Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Telewizja dla pasażera

infotram
15.07.2008 12:29

10 lipca b.r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie uruchomiło we wszystkich tramwajach NGT6 dwie nowe usługi: monitoring oraz powiadamianie o zdarzeniach ważnych dla pasażerów albo takich, które mogą spowodować opóźnienia w ruchu. Obydwa rozwiązania zostały zaprezentowane na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.

10 lipca b.r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie uruchomiło we wszystkich tramwajach NGT6 dwie nowe usługi: monitoring oraz powiadamianie o zdarzeniach ważnych dla pasażerów albo takich, które mogą spowodować opóźnienia w ruchu

Monitoring, już wcześniej uruchomiony w krakowskich autobusach, wielokrotnie potwierdził swoją przydatność. Pozwolił Policji ustalić kilku sprawców pobić, skierować wnioski o ukaranie osób spożywających alkohol i popełniających inne wykroczenia. Kamery zainstalowane w tramwajach NGT6 umożliwiają uzyskanie materiału dowodowego wysokiej jakości, bardzo trudnego do zakwestionowania przed sądem. Rejestratory mają przechowywać zapis z ostatnich jedenastu dni. Teoretycznie istnieje możliwość przesłania obrazu z wnętrza tramwaju w czasie rzeczywistym, na przykład do policyjnego Centrum Wspomagania Dowodzenia. Dzięki temu możliwe byłoby skuteczne poszukiwanie osób zaginionych lub sprawców przestępstw i wykroczeń. System można również wyposażyć w opcję rejestrowania pozycji ustalonej na podstawie danych z odbiornika GPS. Dzięki temu stałoby się możliwe dokładne ustalenie miejsca, w którym poszukiwana osoba wsiadła do pojazdu, lub go opuściła. Po wdrożeniu oprogramowania biometrycznego potrafiącego dopasować fotografię poszukiwanej osoby do twarzy pasażera policja uzyskałaby potężne narzędzie do walki z przestępczością. To jednak kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości. Obecnie monitoring funkcjonuje w 50 tramwajach NGT6 oraz w 73 autobusach. Wkrótce na ulice Krakowa wyjedzie 45 nowych autobusów, każdy z nich będzie wyposażony w kamery i rejestratory. W ten sposób liczba monitorowanych pojazdów wzrośnie do 168. Niektórzy pasażerowie mogą postrzegać instalowanie kamer w pojazdach komunikacji miejskiej jako zamach na prywatność ale w ostatecznym rozrachunku bezpieczeństwo i spokój podróży są chyba warte pewnych poświęceń.

Monitoring w krakowskim Bobardierze

Druga usługa, obsługiwana przez firmę Novamedia Innovision, umożliwi pasażerom dostęp do bieżących informacji z kraju i ze świata (serwis informacyjny jest dostarczany przez Polską Agencję Prasową). Dyspozytorzy MPK mogą zlecić wyświetlanie komunikatów o utrudnieniach w ruchu, zatrzymaniach tramwajów, poszukiwanych przedmiotach i osobach (np. zaginionych dzieciach). Dzięki temu pasażerowie będą w stanie podjąć decyzję o przesiadce, zanim ostatecznie utkną w korku. Taka informacja jest tym cenniejsza, im szybciej trafi do pasażerów. Dzisiaj komunikaty są przekazywane w następujący sposób: kierujący pojazdem informuje dyspozytora o utrudnieniach w ruchu, a ten –za pomocą specjalnie przygotowanej strony www – przesyła komunikat do operatora usługi, który wprowadza tekst do systemu. Każdy pojazd, w którym uruchomiono usługę, jest wyposażony w moduł transmisji danych współpracujący z siecią telefonii komórkowej.

Monitoring w krakowskim Bombardierze

Co kilka –kilkanaście minut moduł wysyła żądanie aktualizacji danych i w odpowiedzi otrzymuje zestaw komunikatów, które są prezentowane na 20 calowych monitorach w postaci pasków, przewijających się w dolnej części ekranu. Oprócz tego, a właściwie przede wszystkim, na ekranach prezentowany jest program przygotowany przez należącą do Novamedia telewizję TV M. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 2,3 miliona złotych i został pokryty przez Novamedia. To spora kwota, ale 200 monitorów LCD umieszczonych w miejscach uczęszczanych codziennie przez dziesiątki tysięcy pasażerów to doskonały nośnik reklam. Można więc przypuszczać, że są to dobrze zainwestowane pieniądze.