W miesiąc 320 pasażerów nocnego busa; definitywny koniec nocnych tramwajów?

infotram
10.08.2021 08:15
320 pasażerów przewiózł w pierwszym miesiącu działania bus "na zamówienie", który zastąpił nocne kursy linii tramwajowej nr 27 w Sosnowcu.

Transport można zamawiać telefonicznie lub przy pomocy specjalnej aplikacji. Władze miasta oceniają, że takie rozwiązanie przyniosło dobre efekty.

320 pasażerów

"Po miesiącu funkcjonowania nocnego autobusu widzimy, że pomysł się sprawdził. Łącznie od 30 czerwca do 31 lipca przewieziono 320 pasażerów. Najlepszym dniem był 12 lipca, a więc noc po finale Euro 2020" - powiedział we wtorek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W aplikacji, za pomocą której można zamawiać nocny transport, zarejestrowało się dotąd 389 użytkowników, z których aktywnych, czyli takich, którzy przynajmniej raz skorzystali z usługi, jest około 100. Średnio jeden użytkownik podróżował nocą ponad trzy razy.

Trasa linii tramwajowej nr 27, od 30 czerwca zastąpiona w nocy busem "na zamówienie", przebiega przez cały Sosnowiec – od pętli przy tzw. Żylecie na Pogoni, przez centrum miasta, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę do Kazimierza Górniczego. Wcześniej na tej trasie realizowane były zarówno kursy dzienne, jak i nocne. Obecnie między 23.00 wieczorem a 5.00 rano tramwaje zostały zastąpione przez busy sosnowieckiego PKM.

Statystyki

Statystyki pierwszego, pilotażowego miesiąca działania komunikacji w nowej formule wskazują, iż najwięcej osób korzysta z transportu między 23.00 a pierwszą w nocy oraz po czwartej nad ranem. Większość osób planuje swój przejazd na ponad 60 minut od momentu wykonania telefonu lub złożenia zamówienia w aplikacji.

Najpopularniejszymi połączeniami są: Klimontów Basen - Pogoń Akademiki, Kazimierz Wagowa - Dańdówka Skrzyżowanie oraz Klimontów Ogródki Działkowe - Dańdówka Skrzyżowanie. Jeszcze w sierpniu w mieście pojawią się dwa nowe, tzw. wirtualne przystanki: Sielec Park i Pogoń Mariacka. To efekt zgłoszeń mieszkańców.

Tam, gdzie przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus zatrzymuje się w tych samych miejscach. Natomiast tam, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się, w okolicy są przystanki wirtualne. Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym jest darmowy. Organizatorem nocnej komunikacji busowej jest miasto przy współpracy z firmą Blees i sosnowieckim PKM.

Jak zamawia się busa?

Aby zamówić nocny transport, należy skorzystać z aplikacji na smartfony Blees lub zadzwonić do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, o której na jego przystanku pojawi się bus. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.sosnowiec.blees.co. Znajduje się tam m.in. mapa przystanków i instrukcja, jak skorzystać z komunikacji.

Sosnowiec jest pierwszym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które wprowadziło pilotażowo nową, tańszą organizację nocnej komunikacji miejskiej na jednej z tras. Pilotaż będzie realizowany do końca roku; jeżeli się sprawdzi, miasto rozważy podobne rozwiązanie także na innych liniach.(PAP)