Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

30 mln franków do wzięcia na transport publiczny

infotrans
20.01.2009 16:11
Wczoraj, 19.01, ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę miejską, transport publiczny i zmniejszenie emisji CO2. Pieniądze pochodzą ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ponad 127 mln franków, o które mogą się ubiegać m.in. gminy, to zaledwie 26 proc. środków dostępnych w ramach programu. Co najmniej 30 proc. tej kwoty musi trafić na Lubelszczyznę, Małopolskę, Podkarpacie i Świętokrzyskie.
Z okazji otwarcia naboru w Warszawie odbyła się konferencja inauguracyjna.Z okazji otwarcia naboru w Warszawie odbyła się konferencja inauguracyjna.
Nasz cel to trzeci cel
Z okazji otwarcia naboru w Warszawie odbyła się konferencja inauguracyjna. Jak podkreślono do beneficjentów trafi 127,5 mln franków szwajcarskich, czyli 26 proc. środków przeznaczonych na cały program. W ramach priorytetu Środowisko i Infrastruktura wyodrębnione są 2 obszary tematyczne. Pierwszy z nich to odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska. Celem tego obszaru tematycznego jest:
Cel 1: poprawa usług z zakresu infrastruktury miejskiej w celu podniesienia standardu życia i promowania rozwoju gospodarczego,
Cel 2: zwiększenie wydajności energii i redukcji emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji,
Cel 3: poprawa zarządzania, bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności lokalnych/regionalnych publicznych systemów transportowych.
Całkowita alokacja dla całego obszaru tematycznego wynosi do 117,5 mln franków szwajcarskich, w tym: dla Celu 1 i 2: ok. 87,5 mln CHF;dla Celu 3: ok. 30 mln CHF. Terminy trwania naboru: 19 stycznia – 20 kwietnia 2009 r. – dla projektów składanych w ramach Celu 1 i Celu 2, a 19 stycznia – 20 marca 2009 r. dla projektów składanych w ramach Celu 3. Zasięg geograficzny naboru obejmuje terytorium całej Polski, przy czym minimum 30% alokacji na niniejszy obszar tematyczny zostanie przeznaczone na projekty realizowane na obszarach koncentracji geograficznej tj. w województwach lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Projekty mogą składać m.in.: jednostki administracji publicznej, w szczególności jednostki samorządu terytorialnego, podmioty realizujące zadania związane z wdrażaniem Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty  realizujące  zadania  jednostek  samorządowych zaopatrzenia w ciepło, podmioty zarządzające infrastrukturą kolejową i drogową, podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Obowiązujące wartości projektów: w ramach Celu 1 – projekty o minimalnej wartości 15 mln CHF każdy;w ramach Celu 2 – projekty o minimalnej wartości 10 mln CHF każdy;w ramach Celu 3 – projekty o minimalnej wartości 3 mln CHF każdy (projekty nie zawierające elementów inwestycyjnych) i minimalnej wartości 10 mln CHF każdy (projekty zakładające elementy inwestycyjne). Maksymalna wartość projektu –brak.
Rodzaj projektów dla Celu 3:
Tutaj mogą zostać sfinansowane projekty mające na celu: przygotowania dokumentacji (np.: studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko,  plan generalny (master plan),  koncepcja transportu) dla  projektów, obejmujących swoim zakresem  przynajmniej jedną gałąź transportu oraz/lub połączenia pomiędzy różnymi gałęziami transportu, kolejowych oraz   drogowych    systemów   zarządzania  ruchem (sterujących) i systemów monitorujących – kwalifikowane wyłącznie jako projekty   studyjne    lub    projekty   studyjne    z    małymi    elementami inwestycyjnymi, budowy, remontu i/lub modernizacji infrastruktury kolejowej, w tym w szczególności zapewniające sprawne połączenia kolejowe centrów miast z portami lotniczymi – kwalifikowane jako projekty studyjne,  projekty studyjne z elementami inwestycyjnymi, projekty inwestycyjne, zakupu taboru kolejowego;
Drugim obszarem tematycznym jest „Bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych”. Celem tego obszaru tematycznego jest ochrona przyrody i zrównoważone funkcjonowanie ekosystemów na obszarach koncentracji geograficznej tj. województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego
i świętokrzyskiego. Całkowita alokacja wynosi do 10 mln franków szwajcarskich Termin trwania naboru: 19 stycznia – 20 marca 2009 r.
O programie
Szwajcaria przyznała Polsce bezzwrotną pomoc w łącznej wysokości ponad 489 miliona franków szwajcarskich (ok. 1 miliard złotych), co stanowi 49% całkowitej puli środków szwajcarskiego programu pomocy ustanowionego dla dziesięciu państw, które wstąpiły do UE 1 maja 2004 r. W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy obowiązuje 5-letni okres zaciągania zobowiązań i 10-letni okres wydatkowania, które rozpoczynają się od daty przyznania funduszy przez Parlament Szwajcarski w połowie roku 2007. Wszelkich informacji o Programie można uzyskać pod adresem www.programszwajcarski.gov.pl.