Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Z Bydgoszczy do Elbląga czyli 121N już na trasie

infotram
29.12.2006 12:14
W dniu 21 grudnia 2005 roku w Elblągu został wprowadzony do eksploatacji pierwszy z sześciu zamówionych przez miasto tramwaj 121N. Jest to doskonała okazja, aby przyjrzeć się nieco bliżej temu pojazdowi. Tym bardziej, że w najbliższym czasie na polskie tory wyjadą kolejne, 5-członowe, wersje tego tramwaju –120N w Warszawie i 122N w Łodzi.
Najnowszy nabytek TE - 121N (foto: PESA)
Umowa na zakup 6 tramwajów niskopodłogowych została podpisana w dniu 11 sierpnia 2005 roku pomiędzy Urzędem Miejskim w Elblągu a bydgoską fabryką PESA. Po serii próbnych jazd eksploatacyjnych pod koniec grudnia ubiegłego roku udało się wprowadzić do eksploatacji pierwszy z nich. Zanim jednak to nastąpiło najnowszy wówczas produkt PESY został zaprezentowany szerszej publiczności w Bydgoszczy. W dniu 20 października ubiegłego roku wagon 121N kursował pomiędzy zajezdnią tramwajową a Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku.   
Tramwaj 121N to 3-członowa, jednokierunkowa, jednoprzestrzenna, w 100% niskopodłogowa konstrukcja
Tramwaj 121N to 3-członowa, jednokierunkowa, jednoprzestrzenna, w 100% niskopodłogowa konstrukcja  z wbudowaną rampą pozwalającą na podróżowanie tym środkiem komunikacji również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.. W przedziale pasażerskim zastosowano wentylację wymuszoną, natomiast w kabinie motorniczego klimatyzację. Całości dopełniają wandaloodporne siedzenia i antypoślizgowa wykładzina podłogowa. Elbląskie pojazdy wyposażone zostały w monitoring z systemem rejestracji zdarzeń, co z pewnością spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Tramwaje mają zderzaki o zwiększonym współczynniku pochłaniania energii zderzenia, a kabina motorniczego tworzy klatkę bezpieczeństwa, co znacznie zmniejsza zagrożenia w razie kolizji. Nowe pojazdy są sterowane mikroprocesorowo, posiadają elektroniczny system nadzoru i diagnozowania —m.in. system wykrywający poślizg podczas ruszania lub hamowania, który w razie potrzeby będzie automatycznie dozował piasek na torowisko. Tramwaj ma cztery silniki, napęd na każdą oś, czworo drzwi, w tym środkowe, szerokie. Za jeden pojazd Elbląg musiał zapłacić 5 milionów złotych. Nowe tramwaje zostały pomalowane na zielono. Kolor ten wybrali mieszkańcy miasta.
W napędy trakcyjne i statyczne przetwornice tramwaje zostały wyposażone przez firmę Medcom
W napędy trakcyjne i statyczne przetwornice tramwaje zostały wyposażone przez firmę Medcom. Zastosowano napęd ANT-105-600, które zabudowano na dachu pojazdu. Umożliwiają one rozruch, jazdę z zadanym momentem oraz hamowanie pojazdu, jak również rozruch, jazdę i hamowanie przy nastawionym kierunku jazdy do tyłu. Ponadto w tramwaju zostały zamontowane:
– Rozdzielnia wysokiego napięcia RWN-500-600;
– Cztery falowniki tranzystorowe FT-105-600 zabudowane w dwóch skrzyniach;
– Cztery układy łagodnego włączenia falowników zabudowane w dwóch skrzyniach razem z falownikami;
– Cztery rezystory hamowania zabudowane w dwóch skrzyniach;
– Sterownik poślizgu STG-2;
– Przetwornica statyczna PSM-18.
Tramwaje mają zderzaki o zwiększonym współczynniku pochłaniania energii zderzenia, a kabina motorniczego tworzy klatkę bezpieczeństwa, co znacznie zmniejsza zagrożenia w razie kolizji
Dane techniczne tramwaju 121N dla Elbląga
Producent –PESA Bydgoszcz S.A.
Liczba członów –3
Długość (bez sprzęgów) – 20220 mm
Szerokość – 2350 mm
Wysokość – 3400 mm
Wysokość podłogi – 350 mm
Rozstaw osi na wózkach -1800 mm
Rozstaw wózków – 11800 mm
Liczba miejsc siedzących –41
Liczba miejsc stojących –81
Liczba miejsc łącznie – 122
Prędkość maksymalna –70km/h
Moc silników –4x105kW
Niska podłoga –100%
Układ osi – Bo´Bo´