Producenci tramwajowi na Trako 2007
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia poszczególnych producentów taboru tramwajowego i ich ofert, zaprezentowanych na tegorocznych targach TRAKO, warto pokusić się o krótki przegląd aktualnie dostępnych na rynku pojazdów. Jako że na przy targowej ekspozycji można było podziwiać tylko jeden wagon tramwajowy musimy zadowolić się zdjęciami i wizualizacjami udostępnionymi nam przez producentów.
FPS Cegielski Poznań
Oferta poznańskiego producenta to przede wszystkim niskopodłogowy wagon 118N, który można było fizycznie podziwiać na TRAKO oraz jednoczłonowy tramwaj 123N. Jak wiadomo, wspominaliśmy już bowiem o tym w portalu InfoBus, prezentowana na targach „Puma”to pojazd prototypowy, przygotowany pod kątem przetargu ogłoszonego przez Tramwaje Warszawskie, w którym zwyciężyła oferta bydgoskiej PESY. Aktualnie Cegielski poszukuje nabywców na swój produkt, zarówno w kraju, jak i za granicą, głównie na Wschodzie kontynentu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wagonów 123N –to właśnie z tym produktem FPS wygrała warszawski przetarg i tramwaje te jeżdżą już po stołecznych torowiskach. FPS jest ponadto producentem wagonów typu NB4 / 4NBWE, które dostarczano dla zakładów komunikacji miejskiej w Niemczech.
PESA Bydgoszcz
PESA oferuje niskopodłogowe, modułowe tramwaje niskopodłogowe, 3- bądź 5-członowe. Bydgoskie tramwaje jeżdżą już w Warszawie (120N) oraz w Elblągu (121N). W najbliższym czasie pojawią się także w Bydgoszcz i w Łodzi (122N).
Alstom Konstal
W szerokiej ofercie produktów dla transportu pasażerskiego koncern Alstom Transport ma m.in. tramwaje CITADIS oraz pociągi metra –METROPOLIS. Pierwsze z ww. kursują chociażby po ulicach Gdańska i Katowic. Można je spotkać również w największych miastach całego świata –Paryżu, Rotterdamie, Barcelonie, Dublinie czy Melbourne. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość tramwajów w Polsce to właśnie konstalowskie „stopiątki”. Także Warszawskie Metro eksploatuje składy dostarczone przez Alstom, a w znacznej części wyprodukowane w Chorzowie. „Metropolisy”jeżdżą w takich miastach jak Paryż, Londyn, ,Hong-kong, Meksyk czy Sao Paulo.
Bombardier
Firma BOMBARDIER Transportation Polska Sp. z o.o. oferuje nowoczesne tramwaje Flexity. Są to pojazdy zapewniające wysoki komfort jazdy, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbudowane zgodnie z obecnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Tramwaje tego producenta kursują po Krakowie i Łodzi. Oprócz pojazdów Bombardier zaprezentował na Trako m.in. elementy stosowane przy budowie systemów sterowania ruchem tramwajowym czy torowisk. Biorąc pod uwagę te produkty firma jest obecna na większości polskich sieci tramwajowych.
W ofercie Bombardiera znajdują się także pociągi metra. Jeżdżą one już m.in. w Berlinie, Bukareszcie, Guangzhou (Chiny), Helsinkach, Lizbonie, Nowym Jorku i Toronto.
Stadler
Oferta tego producenta to dwa tramwaje –Variobahn oraz Tango. Są to pojazdy dwukierunkowe, zbudowane zgodnie z najnowszymi trendami. Pierwsze z ww. kursują m.in. w Niemczech, Finlandii, czy Australii, drugie niebawem pojawią się chociażby w Bochum. Jak powiedział nam Stan Starski firma Stadler myśli również coraz poważniej o zdobyciu polskiego rynku tramwajowego.
Modertrans
Firma Modertrans została założona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. oraz Zakład Napraw Autobusów Sp. z o.o. w Biskupicach. Specjalizuje się głównie w remontach pojazdów, zarówno autobusów, jak i tramwajów, jednakże w ostatnim czasie podjęto decyzję o budowie własnego tramwaju.
Skoda
Czeski producent kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z wrocławskimi pojazdami 16T. Oprócz nich w ofercie firmy znajdują się takie tramwaje jak: 03T, 06T, 10T i 14T. Jak powszechnie wiadomo czeskie pojazdy kursują w wielu miastach europejskich, nie tylko na wschodzie kontynentu. Skoda z powodzeniem produkuje także wagony metra.
W najbliższych tygodniach w InfoBusie będziemy przyglądać się nieco bliżej poszczególnym producentom tramwajów.