Tramwajem na Morenę – jest przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej

infotram
08.03.2011 08:46
4 marca 2011 roku Spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy 4-kilometrowej linii tramwajowej do dzielnicy Piecki-Migowo. Już dziś wiadomo, że najbardziej priorytetowa jest budowa odcinka łączącego pętlę na Siedlcach z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ulicy Rakoczego. Niewykluczona jest jednak budowa trasy także wzdłuż ulicy Bulońskiej.
Przebieg linii tramwajowej na Morenę
Początkowo zakładanych było kilka wariantów budowy nowej trasy tramwajowej (zostały one przedstawione m.in. na spotkaniu z mieszkańcami zainteresowanych osiedli w czerwcu ub. roku). Obecnie najbardziej prawdopodobny jest ten, o którym wspomniano powyżej. Inwestycja będzie wykonywana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej etap – III A, który obejmuje rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury tramwajowej w Gdańsku, budowę nowej linii tramwajowej, przebudowę torów tramwajowych i sieci trakcyjnej oraz zakup nowoczesnego taboru tramwajowego. Dzięki realizacji projektu, powstanie nowa sieć połączeń tramwajowych, wzrośnie komfort podróżowania komunikacją szynową zachęcający do korzystania z tej komunikacji w coraz większym stopniu, co w konsekwencji przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania ruchu ulicznego, zwłaszcza w przeciążonych ruchem obszarach Gdańska. Według założeń linia ma być dwutorowa. Oprócz torowiska powstanie również infrastruktura towarzysząca –przystanki –od pętli na Siedlcach poprzez ulice: Nowolipie, Rakoczego, Bulońska, do nowo wybudowanej pętli przy ul. Myśliwskiej. Ponadto zaplanowano realizację ok. 1,5-kilometrowej i dwutorowej linii tramwajowej od skrzyżowania ulic: Rakoczego, Bulońska do projektowanej stacji Kolei Metropolitalnej. Planowana jest również przebudowa pętli „Siedlce”, tak, aby powstał tam węzeł przesiadkowy dostosowany do potrzeb ruchu tramwajowego, autobusowego i pieszego.
Inwestycja ma być realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich zakłada budowę linii tramwajowej na odcinku pętla Siedlce –przystanek Warneńska. Drugi etap to wydłużenie linii do stacji Kolei Metropolitalnej. Trzecia i ostatnia część prac to budowa torowiska w kierunku ul. Myśliwskiej i pętli na jego krańcu. Prace przy tramwaju na Morenę ruszyć mają w 2014 roku. Gdyby jednak znalazły się środki finansowe nie można wykluczyć, iż rozpoczną się wcześniej. Być może pomocna dla Moreny okaże się Unia Europejska, która dofinansuje inwestycję. Dokumentacja ma być gotowa już w maju 2012 roku. Następnie trzeba będzie wyłonić wykonawcę. Wracając do przetargu na wykonanie dokumentacji kompleksowej dokumentacji projektowej należy zaznaczyć, iż wykonawcy mogą zgłaszać się do dnia 12 kwietnia 2011 roku. O wyborze oferty zadecyduje najniższa cena.
Przystanek Rakoczego
Zakres opracowań zamówienia obejmuje:
1)     Opracowanie Studium Wykonalności według wymogów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i Regionalnego Programu Operacyjnego.
2)     Sporządzenie Wniosku Aplikacyjnego wraz z niezbędnymi dokumentami według wymogów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i Regionalnego Programu Operacyjnego.
3)     Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej składającej się z:
–       Projektu budowlanego.
–       Projektów wykonawczych
–       Specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych (STWiORB)
4)     Opracowanie przedmiarów robót, kosztorysów inwestorskich i harmonogramów rzeczowo finansowych dla projektowanych robót
5)     Uzyskanie map do celów projektowych i ich aktualizacja.
6)     Przygotowanie dokumentów do wystąpienia o Zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 (Deklaracji Natura 2000).
7)     Opracowanie dla wariantowych rozwiązań wstępnych operatów terenowo – prawnych, zawierających granice terenów niezbędnych dla realizacji inwestycji z wykazem działek, ich powierzchni, istniejącej zabudowy oraz właścicieli terenów z naniesieniem na tych mapach nowego pasa drogowego i granic obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
8)     Opracowanie operatu terenowo prawnego dla Projektu budowlanego, zawierającego wykonane przez uprawnionego geodetę projekty podziału nieruchomości.
9)     Wykonanie badań i opracowanie dokumentacji geotechnicznej podłoża gruntowego (z odpowiednią siatką otworów badawczych dla właściwej oceny podłoża).
10)  Analizy potoków pieszych pod kątem powiązań ciągów pieszych z przystankami tramwajowymi i węzłami integracyjnymi.
11)  Opracowanie studium hałasu komunikacyjnego i drgań z pomiarem hałasu oraz określeniem wpływu na zabudowę chronioną i określenie środków, których wprowadzenie ograniczy oddziaływanie do poziomu zgodnego z obowiązującymi normami.
12)  Opracowanie Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz przygotowanie materiałów do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (uwzględnić: koncepcję budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – PKM, koncepcję budowy linii tramwajowej Siedlce-Morena, planowaną realizację Trasy Słowackiego i Trasy Sucharskiego, przebudowę ulicy Łostowickiej, projekt budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Nowolipie –Rakoczego oraz inne inwestycje w obszarze oddziaływania).
13)  Wyniesienie, oznakowanie i okazanie Zamawiającemu w terenie linii rozgraniczających inwestycji
14)  Wykonanie poszczególnych elementów Dokumentacji projektowej z uwzględnieniem podziału projektowanej inwestycji na etapy i zakresy dla uzyskania poszczególnych decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w następujący sposób: I etap – Budowa linii tramwajowej od pętli „Siedlce”przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. Rakoczego, II etap – Budowa odgałęzienia linii tramwajowej od ul. Rakoczego przez ul. Bulońską do ul. Myśliwskiej.
15)  Przygotowanie kompletnych wniosków o wydanie opinii i uzgodnień niezbędnych do wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
16)  Przygotowanie kompletu dokumentów niezbędnych i celowych do załączenia do wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
17)  Wykonanie ulotek i plakatów dotyczących nowej linii tramwajowej pod kątem spotkań informacyjnych z mieszkańcami, oraz rozwieszenie co najmniej 50 wykonanych plakatów na osiedlach położonych w sąsiedztwie planowanej inwestycji przed terminem planowanych spotkań
Zakres inwestycji do wykonania na podstawie Dokumentacji projektowej wykonanej w ramach niniejszego zamówienia.
1)     Budowa dwutorowej linii tramwajowej wraz z infrastrukturą – początek robót na ul. Kartuskiej od Hm 2.2, tj. przed przystankiem tramwajowym Siedlce od miejsca zakończenia przebudowy toru zrealizowanej w 2010r. wg Projektu przebudowy torowisk w ul. Nowe Ogrody i ul. Kartuskiej. Następnie przebudowę pętli „Siedlce”, budowę linii tramwajowej przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. Rakoczego oraz budowę odgałęzienia linii tramwajowej od ul. Rakoczego przez ul. Bulońską do ul. Myśliwskiej. W rozwiązaniach technicznych należy zastosować rozwiązania techniczne tłumiące hałas i drgania. Zapewnić spełnienie wymogów w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu i drgań.
2)     Niezbędna przebudowa istniejących ulic wzdłuż projektowanej linii tramwajowej wraz z infrastrukturą oraz ze skrzyżowaniami z ulicami przylegającymi do trasy linii tramwajowej, w tym powiązanie z Pomorską Koleją Metropolitalną.
3)     Przebudowa skrzyżowania ulic Piekarnicza/Rakoczego z dowiązaniem do opracowanych projektów: ścieżki rowerowej (opracowanie Miastoprojekt) oraz prawoskrętu z ul. Piekarniczej w ul. Rakoczego (staraniem Firmy Robyg).
4)     Przebudowa pętli „Siedlce”na węzeł integracyjny uwzględniający ruch tramwajowy, autobusowy, pieszy i rowerowy. Należy przewidzieć budowę maksymalnej ilości miejsc postojowych samochodów osobowych z priorytetem budowy parkingu wielopoziomowego.
5)     Budowa węzła integracyjnego przy przystanku „Rakoczego”Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w ul. Rakoczego uwzględniającego ruch kolejowy, tramwajowy, autobusowy, pieszy i rowerowy. Należy przewidzieć budowę maksymalnej ilości miejsc postojowych samochodów osobowych z priorytetem budowy parkingu wielopoziomowego.
6)     Budowa węzła integracyjnego pętli tramwajowej w rejonie skrzyżowania ulic Bulońskiej i Myśliwskiej uwzględniającego ruch tramwajowy, autobusowy, pieszy i rowerowy. Należy przewidzieć budowę maksymalnej ilości miejsc postojowych samochodów osobowych z priorytetem budowy parkingu wielopoziomowego.
7)     Ustawienie tablic Systemu Informacji Pasażerskiej typu LED na peronach przystanków tramwajowych wzdłuż projektowanej linii tramwajowej. Szczegóły lokalizacji tablic należy uzgodnić z Zakładem Transportu miejskiego w Gdańsku.
8)     Budowa stacji prostownikowej z ogrodzeniem, drogą dojazdową oraz infrastrukturą techniczną.
9)     Budowa obiektów inżynierskich, w tym murów oporowych, estakad, przepustów itp.
10)  Budowa elementów środowiska (zagospodarowanie zieleni, ewentualną budowę ekranów akustycznych i inne).
11)  Usunięcie kolizji z istniejącym uzbrojeniem terenu.
12)  Rozwiązanie innych zagadnień i problemów, które wynikną w trakcie projektowania, w tym z warunków wymaganych uzgodnień.