będzie połączona z Nocą Muzeów.
Majowe Dni Pary to już gnieźnieńska tradycja. Organizator wydarzenia ? Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei ? przygotowuje się do niego od kilku miesięcy.
? Z roku na rok imprezę odwiedza coraz więcej osób. Spodziewamy się, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej ? mówi Tadeusz Pawlicki, Wiceprezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. ? Parowozownia Gniezno ma ponad pięćdziesiąt stanowisk, co czyni ją największym tego typu obiektem w Europie. Podejmujemy działania, by przywrócić jej dawny blask. Na chwilę obecną nie stacjonują tu parowozy, jednak na terenie obiektu nie brakuje innych ciekawych eksponatów i infrastruktury z dawnych lat ? dodaje Tadeusz Pawlicki.
Druga młodość lokomotywy
Zwiedzanie parowozowni będzie możliwe od czwartku do niedzieli w godz. 10-17 (co godzinę, ostatnia grupa o godz. 16). Jedną z wystawionych maszyn będzie ważąca ponad 20 ton lokomotywa 409Da, podarowana Stowarzyszeniu przez Bridgestone Poznań. Obecnie czeka ona na dalszy etap renowacji.
? Cieszymy się, że lokomotywa, która przez ponad 12 lat służyła naszej fabryce, dzięki zaangażowaniu jednego z naszych pracowników i całego Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, może przeżywać swoją drugą młodość ? mówi Paweł Nowaczyk z Bridgestone Poznań. ? Parowozownia Gniezno jest wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Wielkopolski, które ma bardzo ciekawą historię. To dziedzictwo kulturowe, o które naprawdę warto dbać ? dodaje.
Bogaty program atrakcji
W programie Dni Pary przewidziano wiele różnych atrakcji. W czwartek odbędzie się m.in. wernisaż fotografii grupy ?Mobilni” (połączony z photowalkiem), a w piątek ? otwarcie wystawy pamiątek kolejowych i spotkanie z wieloletnim maszynistą, Krzysztofem Bambrem. Na sobotę zaplanowano m.in. akcję krwiodawstwa (dla uczestników przewidziano drobne zestawy upominkowe od stowarzyszenia oraz partnerów akcji m.in. firmy Bridgestone Poznań), a na niedzielę ? koncerty i występy artystyczne. To nie koniec niespodzianek dla zwiedzających.
? „Od 2013 roku Dni Pary są również częścią międzynarodowej Nocy Muzeów. Dlatego też w sobotę w godzinach wieczornych i nocnych odwiedzający będą mogli m.in. przespacerować się szlakami II wojny światowej oraz zwiedzić parowozownię w niecodziennych warunkach. Serdecznie zapraszamy.” ? dodaje Tadeusz Pawlicki, Wiceprezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, który jest także pracownikiem Bridgestone Poznań.
Szczegółowy plan wydarzenia można znaleźć na stronie http://dnipary.pl/.
Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei
Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei istnieje od 2010 roku. Od niedawna opiekuje się projektem Parowozownia Gniezno, w ramach, którego odbywają się różne imprezy (np. majowe Dni Pary) oraz wycieczki (zwiedzanie lokomotywowni w sezonie turystycznym). W lipcu 2015 gnieźnieńska parowozownia została udostępniona dla zorganizowanych grup turystycznych (po wcześniejszym umówieniu). Opiekunowie pracują nad udostępnieniem jej dla turystów indywidualnych i prowadzą prace porządkowo-renowacyjne na terenie obiektu.
Grupa Bridgestone
Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych. Japoński koncern założony w 1931 roku posiada obecnie ponad 70 fabryk opon na całym świecie w których produkowane są opony o markach Bridgestone, Firestone, Dayton. Łączne zatrudnienie w koncernie przekracza 144 000 pracowników.
Bridgestone był wyłącznym dostawcą opon dla F1 w latach 2007-2010, natomiast obecnie z powodzeniem angażuje się również w wyścigi motocyklowe Moto GP. Europejski dział opon Bridgestone zatrudnia 12 500 pracowników. W Polsce Grupa Bridgestone posiada 4 fabryki, spółkę sprzedażową Bridgestone Sales Polska oraz centrum usług wspólnych Bridgestone European Business Services. Dwa z zakładów produkcyjnych, w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim są jednymi z najnowocześniejszych fabryk opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie. Pozostałe dwie fabryki, czyli Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku i Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce zajmują się produkcją wyrobów gumowych.
Bridgestone Poznań
Fabryka w Poznaniu powstała w 1998 r. i jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Pracuje w niej ponad 1700 osób. Dzienna produkcja sięga ok. 30 tys. sztuk opon. Bridgestone Poznań jako pierwszy i jedyny w Europie spośród wszystkich fabryk Bridgestone produkuje opony typu Run Flat. Zakres produkcji zakładu jest rozległy – obecnie w fabryce powstaje prawie 500 rodzajów wysokiej jakości radialnych opon do samochodów osobowych oraz 4×4 o rozmiarach od 14 do 21 cali. Produkty fabryki trafiają do 44 krajów na całym świecie. Połowa z nich produkowana jest jako pierwotne wyposażenie samochodów, w tym europejskich marek segmentu premium i prestige.
„