126 tys. maseczkowych kontroli w transporcie. Od marca

infotrans
12.10.2020 07:30

Od początku wprowadzenia antywirusowych obostrzeń w środkachkomunikacji policjanci przeprowadzili już ponad 126 tys. kontroli.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka podał,że tylko 10 października funkcjonariusze skontrolowali 5 tys. środkówpublicznego transportu zbiorowego.

Generalnie od początku epidemii za brak maseczki Policjawystawiła 176,2 tys. pouczeń, prawie 22 tys. mandatów i 7780 wniosków oukaranie do sądu.

Żółta strefa

Od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, zwyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymirestrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach,autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np.lasów i plaż.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant głównypolicji Jarosław Szymczyk już we wtorek ogłosili politykę „zerotolerancji”. Zapowiedziano m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa –przy pomocy np. maseczki, części odzieży czy przyłbicy – będą zwolnione osobyposiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzającyniepełnosprawność.

Od 15 października, od godz. 10 do 12 w sklepach i aptekachobowiązywać będą godziny dla seniorów. Natomiast od 17 października, wejdziedodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć wimprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 wstrefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej. Uczestnicy przyjęćokolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejscprzy stole.

Czerwona strefa

Od soboty m.in. Kielce i powiat kielecki znajdują się wczerwonej strefie w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Oznacza to, żemieszkańcy muszą przestrzegać dodatkowych obostrzeń. „Nasze zdrowie zależyod wzajemnej odpowiedzialności” – zaapelował do mieszkańców Bogdan Wenta, prezydentKielc.

-„Proszę Państwa o rozwagę. Pamiętajmy bezwzględnie ozakrywaniu ust i nosa, stosujmy się do ograniczeń, często myjmy i dezynfekujmyręce, zachowujmy bezpieczną odległość od innych osób. Pomóżmy wspólnie ochronićtych, którzy w starciu z koronawirusem mogą okazać się najsłabsi, w tym przedewszystkim naszych seniorów” – zaapelował do mieszkańców prezydent Kielc.

Wenta podkreślił konieczność rozważnego korzystania zkomunikacji miejski i zwrócił uwagę na obowiązujące w niej dodatkowe limitypasażerów. „Ustąpmy w autobusach miejsca tym, którzy dojeżdżają do pracy,szpitali, przychodni czy szkół. Wybierajmy, jeśli tylko jest to możliwe,godziny podróży poza porannym i popołudniowym szczytem komunikacyjnym, kiedy wautobusach jest znacznie mniej pasażerów” – powiedział.

„Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności.Pamiętajmy o tym. Przestrzegajmy zasad sanitarnych – w ten sposób zadbamy obezpieczeństwo nas samych, naszych bliskich, ale także innych osób” –zaznaczył.

O wprowadzeniu czerwonej strefy przypomniał mieszkańcomKielc i powiatu alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przypomniano, w nim ododatkowych obostrzeniach.

Mimo szerokiej akcji informacyjnej przed południem naulicach Kielcach można było zauważyć osoby, które nie nosiły maseczek.Tymczasem jak wynika z deklaracji świętokrzyskiej policji, funkcjonariusze będązwracać szczególną uwagę na to czy mieszkańcy przestrzegają dodatkowychobostrzeń.

„Funkcjonariusze zwracają uwagę na wszystkieprzestępstwa i wykroczenia, w tym także na te, dotyczące obostrzeń. Nie matutaj żadnej taryfy ulgowej. Na pewno będziemy do tego podchodzićrestrykcyjnie” – powiedział PAP Kamil Tokarski, oficer prasowy KomendyWojewódzkiej Policji w Kielcach.(PAP)