Tramwaj Wolności wyjechał na ulice Wrocławia
Po wrocławskichulicach jeździ wyjątkowy tramwaj, upamiętniający najważniejsze wydarzenia whistorii miasta po 1945 roku.
„Tramwaj Wolności” jest swego rodzaju mobilnym muzeumpowojennej historii Wrocławia, doskonale wpisującym się w miejskie obchody 30.rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Wrocławianom będzie on jednak towarzyszyłtakże na co dzień. Tramwaj, nieprzypadkowo, kursuje linią numer 4, którąwrocławianie i turyści dojeżdżają m.in. do Centrum Historii Zajezdnia –miejsca, które opowiada trudne i skomplikowane dzieje Wrocławia i Solidarności.Dodatkowo, numer linii ma kojarzyć się z datą 4 czerwca 1989 r.
Chcemy, by w tym rokujeżdżący po mieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o jubileuszu 30-leciaspektakularnego wyborczego tryumfu w dniu 4 czerwca 1989 roku, który był ważnymkrokiem na drodze do demokracji – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
Świadectwo historiiWrocławia
Pojazd, którym jest jeden z tramwajów typu Moderus z taboruMPK, został oklejony grafiką i treścią nawiązującą do ważnych wydarzeń zhistorii stolicy Dolnego Śląska po 1945 roku i jest swego rodzaju świadectwemhistorii miasta. Projekt graficzny został zrealizowany w konwencjibiało-czerwonej – nawiązującej do polskich barw narodowych oraz kolorówSolidarności. Na ekranach wewnątrz „Tramwaju Wolności” są wyświetlane ciekawetreści historyczne związane z takimi wydarzeniami, jak wspomniane wybory 4czerwca, czy powstanie Solidarności.
Jeżdżąca wizytówkamiasta
Linia 4 jest wyjątkowąwizytówką pokazującą, w jaki sposób Wrocław się zmieniał i rozwijał naprzestrzeni lat. Podróż od osiedla WuWa przez Halę Stulecia, do CentrumHistorii Zajezdnia, pokazuje historyczny dorobek naszego miasta, a takiemiejsca jak Zoo z Afykarium czy NFM ilustrują jego współczesny potencjał –ocenia Krzysztof Balawejder, Prezes MPK Wrocław.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wrocławianie już razdzięki komunikacji miejskiej dowiedzieli się o tym, że dzieje się coś ważnego.To było 26 sierpnia 1980 r., gdy w Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiejrozpoczął się strajk solidaryzujący się z protestującym Wybrzeżem. Tego dniaautobusy nie wyjechały do pracy, dzięki czemu czekający na przystankach ludziezdali sobie sprawę, że coś się dzieje. Chcemy, by w tym roku jeżdżący pomieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o ważnej rocznicy wyborów 4czerwca 1989 r. – dodaje Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Droga do Wolności
W miejscu funkcjonowania byłej już Zajezdni nr VII przy ul.Grabiszyńskiej powstało Centrum Historii Zajezdnia. Po gruntownej renowacji,obiekt stał się miejscem nowoczesnych wystaw historycznych, projektówedukacyjnych i wydarzeń związanych z historią miasta i regionu. Wystawa Główna”Wrocław 1945–2016″, zaaranżowana w hali zajezdni, opowiada o powojennejhistorii stolicy Dolnego Śląska. W dużej mierze powstała w oparciu o pamiątki imateriały dostarczone przez samych wrocławian.
„Tramwaj Wolności” powstał we współpracy Biura PromocjiMiasta, MPK Wrocław i Centrum Historii Zajezdnia.
„