Prace we Wrocławiu przerwane. Znaleziono trumny

infotram
17.03.2021 15:37

MPK wstrzymało prace związane z przebudową torowiska przy ul. Złotoryjskiej. Pracownicy pod ziemią odkryli trumny.

O odkryciu poinformował prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

– Dzisiaj (17 marca) w godzinach popołudniowych, podczas prowadzenia prac przy ulicy Złotoryjskiej, odkryliśmy pod remontowanym torowiskiem kilka trumien. Aby ich nie zbezcześcić, natychmiast wstrzymaliśmy prace i poinformowaliśmy o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby, którym oddaliśmy teren do dyspozycji. Torowcy powrócą na plac budowy, gdy tylko otrzymamy decyzję, że zakończyły się prace służb i możemy wznowić roboty torowe – poinformował.

Łącznik TAT

Przypomnijmy, że torowisko przy Dolmedzie będzie łącznikiem odcinka TAT między ul. Robotniczą a Legnicką. W tym roku rozpocznie się również remont torów na pl. Jana Pawła II i tramwaje zostaną skierowane objazdem tą trasą. Składy pojadą przy Dolmedzie i wyjadą na ul. Legnicką na przystanek „Zachodnia”.

– To może być cmentarz. Na razie odkryliśmy siedem trumien w dwóch rzędach, dlatego wygląda to na zorganizowane miejsce pochówku. Widziałem też część czaszki. Policja jest na miejscu, czekają na prokuratora, który zadecyduje co dalej – dodaje Balawejder.

Prace zostały wstrzymane do odwołania. MPK Wrocław planowało 29 marca przywrócić na stałą trasę przejazdu tramwaj linii 23, kursujący do pętli „Wrocławski Park Przemysłowy”.

– Tramwaje po remoncie będą się tam poruszać zielonym torowiskiem – zapowiadał w lutym prezes MPK Krzysztof Balawejder. – To oznacza mniejszy hałas generowany przez tramwaje. Nawierzchnia betonowa pojawi się tylko na wysokości przystanków.

W okolicy był kościół

Nie wiadomo z jakiego okresu pochodzą znalezione trumny. Przed II wojną światową przy pl. Strzegomskim znajdował się neorenesansowy kościół luterański pod wezwaniem św. Pawła.

– To była jedna z największych świątyń we Wrocławiu. Składała się z trzech naw. W środku znajdowało się 1400 miejsc siedzących. Charakterystycznym elementem kościoła była podwójna wieża o wysokości 65 metrów. Przy kościele znajdował się duży dom parafialnym z aulą – czytamy na stronie polska.org. zajmującej się m.in. historią miasta.

Podczas II wojny światowej kościół zamieniono na wieżę strażniczą. Świątynia przetrwała wojnę w fatalnym stanie. W latach 60. została wyburzona.