Specjalny tramwaj promuje trzeźwość

infotram
31.08.2017 12:41

Przez 13 miastmetropolii – od Gliwic po Dąbrowę Górniczą – przejechał w czwartek specjalnytramwaj promujący akcję „Prowadzę, jestem trzeźwy”.

Organizatorzy przedsięwzięcia kończą w ten sposób sierpień -miesiąc trzeźwości i apelują o bezpieczne powroty z wakacji.

„Poprzez pozytywny przekaz chcemy zwrócić uwagę szerokorozumianego społeczeństwa na to, że trzeźwość jest normalna. Będziemy to dalejprzypominać” – powiedział PAP prezes fundacji „Trzeźwość”Krzysztof Gmyrek.

Pomóc w tym ma okolicznościowy tramwaj, który w czwartekrano wyjechał na tory metropolii w woj. śląskim. Wystartował w Gliwicach, ajego trasa prowadzi przez Zabrze, Rudę Śląską, Bytom, Świętochłowice, Chorzów,Katowice, Siemianowice, Mysłowice, Sosnowiec, Będzin, Czeladź i DąbrowęGórniczą.

To nietypowa trasa. „Chcemy zawitać do wszystkich miastmetropolii, w których realizujemy zadania przewozowe. To jest 13 miast –zaczynamy w Gliwicach, a kończymy w Dąbrowie Górniczej. Biorąc pod uwagę to, żenie jedziemy najkrótszą trasą, pokonamy ponad 100 km” – powiedział prezesspółki Tramwaje Śląskie Bolesław Knapik.

Po drodze do tramwaju będą wsiadać goście, m.in.przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji wspierających akcję”Prowadzę, jestem trzeźwy”.

Na kilku przystankach tramwajowych przygotowano edukacyjnewydarzenia dla mieszkańców metropolii, np. pod okiem policjanta będą oni moglispróbować swoich sił w pokonaniu toru przeszkód w alkogoglach – okularachimitujących postrzeganie świata przez osobę nietrzeźwą.

Wolontariusze będa ponadto rozdawali pasażerom magnesy ibreloki z hasłem: „Prowadzę, jestem trzeźwy”.

Jak powiedział prezes fundacji, akcja organizowana jest nazakończenie sierpnia – miesiąca trzeźwości. Jednocześnie organizatorzy będą teżapelować o bezpieczne powroty z wakacji w ostatnich dniach przed rozpoczęciemroku szkolnego.

Gmyrek, pytany o rezultaty prowadzonej od lat kampanii,odpowiedział, że widać poprawę w świadomości społeczeństwa. „Trzeźwość niejest już tematem tabu, np. słyszymy w mediach o obywatelskich zatrzymaniachnietrzeźwych kierowców. Nie jest to już donos na kolegę, który jedzie do domupijany, tylko to jest normalna obywatelska postawa, którą myśmy wypracowali. Ztego się bardzo cieszymy i chcemy to dalej rozwijać i propagować” –podkreślił prezes.

Również w ocenie st. asp. Janusza Szydły z Wydziału RuchuDrogowego KMP w Gliwicach w ostatnich latach można zaobserwować spadek liczbynietrzeźwych kierowców, choć – podkreślił – wciąż jest ich za dużo.

„Z tym wiążą się, niestety, zdarzenia drogowe zudziałem takich kierujących i cierpią na tym inni. Dlatego apeluję, żebyśmy –nawet sami – starali się wyeliminowywać takich kierujących; jeżeli widzimy, żektoś nietrzeźwy wsiada za kierownicę dzwońmy, powiadamiajmy policję, onanatychmiast przyjedzie i będzie reagowała” – powiedział st. asp. Szydło.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. fundacja”Trzeźwość”, Tramwaje Śląskie i Komunikacyjny Związek KomunalnyGórnośląskiego Okręgu Przemysłowego.