12 miast ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2017”
infotrans
28.10.2014 11:42
12 miast ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2017”
Właśnie upłynął termin składania zgłoszeń do konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”w 2017 r. Ubiegają się o niego następujące miasta:
Bursa (Turcja)
Cascais (Portugalia)
Cork (Irlandia)
Essen (Niemcy):
’s-Hertogenbosch (Holandia)
Istambuł (Turcja)
Lahti (Finlandia)
Lizbona (Portugalia)
Nijmegen (Holandia)
Pecz (Węgry)
Porto (Portugalia)
Umeå(Szwecja)
Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: – „Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wyróżnieniem dla miast dbających o środowisko. To już ósma edycja tego konkursu i z satysfakcją obserwujemy jak kolejne wspaniałe miasta Europy zgłaszają, często wielokrotnie, swój udział w nim. Zwycięzcy poprzednich edycji dostarczyli inspirujących przykładów zmian obszarów miejskich. Wszystkim kandydującym miastom życzę powodzenia w edycji na rok 2017.”Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznaje się miastom w uznaniu za najbardziej przyjazną dla środowiska urbanistykę. Miasta te wyznaczają najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, są otwarte na potrzeby mieszkańców i nie boją się nowatorskich rozwiązań problemów dotyczących ochrony środowiska. Zespół międzynarodowych ekspertów przeprowadzi szczegółową techniczną ocenę wszystkich zgłoszeń na podstawie dwunastu kryteriów, które obejmują: jakość powietrza atmosferycznego, zmianę klimatu oraz łagodzenie jej skutków i dostosowywanie się do nich, ekoinnowacje i trwałe zatrudnienie, efektywność energetyczną, miejskie tereny zielone i zrównoważoną gospodarkę gruntami, zintegrowane zarządzanie środowiskowe, transport lokalny, ochronę przyrody i różnorodności biologicznej, jakość środowiska akustycznego, wytwarzanie odpadów i gospodarowanie nimi, oczyszczanie ścieków oraz gospodarkę wodną. Po zakończeniu oceny technicznej kilka miast zostanie wybranych do listy finalistów edycji na 2017 r.
W czerwcu 2015 r. finaliści zostaną poproszeni o przedstawienie swoich kandydatur międzynarodowemu jury. Jury oceni ich zaangażowanie w poprawę stanu środowiska naturalnego, poziom ambicji ich celów na przyszłość, działania komunikacyjne oraz zakres, w jakim miasta te mogą stanowić wzór do naśladowania i propagować najlepsze praktyki w innych miastach europejskich. Zwycięskie miasto nie tylko posłuży za inspirację dla innych miast, lecz również zwiększy swoją popularność i atrakcyjność, przyciągając turystów, a także nowych mieszkańców i pracowników. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu 2015 r. w Bristolu w Zjednoczonym Królestwie („Zielona Stolicy Europy”w 2015 r.).
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wynikiem inicjatywy podjętej przez miasta z ambitną wizją w dziedzinie ochrony środowiska. Pomysł nadawania tytułu pojawił się po raz pierwszy podczas spotkania, które odbyło się 15 maja 2006 r. w Tallinie z inicjatywy byłego burmistrza tego miasta – Jüri Ratasa. Piętnaście europejskich miast oraz stowarzyszenie miast Estonii podpisało wówczas porozumienie w sprawie ustanowienia tego tytułu.