320 tys. pasażerów Warszawski Linii Turystycznych
infotrans
16.05.2013 09:56
320 tys. pasażerów Warszawski Linii Turystycznych
Liczba osób korzystających z oferty Warszawskich Linii Turystycznych systematycznie wzrasta. Chętnych nigdy nie brakowało. Z warszawskich przejażdżek statkami, promami (i omnibusem) od 2009 roku skorzystało już ponad 320 000 warszawiaków i turystów. Stołeczny ZTM organizuje turystyczne atrakcje pod nazwą Warszawskie Linie Turystyczne od pięciu lat. W pierwszym sezonie, w roku 2009, ze statków, promów i omnibusów skorzystało prawie 60 tysięcy osób. Najwięcej – przeszło 29 tysięcy – przeprawiło się promami między brzegami Wisły. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wodny tramwaj – popłynęło więcej, niż 21 tysięcy pasażerów. Prawie 7 tysięcy osób skorzystało z przejażdżki omnibusami po Starym i Nowym Mieście, a ponad dwa tysiące pasażerów wybrało się w ośmiogodzinny rejs statkiem do Serocka nad Zalew Zegrzyński. W kolejnym sezonie (w 2010 roku) -pomimo niezbyt sprzyjającej aury, kiedy z powodu wysokiego stanu Wisły odwołano wiele rejsów – liczba pasażerów, którzy skorzystali z oferty ZTM przekroczyła 64 tysiące. Najwięcej pasażerów przewiozły promy -przeszło 41 tysięcy. Do Serocka popłynęło ponad 3,7 tys. osób. Wodnym tramwajem popłynęło więcej, niż 14 tysięcy pasażerów. Zaś na spacer konnymi omnibusami wybrało się prawie pięć tysięcy osób. W trzecim sezonie Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły przeszło 78 tysięcy, osób. Najliczniejszą grupę – ponad 57tysięcy – stanowili amatorzy promów. Do Serocka w 2011 roku popłynęło ponad 4 tysiące osób, a przeszło 14 tysięcy skorzystało z tramwaju wodnego. Natomiast więcej, niż 2,5 tysiąca osób zdecydowało się na przejażdżkę konnym omnibusem.
Rekordowy pod względem liczby pasażerów okazał się czwarty sezon. Z atrakcji przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w 2012 roku skorzystało ponad 122 tys. osób. Wpływ na tak dużą frekwencję miała niewątpliwie aura – od maja do końca sierpnia odwołano jedynie cztery rejsy statkami i dziesięć kursów omnibusu konnego. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście bezpłatne promy „Pliszka’, „Słonka’, „Turkawka’ i „Wilga’ kursujące pomiędzy brzegami Wisły na wysokości mostu Poniatowskiego, Podzamcza, Cypla Czerniakowskiego i Nowodworów. Z możliwości przeprawy przez rzekę skorzystało przeszło 101 tys. osób. Ponad 16 tysięcy pasażerów zdecydowało się na wycieczkę tramwajem wodnym „Wars’, z pokładu którego można było podziwiać panoramę stolicy.
Popularne były również rejsy do Serocka, a bilety wyprzedawano już kilka tygodni wcześniej. Ostatecznie na wycieczkę „Zefirem’ po malowniczym Zalewie Zegrzyńskim wybrało się 3,4 tys. osób. Z konnych wycieczek omnibusem skorzystało natomiast 1,3 tys. osób.
Przed przejęciem organizacji linii turystycznych przez ZTM w 2009 roku, za promy i statki pływające po Wiśle odpowiadały inne stołeczne podmioty. Nie zmieniło się tylko jedno – zamiłowanie warszawiaków i turystów do wodnych wycieczek. W roku 2005 po Wiśle zaczął kursować jeden tramwaj wodny. Rok później pływały już dwie jednostki, w tym jedna nad Zalew Zegrzyński. Kwestiami organizacyjnymi zajmowały się wówczas Tramwaje Warszawskie. W 2007 roku spółka Tramwaje Warszawskie wynajęła dwa tramwaje wodne od Żeglugi Stołecznej i EMMET Cruise, a Biuro Promocji Miasta –dwa promy i statek wycieczkowy. W kolejnym sezonie (2008) po Wiśle pływały ponownie dwa tramwaje wodne (wynajęte przez TW Sp. z o.o.) oraz trzy promy i dwa statki –wynajęte tym razem przez Biuro Ochrony Środowiska. Do Wilanowa pływała wówczas „Syrenka”, a do Serocka –„Zefir”.