37 miast chce wdrażać plan zrównoważonej mobilności miejskiej

infotrans
15.04.2019 12:38

Dwa lata będzie trwałpilotaż, który ma na celu zachęcić lokalne władze do stworzenia i wdrażaniaplanu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

15 kwietnia odbyła się konferencja otwierająca projekt, wramach którego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR), MinisterstwoInfrastruktury (MI), Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) i unijnainicjatywa JASPERS, która wspiera podmioty korzystające z funduszy unijnych,będą pomagać miastom w przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej.MIiR, MI i CUPT podpisały list intencyjny, w którym zobowiązują się wspieraćtworzenie i wdrażanie SUMP.

Czym są plany zrównoważonej mobilności miejskiej? „Wnajwiększym skrócie to takie strategie przyjaznego transportu w mieście” –wyjaśnia wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska, która wresorcie odpowiada za finansowanieinwestycji infrastrukturalnych. „W planach znajdziemy na przykładinformacje gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, agdzie samochodowy, bo do komunikacji miejskiej trzeba przecież dojechać. Takastrategia łączy różne gałęzie transportu, ale zawsze nacisk położony jest naochronę środowiska i zdrowie mieszkańców” – dodaje Zielińska.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniejwspółpracy z JASPERS zostało wybrane 5 z nich: Rawicz, Konin, BiałostockiObszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz SubregionCentralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano napodstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematycemobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie zmiastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu,ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast).Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dlainnych podmiotów o podobnej wielkości. Pięciu wybranym miastom eksperci zJASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planuzrównoważonej mobilności miejskiej (w tym: w identyfikacji i ocenie danych,opracowaniu zamówienia na niezbędne analizy, ocenie jakości dokumentacji orazjej odbiorze od wykonawcy).

Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematykąSUMP, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczasspotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami, abyzaprezentować dobre praktyki jaki i pułapki, jakie mogą czekać na jednostki,które chcą wdrożyć SUMP. Będą również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.Sesje warsztatowe będą odbywać się raz na kwartał.

Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzyinnymi do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych doprzygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń.

Przedsięwzięcie będzie trwać 2 lata. Organizowane jest przezMIiR, MI, CUPT, Komisję Europejską i inicjatywę JASPERS w ramach przygotowań dokolejnej perspektywy finansowej.