Warszawa: Metro zamknie pół miasta
Budowa II linii podziemnej kolejki na trzy lata sparaliżuje ruch w Śródmieściu i na Pradze. Ulice zostaną zamknięte równocześnie. II linia metra nie będzie bowiem budowana etapami. Most Śląsko-Dąbrowski całkowicie zamknięty dla aut prywatnych. Świętokrzyska i Prosta – zamknięte dla wszystkich. Paraliż w okolicach Dworca Wileńskiego. 'Dziennik’ jako pierwszy dotarł do miejskiej koncepcji organizacji ruchu na czas budowy II linii metra. Niestety, to tylko namiastka utrudnień, które czekają nas od przyszłego roku.
Budowa nowej linii podziemnej kolejki ruszy już w przyszłym roku. A ponieważ stacje będą budowane metodą odkrywkową, rozkopane zostanie rondo ONZ, skrzyżowanie Prostej z Towarową, Świętokrzyskiej z Marszałkowską, Świętokrzyskiej z Nowym Światem.
Co więcej, most Śląsko-Dąbrowski przeznaczony zostanie wyłącznie dla komunikacji miejskiej. Pojadą nim dodatkowe autobusy zabierające pasażerów pociągów podmiejskich już z rejonu Tesco (tam powstanie nowa, prowizoryczna stacja na linii z Wołomina) i dowożące ich do pl. Bankowego. Nie da się przejechać z Woli na Pragę także przez Świętokrzyską –stanie się ona wyłącznie ulicą lokalną. Utrudnienia mogą też dotknąć wszystkich, którzy jadą np. Jana Pawła II czy Marszałkowską – a więc ulicami, które przecinają Świętokrzyską. Trzeba się liczyć z tym, że z trzech pasów ruchu zostaną np. dwa albo nawet jeden.
Z kolei na Pradze, jadąc np. od strony Marek, kierowcy. dotrą tylko do skrzyżowania ze Szwedzką. Trzeba liczyć się z tym, że w czasie budowy metra Dworzec Wileński aleja Solidarności zostanie zamknięta dla ruchu prywatnego od Szwedzkiej po Targową.
– Priorytet będzie miała komunikacja zbiorowa –mówi Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Chcemy, by przez cały czas budowy metra normalnie kursowały chociaż tramwaje. Być może zrobimy dla nich mijanki wokół terenu budowy stacji, być może pojadą nad wykopem specjalnymi saperskimi wiaduktami – dodaje.
Żeby usprawnić ruch autobusów, ZTM zamierza wyznaczyć dla nich specjalny pas m.in. w alei Solidarności na odcinku od ratusza do skrzyżowania Okopowej z Towarową. To jednak oznacza kolejny pas mniej dla aut prywatnych. Kierowcom pozostanie w centrum do dyspozycji właściwie tylko jedna przeprawa – most Poniatowskiego. Świętokrzyski z racji odcięcia Świętokrzyskiej stanie się bezużyteczny, a Gdański właściwie jest poza centrum.
Ale i pasażerowie ZTM odczują skutki budowy metra. Z Tamki i Świętokrzyskiej znikną wszystkie obecnie kursujące tędy linie. Co się stanie np. z liniami 512 czy 506? Ruta nie mówi tego wprost, ale nie wyklucza, że znikną lub zostaną podzielone. Np. ze Szczęśliwie nie będzie można dotrzeć już bezpośrednio aż na Zacisze 512, a najwyżej do centrum. Podobnie 517 z Ursusa zamiast na Targówek dotrze tylko do Śródmieścia.
– Oczywiście ostateczną koncepcję ruchu ustali firma budująca metro – mówi Ruta.
Niestety, budowa metra to niejedyna inwestycja drogowa, która będzie prowadzona w stolicy.
Inne inwestycje
•Trasa z al. Prymasa do Konotopy przez Bemowo. Pierwsze utrudnienia już za dwa miesiące. Koniec prac – rok 2010.
•Wiadukt na Powązkowskiej – przebudowa. Start – w połowie tego roku, koniec – za 2 lata.
•Budowa węzła Łopuszańska na styku z Alejami Jerozolimskimi. Start – jesienią, koniec – rok 2010.
•Budowa węzła Siekierkowska – Marsa. Start – w tym roku, zakończenie – po dwóch latach.
•Burzenie i budowa nowych wiaduktów przy Dw. Gdańskim. Początek – w tym roku, koniec -2010 r.
•Budowa nowej trasy wylotowej z Alej Jerozolimskich w Opaczy na Kraków i Katowice. Start – w tym roku, zakończenie – ok. 2010 r.
•Budowa mostu Północnego. Start – w tym roku, koniec – 2010r.
•Poszerzanie Marynarskiej wraz z nowymi wiaduktami nad torami. Początek – przełom lat 2008/2009, koniec – 2010 r.
•Budowa tzw. części wielkiej obwodnicy Śródmieścia: Wiatraczna – Zabraniecka – Żaba.
Start – 2009, koniec – 2012 r.
•Modernizacja ulic Marsa i Żołnierskiej do granicy miasta wraz z budową wiaduktów przy Chełmżyńskiej i Żołnierskiej. Start – 2010 r., koniec – 2012.
•Przebudowa wiaduktu ul. Towarowej, zwężenie Targowej w związku z remontem wiaduktu PKP – lata 2010 – 2011.