75 lat wrocławskiej linii numer 1. Parada i [FILM]

infotrans
27.08.2020 18:00

75 lat temu, 22 sierpnia 1945 roku we Wrocławiu uruchomiono pierwszą po wojnie linię tramwajową.

Tramwaj linii 1 odjechał wówczas z Biskupina w okolicę dworca Nadodrze i zajezdni Ołbin. Na pamiątkę tego wydarzenia, w nocy z 21 na 22 sierpnia przez miasto przejechały dą zabytkowe tramwaje.

Swoją premierę będzie miał też film o tym wydarzeniu.

22 sierpień

To był wyjątkowy dzień – 22 sierpnia 1945 r. o godzinie 10.00 Wrocław świętował przywrócenie komunikacji miejskiej po wojnie. Na przystanku przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie ustawiono kilka – pachnących jeszcze świeżą farbą – tramwajów. Po krótkim przemówieniu oficjeli zabrzmiał dzwonek, oznajmiając, że do Wrocławia po kilkumiesięcznej przerwie wróciła komunikacja miejska. Tramwaj linii nr 1 ruszył w miasto.

Z tej okazji wrocławskie MPK oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość zorganizowały jubileuszowy przejazd zabytkowymi tramwajami. Na torach pojawiły się trzy historyczne wagony. Pierwszy z nich to Linke Hoffman Standard, będący podstawą wrocławskiej komunikacji miejskiej w latach 20. I 30. ale używany także po wojnie. Pomalowany na kremowo LH Standard „Juliusz” przeszedł niedawno remont. Jako drugi wyjechał w trasę Konstal N („Gustaw”).

Były to pierwsze polskie powojenne tramwaje, produkowane w Chorzowie od 1948 roku. Tramwajową miniparadę zamykał Konstal 102 NA . Tramwaje tego typu kursowały od 1969 roku.

Powojenna komunikacja

Z komunikacją miejską we Wrocławiu po wojnie wiążą się różne przełomowe wydarzenia historyczne.

-„W tych pierwszych latach powojennych kiedy wszystko zaczynało się od nowa, bardzo mocno wszystko obyło zogniskowane wokół komunikacji. Np. to, że we Wrocławiu funkcjonował mit lwowski, bardzo wzmacniane było przez motorniczych z zajezdni przy ul. Słowiańskiej, których zdecydowana większość przeniosła się tutaj ze Lwowa. Gdy wołali „proszę wsjadać, proszę wsjadać”, to ludzie mieli wrażenie, że we Wrocławiu wszyscy pochodzą ze Lwowa. Ale przecież także w 1980 roku kiedy rodziła się Solidarność, ona się rodziła we Wrocławiu w zajezdni. Co prawda autobusowej, ale w zajezdni MPK przy ulicy Grabiszyńskiej – powiedział Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Powstał też film o uruchomieniu pierwszej linii tramwajowej po wojnie. Scenariusz do niego stworzył Tomasz Sielicki, historyk transportu. Zobaczycie w nim, jak wielkim wydarzeniem przed 75 laty była odbudowa komunikacji miejskiej w zniszczonym wojną mieście.

{https://www.youtube.com/watch?v=qg7Ufg5GDaI}