Aplikacje, które pomagają jeździć gdańską komunikacją miejską
W Gdańsku zagościłaprawdziwa jesień, a z nią sztormy i deszcze. Przekłada się to i na transportzbiorowy. Choć wszystkie autobusy i tramwaje wyjeżdżają w trasy zgodnie zplanem – potem już bywa różnie.
Więcej aut na drodze, a przez to korki, stłuczki, wypadkidrogowe z udziałem samochodów to jedne z ważniejszych przyczyn opóźnieńkomunikacji miejskiej. Co zrobić, aby nie tkwić na przystanku, zastanawiającsię, co dalej? Pomocne mogą okazać się strony internetowe oraz aplikacjemobilne, które korzystają z otwartych danych, udostępnianych przez ZarządTransportu Miejskiego. Pozwalają na sprawną reakcję pasażera w sytuacjikryzysowej – ot choćby telefon do przyjaciela z prośbą o podwiezienie,uprzedzenie oczekującej na nas osoby,zmianę planu jazdy.
Otwarte dane
Pierwszym krokiem do otwarcia danych o ruchu transportumiejskiego w Gdańsku było uruchomienie w 2008 r. Systemu InformacjiPasażerskiej (SIP). 350 autobusów i tramwajów wyposażono wówczas w urządzeniapokładowe wraz z GPS. Drugim ważnym krokiem było wdrożenie zintegrowanegosystemu sterowania ruchem w Trójmieście Tristar, w grudniu 2015 r. Właśnie ztego systemu są pobierane informacje dla przystankowych tablic informacyjnych.
Dane są podzielone na dwie kategorie: statyczne idynamiczne. W kategorii danych statycznych znaleźć można m.in.: rozkłady jazdy,listę linii, listę przystanków. Dane dynamiczne zawierają szacowane czasy przyjazdu dla każdego przystanku wGdańsku.
Wszystkie dostępne serwisy internetowe i aplikacje mobilnepracują na podstawie otwartych danych podawanych przez ZTM. Każdy programistamoże z nich korzystać, w sposób twórczy opracowywać i tworzyć własne serwisyaplikacje.
Z czego wartokorzystać?
Strona internetowa ZTM w Gdańsku zawiera elektronicznąwersję tablic informacyjnych dla wszystkich przystanków.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przyjazdy.pl – strona, która agreguje otwarte danekomunikacyjne z dla 100 miast i regionów. Nie tylko komunikacja miejska, alerównież kolei regionalnych i lotnisk cywilnych.
Trojmiasto.pl – na popularnym trójmiejskim portalupasażerowie znajdą informacje o przyjazdach transportu zbiorowego, bazującą nadynamicznych danych. Atutem tej aplikacji jest dostęp do danych wszystkichtrójmiejskich przewoźników w jednym miejscu, ale też dostęp do raportudrogowego Trojmiasto.pl, który dzięki użytkownikom portalu jest szybko isprawnie aktualizowany. Informacja jest dostępna również w darmowej aplikacjimobilnej.
Zdążuś – nasza gdańska aplikacja, dostępna wyłącznie nakomórkę. Pozwala ułatwić sobie życie, tworząc na pulpicie telefonu skróty doulubionych przystanków albo na przykład sprawdzając online ważność biletówokresowych.
myBus – aplikacja wyświetlająca informację na podstawiedanych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. Dzięki temuuzyskujemy znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku,uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów. AplikacjamyBus dzięki rozbudowanemu wyszukiwaniu przystanków, z listy wszystkich,najbliższych, ulubionych, z tras linii, z QR kodów, czy też z mapy, pozwala w łatwysposób dotrzeć do odpowiedniego rozkładu jazdy.
„