Tablice do Twistów wybrane

infotram
30.06.2013 22:15
Na początku czerwca Tramwaje Śląskie S.A. poprosiły pasażerów o opinie na temat wzorów tablic kierunkowych w nowych tramwajach. Zaproponowane dwie wersje mocno różniły się od siebie i każda znalazła grono zwolenników. Więcej głosów i trafniejsze argumenty głosujących zdecydowały, że przewoźnik podjęła decyzję o wyborze klasycznej wersji tablic. Taka właśnie informacja pasażerska pojawi się, jeśli okaże się to możliwe, w nowych wagonach Twist, które dla Tramwajów Śląskich wyprodukuje PESA. Przewoźnik przekazał już uwagi do Bydgoszczy.   
Konsultacje w sprawie wyglądu tablic kierunkowych okazały się bardzo owocne. Wśród listów – poza głosami na dany wariant – nie brakowało propozycji poprawy funkcjonalności tablic. Część z nich powtarzała się w wielu mailach, wpisując się również w propozycje zmian zasugerowane przez pracowników Tramwajów Śląskich. W argumentacji za klasycznym wyglądem tablic najczęściej przeplatały się głosy, iż taka opcja informacji pasażerskiej pokazuje cały przebieg trasy, co jest istotne zwłaszcza dla podróżnych rzadko korzystających z tramwajów i osób przyjezdnych, a jednocześnie jest bardziej przejrzysta i czytelna również dla osób starszych i słabo widzących. Nawiązuje również do znanego już pasażerom porządku.
Pasażerwie wybrali klasyczne tablice do Twistów
Wśród propozycji zmian najważniejsze okazały się:
•            Oznaczenie innym kolorem przejechanych już przystanków
•            Ograniczenie nazw przystanków o nazwę miasta, która i tak wyświetlana będzie w górnej części tablicy, a co za tym idzie zwiększenie czcionki z nazwami przystanków
•            Dodatkowe zwiększenie czcionki nazwy najbliższego przystanku
•            Zmianę koloru całej tablicy w przypadku zmiany trasy
Wersja o bardziej nowoczesnym wyglądzie została odrzucona ze względu na mniejszą ilość głosów, a także argumentację, która w większości ograniczyła się do ładnego wyglądu projektu. Z kolei wśród głosów popierających klasyczne rozwiązanie nie brakowało krytyki drugiej propozycji za zbyt małą czytelność i funkcjonalność.