17 kwietnia obchody 120-lecia komunikacji miejskiej w Białymstoku

infotrans
14.04.2016 15:44

Kiedyna ulicach Białegostoku pojawił się pierwszy publiczny środek transportu? Czybył to autobus? Jak kształtowała się komunikacja miejska przez kolejne lata ażdo dziś? Tę bogatą historię można będzie poznać w najbliższą niedzielę, 17kwietnia. Władze Białegostoku zapraszają na festyn pod hasłem ?120 latkomunikacji miejskiej w Białymstoku?

Rok1893. Ówczesne władze Białegostoku zawarły z Belgijskim Towarzystwem Akcyjnymkontrakt na budowę tramwaju konnego. Po dwóch latach od tego momentu takietramwaje zaczęły kursować na trzech liniach. Przejazd kosztował 5 kopiejek wklasie pierwszej i 3 kopiejki w klasie drugiej. Takie były początki komunikacjimiejskiej w Białymstoku.

?Dziś białostocki tabor należy donajnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce. Po naszych ulicachjeżdżą już autobusy hybrydowe, a autobusy o napędzie elektrycznym są właśnietestowane? mówizastępca prezydenta Robert Jóźwiak. ?Mamy też pierwsze wPolsce autobusy Euro VI ? Solaris i Mercedes.

Codzienniewozi nas 590 kierowców, którzy przewożą ponad 100 mln pasażerów rocznie, a w2007 roku za kierownicą miejskiego autobusu – po raz pierwszy w historiiBiałegostoku – zasiadła kobieta. Dzisiaj jest ich ponad trzydzieści.

Tęfascynującą historię białostockiej komunikacji można będzie poznać w niedzielę,podczas festynu na Rynku Kościuszki. Wydarzenie będzie trwało w godzinach10.00?14.00. W tym czasie, o godz. 12.00, nastąpi otwarcie wystawy plenerowejdotyczącej historii białostockiej komunikacji (przed budynkiem ArchiwumPaństwowego).

Możnabędzie także obejrzeć wystawę taboru – od słynnego ?ogórka? i jelcza ponajnowocześniejsze Solarisy i Mercedesy, a także służbowe uniformy dawnychkierowców. Będą okolicznościowe wydawnictwa – przede wszystkim specjalnieprzygotowana pamiątkowa mapa komunikacji miejskiej z historycznymi komentarzamii zdjęciami. Na miejscu można będzie też otrzymać świeżo wydrukowany rozkładyjazdy. Nie zabraknie słodkości, baloników i książeczek dla dzieci.

Swojestanowisko wystawi także spółka Lech (?Nasz Białystok jest EKO?).